Jeszcze ryżem sypną na szczęście
Zgromadzeni przed kościołem goście obsypują państwa młodych ryżem
i monetami. Tradycja mówi, że młodzi powinni wyzbierać monety co do jednej sztuki (pieniądze mają zapewnić dostatek parze młodej). Jeżeli państwo młodzi są zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, to specjalnie na dzień ślubu można uszyć niewielkie woreczki
z tkaniny, włożyć do nich ziarenka ryżu (wcześniej opłukane pod wodą i wysuszone) i drobne monety, a następnie rozdać gościom jeszcze przed ceremonią. Alternatywą na powitanie pary młodej po wyjściu z kościoła jest obsypanie ich płatkami kwiatów. Goście otrzymują od świadków wcześniej przygotowane papierowe torebki z kwiatową zawartością. Płatki mogą być również przygotowane w dużych koszach, aby każdy z przybyłych mógł zaczerpnąć garść. Innym pomysłem mogą być fantazyjne konfetti, serpentyny lub bańki mydlane, które w promieniach słońca będą niebiańsko błyszczeć.
Tort weselny kroić czas
Wszelkie pyszności podawane na weselu mają wróżyć państwu młodym słodkie życie. Słodycze to symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności. Mogą one pojawiać się w różnych formach i odsłonach. Bardzo modne są niewielkie podarunki dla gości w postaci słodkich migdałów lub czekoladek zawiniętych w elegancki tiul. Prezenty można wykonać samemu lub zamówić je w cukierni czy firmie zajmującej się produkcją tego rodzaju dodatków. Na ślubie nie powinno zabraknąć rozmaitych ciast, łakoci i oczywiście tortu. Tort może mieć różne smaki, kolory i kształty. W zależności od wyboru będzie prostokątny, w kształcie serca lub piętrowy. Tradycyjnie państwo młodzi powinni ukroić razem pierwszy kawałek i wzajemnie się nim nakarmić, aby ich życie zawsze było słodkie.
Pantofelki na parapet
Pan młody nie może kupić swojej wybrance butów ślubnych, ani nawet dać jej na taki zakup pieniędzy. Przesąd mówi, że jeżeli narzeczony zapłaci za obuwie przyszłej żony, ta go w nim opuści. Zasady warto trzymać się również w odwrotną stronę, aby to panna młoda nie kupowała obuwia swojemu wybrankowi.
Przynajmniej na dzień przed ślubem buty panny młodej powinny stanąć na parapecie, aby zdążyło wejść w nie szczęście. W dniu ślubu do bucików panny młodej koniecznie należy włożyć pieniążek (aby życie było zawsze dostatnie), a także natkę pietruszki (co ma symbolizować nadzieję).
Coś białego, coś pożyczonego
Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie coś białego, co oznacza czystość uczuć, coś niebieskiego - kolor ten wróży wierność małżonka, coś pożyczonego, aby zapewnić sobie przychylność rodziny męża, coś starego, by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół i wreszcie coś nowego, aby żyło się dostatnio. Praktycznie do sprawy podchodząc, najlepiej pożyczyć szal lub łańcuszek, wybrać starą biżuterię, włożyć nowe buty, bieliznę i pończochy, a do nich niebieską podwiązkę. Oprócz wymienionych dodatków do sukni należy wszyć jeszcze kryształek cukru, a także okruszek chleba, aby w domu nie zabrakło jedzenia.
