Artykuły powiązane

Świadkowanie to nie tylko pilnowanie obrączek i dbanie, aby welon się dobrze układał. Rola prawdziwego świadka, to szereg wyzwań i pomocna dłoń dla państwa młodych w długich przygotowaniach do wesela.

W Polsce przyjęło się, że słowa świadek i drużba są traktowane jako zamienniki. Tymczasem niewiele osób wie, że słowa te oznaczają zupełnie coś innego. Drużba i druhna to osoby, które świadkują na ceremonii kościelnej. W urzędzie stanu cywilnego funkcjonuje natomiast pojęcie świadków. Ze względu jednak na ślub konkordatowy i wybieranie tylko jednej ceremonii, pojęcia te używane są zamiennie. Wybór świadków to rzecz indywidualna. Kiedyś młodzi wybierali swoje rodzeństwo, lub bliskie kuzynostwo. Dzisiaj najlepiej kierować się intuicją i sympatią. Nie należy prosić kogoś na drużbę tylko dlatego, że mógłby od nas tego oczekiwać. Pamiętajmy, że świadkowie przejmą za nas część obowiązków, a w najważniejszym dniu będą pamiętali o szczegółach i nie pozwolą nam się niczym denerwować. Muszą to być osoby dobrze zorganizowane i godne zaufania.

Kto może zostać świadkiem?
Nasz wybór to nie wszystko. Świadek musi jeszcze spełnić wymagania formalne: być zdolnym stwierdzić zawarte małżeństwo i dać o tym wiarygodne świadectwo. Osoba ta powinna mieć skończone 18 lat, gdyż w dniu ślubu konieczne będzie okazanie dowodu osobistego. Jeżeli ślub odbywa się w kościele, to drużbowie muszą okazać świadectwo chrztu i bierzmowania. Na kilka dni przed ceremonią, podobnie jak państwo młodzi, muszą udać się do konfesjonału i odbyć spowiedź.

Biorę Ciebie za świadka
Przyjaciół, których wybraliście na świadków najlepiej poinformować o tym jak najwcześniej. Jeżeli tylko znacie już datę ślubu i dokonaliście wyboru świadków warto zaprosić ich na elegancką kolację i oficjalnie zapytać o zgodę. Należy to zrobić około pół roku przed ślubem. Jeżeli wybrane osoby się wahają, to należy dać im kilka dni czasu do namysłu. Pamiętajmy, że rola świadka to bardzo odpowiedzialna funkcja i nie każdy czuje się na siłach, aby jej podołać. Jeżeli więc ktoś nam odmówi, to należy to uszanować i jeszcze raz zastanowić nad wyborem.

Zadania druhny
Bardzo ważną cechą przyszłej świadkowej jest cierpliwość, ponieważ przyjdzie jej spędzić wiele godzin towarzysząc pannie młodej podczas wycieczki po ślubnych salonach. Świadkowa powinna obiektywnie doradzić podczas zakupu sukni ślubnej. Zwłaszcza jeżeli suknia wyjątkowo źle leży lub gdy panna młoda wygląda w niej niekorzystnie. Zaufana druhna pomoże również w wyborze ślubnej bielizny przeznaczonej tylko dla oczu pana młodego. Przypomni także o jej zapakowaniu na noc poślubną. Zanim wybiją dzwony weselne druhna powinna się sprawdzić jako organizator na wieczorze panieńskim. Do jej zadań należy wymyślenie scenariusza imprezy, zaplanowanie rozrywek, zaproszenie gości. Powinna zająć się również finansami, czyli zebrać od pań biorących udział w imprezie fundusze na wieczorne atrakcje.

Tajemniczy niezbędnik
Druhna na weselu musi mieć specjalny niezbędnik panny młodej. Najlepiej jeżeli jest to kuferek z rzeczami potrzebnymi do dbania o wizerunek panny młodej podczas wesela. W tajemniczym kuferku powinny znaleźć się m.in. kosmetyki, zapasowe pończochy, tabletki przeciwbólowe, perfumy. Niezbędnik panny młodej pomoże w awaryjnych sytuacjach takich jak poprucie się sukni, czy garnituru, a także pozwoli odświeżyć makijaż, czy poprawić fryzurę, dzięki rozmaitym kosmetykom.

