Wybór odpowiedniej sukni ślubnej to bardzo trudne zadanie. Salony oferują wiele modeli na każdą sylwetkę, wzrost, a także typ osobowości. Panny mogą wybierać do woli, choć warto znać kilka wskazówek, zanim udamy się na zakupy.Nie każda panna młoda nosi rozmiar 36, ma 175 centymetrów wzrostu i wszystko leży na niej idealnie. Większość kobiet nie ma wymiarów modelki, a uzyskanie wymarzonego końcowego efektu, to zasługa wielu pomocy krawieckich i pewnych trików, które pozwolą uzyskać wymarzony rezultat. Na szczęście każdy problem można rozwiązać.
Niska panna młoda
Panie, które są szczupłe, ale niezbyt wysokie, będą sprawiały wrażenie wyższych wybierając suknię o podwyższonej linii talii. Drobne panny młode powinny wybrać kreację gładką, w stonowanych kolorach, z małą ilością detali. Korzystnie będą się także prezentowały w sukniach z falbanami i szerokim dołem. Tkaniny, które warto wybrać to zwiewne, cienkie i lekkie materiały. Niskie panie nie powinny wybierać bufiastych rękawów, które sprawią, że sylwetka będzie wydawała się niższa i szersza. Jeżeli między przyszłymi małżonkami jest spora różnica wzrostu, to ważną rolę będzie pełnić fryzura i welon. Niezależnie od tego czy włosy będą rozpuszczone, proste, kręcone czy spięte w finezyjny kok, to welon powinien być upięty jak najwyżej, aby optycznie dodać kilka centymetrów. Powinien być również dwuwarstwowy, najlepiej sięgający do połowy pleców lub talii. Dłuższy sprawi, że sylwetka będzie wydawała się za ciężka.
Wysoka panna młoda
Odpowiednie dla wysokich panien młodych będą suknie z obniżoną talią, szerokim pasem, a także bez ramiączek. Warto wybierać również spódnice w duże wzory o intensywnych kolorach. Kilka centymetrów odejmą drapowania, fałdy oraz bufiaste rękawy. Nie należy zapominać o niskim upięciu welonu (na przykład pod kokiem), który optycznie skróci sylwetkę. Jeśli Twój partner również jest wysoki, to możesz sobie pozwolić na królewski, długi welon (ze względu na wygodę pamiętaj jednak o zabraniu na zabawę weselną drugiego - krótkiego). Wysokie panny młode zamiast welonu mogą zdecydować się na małą kwiatową ozdobę.
Biust
Tutaj natura nie potrafi dogodzić paniom. Te, które mają co pokazać narzekają, że biust jest za duży, inne kręcą nosem, że za mały. Salony mody ślubnej oferują suknie na wszystkie rozmiary biustu. Niewielkie piersi można podkreślić łączeniem różnych warstw materiału na górze sukni. Może to być również marszczenie, które z pewnością będzie przykuwać uwagę. Co do kształtu dekoltu, to może być on rozmaity, od prostokątnego, delikatnej łódeczki czy w kształcie serca. Gorset, mimo, że ładnie wyeksponuje piersi, jest polecany paniom, które mają średniej wielkości biust. Zbyt mały będzie wyglądał groteskowo ze względu na brak wypełnienia. Natomiast duży może „wyskoczyć” podczas szalonych tańców. Dla lepszego efektu można zakupić stanik typu push-up, który skutecznie uniesie i wyeksponuje biust. Panny z dużymi piersiami powinny zadbać o odpowiednią bieliznę. Stanik musi być usztywniany, z bocznymi fiszbinami lub poprzecznymi cięciami miseczek. Taki biustonosz nada piersiom efektowny kształt i nie powiększy ich dodatkowo. Duży biust optycznie zmniejszy dekolt w kształcie litery V, trapezu lub łezki. Suknia nie powinna mieć wysokiego stanu i ciasnej talii, które dodatkowo akcentują piersi. Dla pań z obfitym biustem odpowiednia będzie wąska spódnica lub suknia w kształcie litery A.
Ramiona
Jeżeli są zbyt wąskie, można wybrać suknię z dekoltem w łódkę lub małymi bufiastymi rękawkami. Jeżeli szerokie - wówczas najlepiej wybrać suknię na grubszych ramiączkach, zatuszować ramiona odpowiednim bolerkiem lub krótkimi rękawkami. Panie o niezbyt szczupłych ramionach nie powinny ubierać długich rękawiczek, gdyż sprawią one, że ramiona będą wydawały się jeszcze potężniejsze.
