Artykuły powiązane

Jest taki dzień w życiu, który jest tylko jeden, wyjątkowy, dopracowany w najmniejszych szczegółach. To dzień ślubu i wesela. Na jego atmosferę oraz wspaniałe wspomnienia składa się milion czynników od fundamentalnych: jak oprawa muzyczna, dekoracje, menu po drobiazgi wzbudzające zachwyt gości a opowiadane w czasie późniejszych rodzinnych spotkań przez wiele miesięcy po weselu.

Staropolskie wesele złożone było z wielu symbolicznych elementów, obrządków oraz gestów, które miały określone przesłanie dla Młodych Małżonków. Wiele z nich nie przetrwało do naszych czasów, są też takie, które praktykujemy lecz nie wiemy tak naprawdę dlaczego. Takim zwyczajem o zapomnianym przesłaniu jest rózga weselna będąca jednym z najważniejszych rekwizytów wesela. Jej pochodzenie można szacować na słowiańskie czasy pogańskie. Była gałęzią ozdobioną kwiatami, owocami, zbożami, ziołami, piórkami oraz gałązkami drzew i krzewów. Choć jej wygląd różnił się w zależności od regionu państwa Piastów, to przesłanie miała zawsze takie samo: symbolizowała urodzaj, dostatek, bogactwo zawieranego małżeństwa. Rózga towarzyszyła Młodym przez cały czas trwania wesela. W przeddzień wesela przygotowywały ją druhny Panny młodej by najstarszy drużba Pana Młodego przyjeżdżając po Pannę Młodą mógł ją wykupić. Z rózgą starosta rozpoczynał taniec by po kilku taktach przekazać kolejnej osobie od której jednocześnie zbierano upominki i dary dla Państwa Młodych. Jej rola kończyła się na oczepinach.

Do tej tradycji nawiązuje wyplatana w Krakowie opatentowana miotła weselna. Wykonana ręcznie z traw, zbóż oraz ziół ozdobiona jest pięknym kwiatem i welonem nawiązującymi do uroczystości ślubnej. Zboża symbolizujące dar życia, obfitość, błogosławieństwo oraz bogactwo zostały starannie wybrane na polach Ochotnicy Dolnej, malowniczej miejscowości Polskich Gorców. Na jej południowych stokach starannie zbierane są pojedyncze kłosy zbóż by Państwu Młodym na ich wspólnej drodze każdego dnia towarzyszyło polskie słońce i szczęście. Miotła weselna podobnie jak staropolska rózga weselna towarzyszy Państwu Młodym od samego początku wesela począwszy od zamiatania rozbitego szkła po pierwszym toaście będącego staropolskim zwyczajem symbolizującym przyszłą pracę i wspólne życie małżonków. Miotła wykorzystywana jest do zabaw weselnych, wspólnych tańców gości weselnych z miotłą aż po licytacje miotły przez Młodą Parę. Zwycięzca takiej licytacji zabiera miotłę na pamiątkę lub oddaje ją Młodym. Miotła weselna jest również wspaniałą atrakcją plenerowych weselnych sesji fotograficznych. Po weselu staje się pamiątka wieszaną na ścianach będąc kompozycją ziół i zbóż. Miotła weselna wraz z dołączoną do niej drewnianą szufelką jest drobiazgiem, który uatrakcyjni wesele wprowadzi uśmiech i radość w pierwszych chwilach wesela by towarzyszyć gościom przez cały czas jego trwania a Młodym przynosić szczęście, bogactwo oraz obfitość przez całe wspólne życie.

Więcej informacji na www.kabago.pl