Z niebieskim oczkiem na szczęście
Pierścionek zaręczynowy nie musi być złoty. W tym zakresie bardzo dużo się zmieniło. Obecnie dużą popularnością cieszy się platyna. Cena pierścionka zależy w dużej mierze od osadzonego w nim kamienia, który jest główną ozdobą. Dużym zainteresowaniem cieszą się szafiry, rubiny, brylanty. Według starożytnych wierzeń te kamienie mają szczególne moce. Diament - najtwardszy z minerałów stoi na straży wierności i nierozerwalności związku. Szafir - magiczny kamień czarnoksiężników i wróżbitów czyni związek mocnym i partnerskim. Czerwony rubin jest symbolem namiętności i miłości. Jeżeli panna młoda przykłada znaczenie do astrologii, to można sprawić przyjemność wybierając pierścionek z kamieniem, który jest przypisany do jej znaku zodiaku.
dla Barana - rubin, jaspis, magnetyt
dla Byka - szmaragd, szafir, koral
dla Bliźniąt - topaz, agat, kamienie półszlachetne i nieszlachetne
dla Raka - szmaragd, opal, kamień księżycowy, kamienie opalizujące
dla Lwa - diament, topaz
dla Panny - agat, jaspis, topaz, kamienie półszlachetne oraz różne imitacje
dla Wagi - szafir jasnoniebieski, szmaragd, turkus, koral czerwony
dla Skorpiona - rubin, granat, jaspis
dla Strzelca - turkus, szafir
dla Koziorożca - onyks, czarny diament, czarna perła
dla Wodnika - akwamaryn, szafir
dla Ryb - ametyst, chryzolit *
Astrologiczne wierzenia wskazują także na ważność rodzaju metalu - oprawy kamienia. I tak, w złoto można oprawiać rubiny, diamenty i akwamaryny; w srebro - turkus, topaz i ametyst. Natomiast perły najlepiej posiadać tylko jako naszyjnik, gdyż oprawione w metal oznaczają łzy.
Złoty krążek
Podczas ceremonii trzeba bardzo
uważać, aby nie upuścić obrączek. Jeżeli już tak się stanie, to schylić się po nie może tylko ksiądz, ministrant lub świadek. Należy także pamiętać, aby nie wkładać cudzych obrączek i nie pozwalać przymierzać swoich. Wróży to bowiem nieszczęście, a także nieporozumienia między małżonkami. Własną obrączkę przed ślubem można oczywiście przymierzyć, ale nie należy robić tego zbyt często. Po ślubie najlepiej będzie jej w ogóle nie zdejmować, wykluczając oczywiście pewne sytuacje, takie jak zdjęcie rentgenowskie, czy pracę, przy której nie wolno nosić żadnej biżuterii.
Magiczne R
Choć coraz więcej par przyznaje, że nie przykłada wagi do występowania litery "r" w nazwie miesiąca, to statystyki nie kłamią. Najwięcej wesel odbywa się w czerwcu, sierpniu, wrześniu i październiku. Z jednej strony jest to sezon letni, gdzie goście mogą zaplanować urlopy, a wesele może odbyć się w plenerze, chociaż kto nie chciałby się ustrzec pecha? Za najbardziej nieszczęśliwy miesiąc ślubny (ze względu na brak litery "r" w nazwie tego miesiąca w każdym języku) przywykło się uważać maj. Skąd wiadomo, że litera "r" przynosi szczęście? Jest to tylko zabobon, którego trzyma się większość narzeczonych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać się w kwietniu czy lipcu i być szczęśliwym. Wszystko zależy od nas samych.
Suknia nie dla pana młodego
Według tradycji pan młody nie powinien zobaczyć sukni wybranki przed ceremonią. Przesąd mówi, że przynosi to pecha parze młodej. Panie najczęściej na zakupy tej jedynej sukni wybierają się z mamą lub świadkową. Panny młode często do ostatniej chwili trzymają swojego wybranka w niepewności i chcą, aby pan młody ujrzał je w całej krasie dopiero przy ołtarzu. Coraz częściej jednak zdarza się, że pary przychodzą razem do salonu ślubnego, aby wspólnie wybrać suknię i garnitur.
*Kamienie szlachetne przypisane poszczególnych znakom zodiaku zostały opracowane na podstawie książki Z.K. Dembka, Wesele polskie: zwyczaje, wyjaśnienia, porady savoir - vivre. Łysomice 2004.