Artykuły powiązane

 Delikatny jak promienie słoneczne blask świec, pachnące egzotycznymi krajami rozmaite wiązanki, czy przepiękne girlandy ze świeżych kwiatów ozdobione skrawkami tiulu. Efektowne dekoracje to jednak zawsze tylko dodatek do wzajemnej miłości.

 Ślubne dekoracje powinny tworzyć integralną całość i pasować kolorystycznie do wnętrz. Kwiaty, którymi dekorujemy samochód, kościół i salę weselną powinny być jednakowe lub przynajmniej w podobnej tonacji kolorystycznej. Najefektowniejszą dekoracją są świeże kwiaty przepasane tiulem. Modne są również ozdoby z tkanin np. tiuli, satyn czy płatków kwiatów.

Kościół
 Gdy sprawy formalne zostaną pomyślnie załatwione, pozostanie jeszcze jedna kwestia – dekoracja świątyni. Zanim jednak ustroicie kościół od podłogi po sufit, koniecznie zapoznajcie się ze zwyczajami panującymi w danej parafii. Choć księża nie mają nic przeciwko dekoracjom (kwiaty zapewne i tak zostaną w kościele), to należy uszanować obowiązujące reguły i do nich dostosować swoje wyobrażenia.

 Większość parafii najchętniej godzi się na dekoracje ze świeżych kwiatów, które będą zdobić kościół jeszcze kilka dni po uroczystości. Nie obowiązują ograniczenia co do ilości, a także kolorystyki. Pary najczęściej decydują się na stonowane kolory z odcieniami zieleni, czerwieni i różu. Kwiaty dają ogromne możliwości aranżacyjne i można je wykorzystać na wiele sposobów. Począwszy od skromnych pojedynczych bukietów i kompozycji w wazonach lub koszach, poprzez artystyczne dekoracje zamocowane na filarach lub zwisające z poprzecznych belek, czy stropu. Doskonale skomponowane utworzą bajkową alejkę wzdłuż nawy głównej, którą państwo młodzi będą kroczyć do ołtarza. Dopełnieniem alei kwiatowej jest piękny, czerwony dywan rozwinięty od wejścia, aż do ołtarza. Inną alternatywą może być dywan usłany płatkami róż (mogą je sypać z koszyczków dzieci, idące przed parą młodą). Popularnym elementem służącym do przystrajania świątyń są tzw. bramy, czyli przybrane tkaninami lub roślinami łuki przy wejściu lub nad głowami pary młodej.

 Inne dekoracje wykorzystywane w kościele to przybranie krzeseł, klęczników, a także ławek dla gości. Firmy dekoratorskie oferują rozmaite elementy, czy wzory. Najczęściej jest to jednak tiul, którym połączone są wszystkie ławki, a do tego malutkie kwiatki, czy bukieciki od strony wewnętrznej ławek. Krzesła pary młodej i świadków ozdobione są jasnymi materiałami (tiulem, satyną lub jedwabiem) i również mogą zawierać rozmaite elementy florystyczne. Doskonałym pomysłem są również świece rozstawione wzdłuż drogi, którą kroczą państwo młodzi. Należy wówczas odpowiednio je zabezpieczyć i umieścić np. w ozdobnych, szklanych świecznikach.

 Warto dowiedzieć się, czy tego samego dnia w kościele odbywają się inne śluby. Wówczas kwestię dekoracji będzie można ustalić z pozostałymi zainteresowanymi, a poniesione koszty podzielić na dwie lub trzy pary. W celu skontaktowania się z pozostałymi parami najlepiej poprosić o pomoc księdza, który zaprosi wszystkich do biura parafialnego w celu uzgodnienia szczegółów.

Samochód
 Sztuczne dekoracje, mimo, że są trwalsze i będzie je można komuś sprzedać, nie wyglądają elegancko i efektownie, zwłaszcza jeśli chodzi o serca ze sztucznych róż przyczepione na masce, które już z daleka informują nawet przechodniów o średnim guście państwa młodych. Jeżeli samochód, który was wiezie do ślubu nie jest wypożyczonym jaguarem czy limuzyną, tylko zwykłym samochodem wujka, a budżet nie przewidział wydatku na dekoracje, to lepiej zrezygnować z nich całkiem, niż decydować się na półśrodki. Jeżeli natomiast dekoracja samochodu została uwzględniona w wydatkach, to można puścić wodze fantazji i przyozdobić auto tak, aby wzbudziło podziw wśród wszystkich.

 Najczęściej dekoracja samochodu uzgadniana jest podczas wizyty u florysty przy okazji zamawiania bukietu ślubnego. Najlepiej wybrać sprawdzoną kwiaciarnię (zapytać znajomych, zasięgnąć informacji na forum ślubnym e-wesele.pl), która specjalizuje się w dekoracjach i bukietach ślubnych. Doświadczony pracownik zapyta o markę samochodu, odcień lakieru, a także o wszelkie inne szczegóły. Warto również pokazać zdjęcia sukni i garnituru, a także bukietu ślubnego. Dobrym pomysłem jest zamówienie wszystkich dekoracji florystycznych w jednym miejscu. Można mieć wówczas pewność, że poszczególne elementy będą tworzyły zgraną całość, a efekt będzie olśniewający. Dodatkowo, przy dużym zamówieniu (dekoracja samochodu, kościoła, bukiet panny młodej, butonierka, kwiaty na podziękowanie dla rodziców) będzie można liczyć na satysfakcjonujący rabat.

 Na dekorację samochodu najczęściej wybiera się kwiaty dość trwałe. Pary najchętniej wskazują na róże i storczyki, które z powodzeniem wytrzymają kilka godzin na masce samochodu. Aby kwiaty przedwcześnie nie zwiędły, warto poprosić o założenie na końcach łodyg specjalnych flakoników z wodą, dzięki którym kwiaty pozostaną dłużej świeże. Poza głównym bukietem na masce pięknie będą wyglądały malutkie bukieciki przyczepione przy klamkach. Balony, choć z daleka zdradzają ślubny pojazd, będą złym pomysłem, ponieważ przy większej prędkości będą odbijać się od karoserii powodując niesamowity hałas. Dużo ładniejsze i bardziej subtelne będą różnokolorowe cienkie tasiemki. Można je przyczepić do anteny samochodowej, wycieraczek, lusterek i klamek. Koniecznie należy zapytać wcześniej o mocowania dekoracji. Powinny być bezpieczne dla lakieru samochodu, aby nie okazało się, że po ceremonii będzie trzeba odwiedzać lakiernika. Najbezpieczniejsze będą mocowania chowane pod maską, czyli rozmaite linki i rzepy. W przypadku przedmiotów ostrych, jak figurki, niezbędna będzie tkanina między dekoracją a maską zabezpieczająca lakier.

 Zanim zaczniecie się rozglądać za dekoracjami samochodu, koniecznie zapytajcie rodziców, czy w rodzinie nie ma ozdoby, która od lat towarzyszy młodym do ślubu. Bardzo często dziadkowie przechowują rozmaite dekoracje (np. piękne gołębie, czy wielkie czerwone serce z obrączkami). Zapytajcie, jak w rodzinie wygląda taka tradycja. Może się okazać, że pożyczając od dziadków dekoracje, sprawicie im wielką radość. Ostateczna decyzja o tym, co znajdzie w dekoracji samochodu zawsze powinna należeć do was.