Balony i misie
Jeszcze kilka lat temu większość dekoracji, czy ozdób na weselach wyglądała podobnie. Za parą młodą musiały być obowiązkowe serca z materiału, bardzo dużo balonów, a na masce samochodu pluszowe misie. Na stołach stały wazoniki z jednym kwiatkiem lub co gorsza sztuczne bukiety z jaskrawych roślin. Od kilku sezonów trendy w dekorowaniu ulegają ciągłym zmianom. To, co kiedyś było elementem obowiązkowym, dzisiaj idzie w zapomnienie.
Dzisiejsze trendy
Dekoracje różnią się między sobą w zależności od wielkości sali, ilości gości,
a także układu stołów. Do ozdabiania wykorzystywane są nie tylko materiały czy żywe kwiaty, ale cała gama rozmaitych przedmiotów i bibelotów. Wszystko zależy od wizji państwa młodych, pory roku, w której decydują się na ślub, a także od funduszy. Przy odrobinie fantazji dekoratora wesele może przypominać królewskie gody lub być po prostu eleganckim, plenerowym przyjęciem.
Podczas doboru kolorystyki wesela
koniecznie należy wziąć pod uwagę porę roku, wielkość sali, a także charakter przyjęcia. Wyznacznikiem może być także region kraju, w którym odbywa się wesele, a także korzenie pana lub panny młodej. Można również
nawiązać do tradycji występującej
w jednej z rodzin. Zdarzają się również przyjęcia z konkretnym tematem
przewodnim (np. wesele hawajskie, meksykańskie), na które nawet goście muszą przygotować odpowiednie stroje. Niezależnie od dekoracji czy kolorystki jaką wybierzecie, wasze wesele może być niepowtarzalne i wyjątkowe.
Ślub w bieli
Ślub kojarzy nam się z rozmaitymi odcieniami koloru białego. Wśród wybieranych dekoracji niepodzielnie króluje ta barwa. Nie zawsze jest to jednak czysta biel, często bywa przełamana nutą wanilii, kremu czy lekkiego cappuccino.
Kościół będzie wyglądał wyjątkowo, jeśli zdecydujecie się na biały kolor dekoracji. Jeżeli świątynia jest okazała, to nie trzeba wiele dodawać. Wystarczy jasny (zamiast czerwonego) dywan, płatki kwiatów, kilka bukietów przypiętych do ławek, a także świece wzdłuż drogi do ołtarza. Świątynia przybierze wówczas cudowny mistyczny charakter. Aby ławki wyglądały bardziej okazale, można (od strony, którą będzie przemierzała para młoda) przymocować jasny materiał, który je połączy.
Kwiaty na ołtarzu najpiękniej będą się prezentowały w koszach, z dodatkami zielonej długiej trawy, która nada im lekkości i smukłości. Wśród białych kwiatów możemy wybierać między intensywnie pachnącymi liliami, goździkami, różami, a także wracającymi do łask kallami. Białą odmianę posiadają również eleganckie storczyki, a także mniej wytworne, ale równie piękne gradiole, które możemy zasadzić we własnym ogródku.
Wariacje na temat
Dekoracje utrzymane w odcieniach bieli są jak najbardziej wskazane, choć warto je przełamać innymi barwami. Kwiaty mogą występować w różnych kolorach, najlepsze będzie jednak połączenie ciepłych barw. Ciekawym pomysłem może się okazać wykorzystanie różowego koloru, który posiada całą paletę odcieni - od delikatnego pudrowego, landrynkowej słodkiej maliny czy wreszcie soczystej fuksji.
Innym pomysłem mogą być odcienie czekolady, które idealnie będą współgrały z bielą, tworząc wytworną i elegancką kompozycję. Wszelkie dekoracje zawsze warto opierać na jednym, dominującym kolorze. Biały nadaje się do tego wprost idealnie, ponadto jasne kolory pasują niemal do każdego wnętrza. Niezależnie od tego czy będzie to okazała sala restauracyjna, czy skromna sala na działkach - kolor biały nada pomieszczeniu delikatności, a także je rozświetli. Na suficie delikatny tiul i kule kwiatowe, na stołach piękne taśmy perłowe, mieniące się w różnych odcieniach bieli, serwetki powiązane wstążkami, w wazonach kwiaty, a wszystkie krzesła udekorowane organzą - to zestaw elementów dekoracyjnych, który jest uniwersalny i sprawdzi się w każdej sali.
Jesienne propozycje
Przy wyborze dekoracji należy uwzględnić porę roku, podczas której odbywa się ceremonia. Jeżeli ślub przypada na wrzesień lub październik, to koniecznie należy wykorzystać jesień - jej skarby
i kolorystykę dekoracji. Głębokie brązy
i intensywne zielenie będzie można przełamać energetycznymi pomarańczami i żółciami. Sala weselna będzie przypominać cudowny park pełen ciepłych, intensywnych kolorów.
Ciemne kolory mogą budzić obawę. Jeżeli nie jesteście przekonani do takiego rozwiązania, to można postawić jedynie na barwny akcent w tym odcieniu (np. czekoladowe, materiałowe serwetki). Na stołach mogą znaleźć się skarby jesieni, czyli kasztany i żołędzie. Krzesła (poza okryciami wykonanymi z tiulu lub organzy) mogą zostać przyozdobione malutkimi bukiecikami z dodatkiem kolorowych liści. W wazonikach na stołach można ustawić małe kompozycje z wykorzystaniem jarzębiny. Do tego obowiązkowo świece - długie, smukłe w wysokich świecznikach lub małe delikatne umieszczone w niewielkich lampionach. Wokół świeczników można wykonać dekoracje z kolorowej rafii, doczepiając kuleczki jarzębiny, kasztany lub żołędzie.