Artykuły powiązane

Bajka nie do spełnienia, czy raj dla nowożeńców? Odległe ciepłe kraje, bujna roślinność i błękitny ocean kojarzą się bardziej z podróżą poślubną niż z miejscem, w którym miałby się odbyć ślub. Jednak coraz częściej pary wybierają opcję ceremonii w ciepłych krajach, nie przejmując się tym, co powiedzą krewni i znajomi.

Co powoduje, że niektóre osoby rezygnują z wystawnego wesela i zabawy do białego rana wśród najbliższych? Czy cicha, romantyczna ceremonia na plaży, a następnie intymna kolacja we dwoje wynagrodzi nam brak wspólnie spędzonych chwil z rodziną?

Skąd decyzja?
Nie wszystkie ślubny zagraniczne są do siebie podobne. W niektórych krajach trzeba odpowiednio zaplanować ceremonię (między innymi mieć odpowiednie dokumenty). W innych natomiast ślub można wziąć codziennie o dowolnej porze (Las Vegas). Co jednak składania narzeczonych do takiej decyzji? Jedną z głównych przyczyn jest niechęć do polskiej tradycji, czyli ogromnego wesela, na którym jest mnóstwo jedzenia, a także alkoholu. Często zaproszonych jest tak wielu gości, że nawet nie sposób ze wszystkimi zamienić choć słowa, a co dopiero porozmawiać. Rodzice młodych naciskają, aby zaprosić odległą rodzinę, której często nie widzieliśmy nawet na zdjęciach. Dodatkowo dochodzi stres związany z miesiącami przygotowań tego wielkiego dnia. To wszystko powoduje, że coraz więcej par marzy o cichej, spokojnej i romantycznej ceremonii. Rodzina często nie rozumie tej potrzeby intymności. W takiej sytuacji narzeczeni wybierają się na egzotyczne wyspy, gdzie nikt ich nie zna, a wszystko będzie zorganizowane tak, jak sobie wymarzyli.

Gdzie polecieć?
Narzeczeni wybierają rozmaite krainy na scenerię ślubu. Niektórzy pragną ceremonii w Afryce, inni wolą gorące wyspy. Często na wakacje marzeń pary wylatują na Hawaje lub Dominikanę. Jeszcze inni wybierają Sri Lankę. Wszystko zależy od zainteresowań przyszłej pary młodej, a także od budżetu, jakim dysponują. Firmy turystyczne proponują pakiety ślubne, w których skład wchodzi zorganizowanie ceremonii, a także podróż poślubna. Pakiety ślubne różnią się od siebie cenami i usługami, jakie są w nich proponowane. W niektórych krajach potrzebne będą specjalne dokumenty potwierdzające brak przeciwwskazań do wstąpienia w związek małżeński. Biorąc ślub w Meksyku należy dodatkowo wykonać testy krwi na obecność wirusów.

Pakiet ślubny
Pakiety zazwyczaj obejmują opłatę rejestracyjną za ceremonię ślubną, a także opiekę mistrza ceremonii. Ponadto zawierają wszelkie dekoracje, od bukietu dla panny młodej i butonierki dla pana młodego, po świeże kwiaty, udekorowane lampy, a także kosze z rozmaitymi roślinami i owocami. Oprócz tego biura dołączają dodatkowe zabiegi lub inne atrakcje dostępne na miejscu w wybranym hotelu. Mogą to być wizyty w SPA, przejażdżki na słoniu, czy rejsy łodzią. Pakiet ślubny bardzo często zawiera również romantyczną kolację na plaży przy świecach wraz z szampanem. Na noc jest zapewniony apartament dla nowożeńców lub pokój o podwyższonym standardzie, a także śniadanie do łóżka. Hotele na miejscu mają swoich fotografów, a wywołane zdjęcia państwo młodzi otrzymują oprawione w albumie. Niektóre obiekty oferują również film z ceremonii, a także specjalny prezent dla nowożeńców. W cenę pakietu jest wliczony oczywiście kilkudniowy pobyt jako podróż poślubna. Ceny zależne są od wyboru miejsca, a także ilości dni, które przeznaczamy na wakacje. Biura podróży oferują również rozmaite pakiety (srebrne, złote, diamentowe), co także wpływa znacząco na cenę.

Wymagane dokumenty
W większości egzotycznych miejsc wymagane są podstawowe dokumenty, takie jak oryginał i kopia aktu urodzenia z tłumaczeniem przysięgłym na język angielski i zaświadczenie o stanie cywilnym. W przypadku rozwodników wymagany jest akt rozwodu, a wdowcy muszą dostarczyć akt zgonu współmałżonka. Konieczne są również kopie paszportów oraz oryginały do wglądu. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski. Jeśli wybieramy się na Sri Lankę, to musimy być na miejscu na minimum cztery dni przed ślubem. Kopie wszystkich dokumentów należy dostarczyć na minimum 30 dni przed datą ślubu. Często oboje małżonkowie muszą mieć ukończone 21 lat.

Organizując ślub za granicą należy pamiętać o tym, iż biura pośredniczące nie zajmują się przygotowaniem dokumentów niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego. Nie świadczą także usług mających na celu uznanie ważności ślubu według przepisów Rzeczpospolitej Polskiej. Te obowiązki należą do państwa młodych.