Strój druhny
Najlepiej będzie zakupić swoją kreację przy okazji zakupów kreacji dla panny młodej. Pozwoli to uniknąć pretensji, że suknia jest zbyt śmiała lub nie pasuje do uroczystości. Należy unikać bieli i jej odcieni. W dniu ślubu ten kolor jest zarezerwowany tylko dla panny młodej, nawet jeżeli będzie ona miała suknię w odcieniu różu. Świadkowa powinna prezentować się elegancko, ale swoją urodą nie przyćmiewać blasku głównej bohaterki wieczoru. Kreacja nie powinna być wyzywająca lub mieć dużego dekoltu. Fason powinien być prosty, a dodatki skromne i eleganckie. Można zdecydować się na sukienkę za kolana z delikatnym dekoltem i szpilki, lub gorset i długą spódnicą z tafty. Przy wyborze sukni należy brać pod uwagę mankamenty swojej urody i ubrać się tak, aby je zatuszować. Z kolorem bywa różnie, gdyż część panien młodych nie chce, aby druhna miała na sobie suknię czerwoną (odwraca uwagę) lub czarną (kojarzy się z pogrzebami). W zależności od ustaleń z główną bohaterką wieczoru, pozostają do wyboru różne odcienie fioletu, zieleni, a jeżeli wesele odbywa się latem - cała gama pasteli.

Zadania drużby
Świadek pełni równie ważną rolę podczas przebiegu uroczystości. Przede wszystkim powinien wspierać pana młodego, szczególnie w chwilach stresu lub zwątpienia, które mogą się przydarzyć, nawet jeżeli para ma długi staż związku i zna się doskonale.

Najwięcej czasu pan młody i świadek spędzą na zakupach podczas wybierania garniturów. Świadek może się solidaryzować z panem młodych zakładając podobną kamizelkę lub przypinkę. Doskonale zorganizowany świadek zadba również o dekorację ślubną samochodu, odbierze bukiet dla panny młodej z kwiaciarni, przypomni panu młodemu o obrączkach, a także o zabraniu dowodu osobistego. Podczas wesela może również wznieść jeden z pierwszych toastów na cześć państwa młodych, a jeżeli zna dobrze małżonków, opowiedzieć krótką anegdotę o początku ich znajomości.

Jeżeli młodzi zdecydowali się na listę ślubnych prezentów, to powinna być ona w rękach świadka, który będzie ją aktualizował i na bieżąco uzupełniał. W ręce świadka zostaną również przekazane wszystkie prezenty. Najlepiej będzie zawieźć je do domu lub zanieść do apartamentu państwa młodych, aby wszystkie trafiły w ręce małżonków. Jeżeli wesele odbywa się w restauracji, można poprosić o schowanie kopert do sejfu. Na weselu druhna razem ze świadkiem będą czuwali nad sprawnym przebiegiem wesela, więc powinni być w stałym kontakcie z obsługą i zespołem. Najlepiej, aby zatroszczyli się również o starsze osoby na weselu. Powinni zadbać o podanie właściwych potraw oraz o zapewnienie powrotu gości do domu.

Rola świadków tylko z pozoru wydaje się miłą i prostą sprawą. Tak naprawdę to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego razem z państwem młodym powinni raczej unikać alkoholu. Toasty należy wznosić winem, a państwu młodym (o słabych głowach) zapewnić butelkę po trunku wypełnioną wodą mineralną.

Doskonale dobrani świadkowie zapewnią komfort psychiczny podczas wesela. Zadbają o szczegóły, aby wszystko udało się znakomicie, a wspomnienia były tylko miłe. Po uroczystości (zwłaszcza jeżeli świadkowie spisali się znakomicie), warto podziękować zapraszając ich do kawiarni na kawę czy deser. Jako pamiątkę i specjalne podziękowanie można wręczyć ślubny album z wpisaną wewnątrz dedykacją.