Suknia i koszula
Niewątpliwą zaletą w przypadku organizacji ślubu w tropikach jest znacznie uproszczony wybór garderoby ślubnej. Bajkowa suknia i elegancki frak raczej nie mają szans z wysoką temperaturą panującą na tropikalnej wyspie. Po kilku sekundach para młoda byłaby zlana potem nie tylko z nerwów,  ale przede wszystkim z gorąca. Dużo lepszym wyjściem będzie przewiewna sukienka (koniecznie jasna) z lekkiego materiału. Może być zarówno długa, jak i krótka. Krój należy do wyboru dla panny młodej. Sukienka może przypominać wieczorową lub koktajlową kreację. Pan młody powinien dobrać stój do garderoby wybranki. Jeżeli panna młoda będzie miała białą, zwiewną sukienkę, to również pan młody powinien założyć białą koszulę z lnu lub innego wygodnego materiału. Dla odważnych par młodych istnieje również możliwość wzięcia ślubu w strojach kąpielowych. Wskazane, aby bikini i kąpielówki były koloru białego. Na wielu tropikalnych wyspach dostaniemy wspaniałe naszyjniki ze świeżych kwiatów (lei) lub nawet spódniczki uplecione ze świeżych roślin, które zastąpią nam część stroju ślubnego.

Obecność koordynatora
Na miejscu doskonale sprawdzi się wedding planner. Najlepiej, aby konsultant był polskojęzyczny. Osoba taka poprowadzi młodych przez zawiłości ceremonii, objaśniając poszczególne elementy. Aby zaoszczędzić parze jakichkolwiek stresów, koordynator wcześniej opowie, jak wszystko będzie wyglądało. Taka osoba na tropikalnej wyspie jest potrzeba, aby narzeczeni czuli się komfortowo i mieli do kogo zwrócić się o pomoc, gdyby zaszła taka potrzeba. Wedding planner, który przeprowadzi młodych przez całą ceremonię podpowie, jakie dokumenty są wymagane, aby ślub był uznawany w Polsce. Należy pamiętać, że ceremonia prowadzona jest w języku angielskim, a dopiero po jej zakończeniu podpisywane są stosowane dokumenty. Nowożeńcy dostają dokumenty potwierdzające zawarcie ślubu w języku angielskim i do nich należy dopełnienie formalności po powrocie do kraju.

Jesteśmy małżeństwem!
Jeżeli całe przedsięwzięcie było trzymane do ostatniej chwili w tajemniczy przez parę młodą, to obawy może budzić powrót do kraju. Żal i rozczarowanie rodziny mogą być widoczne na początku, choć z czasem ustąpią radości związanej ze szczęściem nowożeńców. Przez jakiś czas rodzina może zamęczać pytaniami o powód takiej decyzji, a także czuć się urażona faktem, że o niczym nie wiedziała. Takie chwile będą z pewnością sprawdzianem podjętej decyzji. Wasza postawa wobec pretensji, czy żalu powinna utwierdzić wszystkich w przekonaniu, że podjęta decyzja była słuszna, a wy jesteście szczęśliwi.

Rodzinny obiad i przyjęcie
Kilka dni po powrocie z podróży można wydać weselny obiad dla najbliższej rodziny. Będzie to również doskonała okazja, aby pochwalić się zrobionymi zdjęciami z ceremonii w tropikach. Oglądanie zdjęć najlepiej zorganizować w formie pokazu slajdów na projektorze multimedialnym. Przy okazji można puścić muzykę, która towarzyszyła wam w tamtych chwilach, a do wyświetlanych zdjęć dodawać komentarze i opowiadać zabawne anegdoty. Można również załagodzić przepaść wśród znajomych i przyjaciół, którzy czują się urażeni. Pomoże w tym zorganizowanie imprezy z okazji waszego ślubu. Forma jest dowolna, może być to spotkanie w domu, czy wspólne wyjście do klubu. Ważne jest jedynie dzielnie szczęścia z osobami wam bliskimi. Zorganizowanie obiadu i imprezy pochłonie i tak znacznie mniej pieniędzy niż wydanie hucznego wesela, a będzie czasem spędzonym z najbliższymi i dobrą okazją, aby pochwalić się wspomnieniami z rajskich plaż.

Plusy wesela w tropikach:

  • Niższe koszty organizacji. Odpada urządzenie wesela, wysyłanie zaproszeń.
  • Mniejszy stres. W organizację ślubu będzie zaangażowanych znacznie mniej osób niż w przypadku tradycyjnego wesela.
  • Egzotyka. Niezależnie od tego, gdzie odbędzie się uroczystość, będzie to coś zupełnie nowego.
  • Połączenie ślubu z podróżą poślubną.
  • Intymna atmosfera stworzona tylko dla dwojga osób.

Minusy:

  • Koszty, które narzeczeni ponoszą w całości sami (zwłaszcza jeśli ślub odbywa się w tajemnicy przed rodziną, a na ceremonii nie będzie nikogo ze znajomych).
  • Ryzyko, a raczej duże prawdopodobieństwo, że rodzina i przyjaciele poczują się urażeni.
  • Brak prezentów ślubnych.
  • Samodzielna organizacja wszystkiego. Często zdarza się, że będziecie jedyną parą w swoim środowisku, która zdecyduje się na tego typu krok, więc nie będzie możliwości podpytać o sprawdzone rozwiązania ślubne.
  • Potrzeba zachowania dyskrecji. Może doskwierać brak możliwości podzielenia się emocjami z najbliższymi.