Chłopięca sylwetka
Wąskie biodra doskonale zamaskuje bogato zdobiona i marszczona suknia. Można także wybrać model sukni typu Empire (suknia o stanie odciętym pod biustem), który nie wymaga wyraźnego odcięcia w talii. Doskonale sprawdzą się także modele klasyczne, czyli gorsety z szeroką spódnicą opartą na halce lub modele w kształcie litery A (dopasowane w biuście, rozszerzające się ku dołowi bez wyraźnego podkreślenia w talii).
Puszysta pani
Należy przede wszystkim zrezygnować z marszczonych koronek i bufiastych rękawków. Odpadają również proste kroje sukien, ponieważ traci się w nich jakiekolwiek kształty. Najodpowiedniejsza będzie kreacja o linii A, rozszerzająca się ku dołowi, z wysoką talią. Dekolt puszystej panny młodej powinien mieć kształt litery V. Będzie dobrze wyglądał z ramiączkami zapinanymi na szyi, które pozwolą wyeksponować dekolt i optycznie wydłużą górną część sylwetki. Gorset pozwoli uzyskać wymarzoną talię, ale będzie źle wyglądał przy zbyt dużym biuście. Suknia w kształcie litery A ukryje zbyt szerokie biodra. Lekkości dodadzą zwiewne, „lejące się” materiały na przykład muślin i jedwab.
Panny w ciąży
Jeżeli jest to pierwszy trymestr ciąży i brzuszek nie jest jeszcze widoczny, to można założyć praktycznie każdy rodzaj sukni. Ze względu jednak na dziecko i dobre samopoczucie przyszłej matki gorset nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż zbyt mocno ściśnięty może utrudniać oddychanie. Niewielki brzuszek zamaskują również marszczenia tkanin i pionowe cięcia. Panie z widoczną ciążą mogą ją ładnie wyeksponować zakładając model z odcięciem pod biustem. Należy także pamiętać o wygodnym obuwiu, gdyż stopy mogą bardzo spuchnąć. Najlepiej wziąć buty na zmianę specjalnie na taneczne zabawy.
Suknia po oczepinach
Niektóre panie zabierają na wesele drugą sukienkę i przebierają się w nią tuż po oczepinach. Powody bywają różne - suknia może być ciężka lub niewygodna, chcą się swobodniej bawić lub po prostu mają ochotę założyć dwie kreacje. Wybór w zasadzie jest dowolny, może to być prosta długa suknia wieczorowa lub inne jej warianty i długości. Można również postawić na kolor i wystąpić w sukni różowej, czerwonej czy granatowej. Jeżeli zamierzamy przebrać się w kolorową suknię, koniecznie należy wcześniej ustalić ze świadkową, co ona zamierza włożyć.
Kreacja na poprawiny
Sukienka na drugi dzień wesela powinna, podobnie jak ślubna, podkreślać atuty panny młodej. Jeżeli na ślubie wystąpiliśmy w długiej i obszernej, to ciekawą odmianą będzie założenie krótkiej. Fasony są rozmaite w zależności od figury i wzrostu panny młodej. Może to być mała zwarta bombka, delikatne falbanki, które będą pięknie wirowały w tańcu, a także prosta, klasyczna z niewielkim dekoltem w stylu „małej czarnej”. Kolor pozostaje do wyboru, od rozmaitych pasteli po mocne zdecydowane, jak granat czy ostra czerwień. Warto wybrać barwę odpowiednią do pory roku, w której jest ślub. Latem pięknie będą się prezentowały zwiewne, lekkie kreacje w neutralnych kolorach. Jesienią i zimą można włożyć odważną suknię w ciemnych barwach.
Kiedy kupić najtaniej?
Każda branża prowadzi wyprzedaże sezonowe, podczas których sukienkę można kupić nawet do 50% taniej. Jeżeli wymarzona kreacja kosztuje 4000 zł, to połowa tej sumy wydaje się dużą oszczędnością. Wyprzedaże sukien odbywają się najczęściej późną jesienią i zimą. Jeżeli do ślubu pozostało jeszcze dużo czasu, a wybrana suknia została właśnie przeceniona i leży idealnie, to nie wahaj się ani chwili. Podczas kupowania, zapytaj o możliwość przeprowadzenia poprawek krawieckich w razie, gdyby rozmiar się zmienił. Pamiętaj, że suknię zawsze można zwęzić, bardzo rzadko można ją poszerzyć. Jeżeli salon nie oferuje poprawek przed ślubem w cenie zakupu, to dokonasz ich w każdej innej pracowni ślubnej. Koszt i tak wyjdzie znacznie mniejszy od zapłacenia kwoty za nieprzecenioną kreację.
Przechowywanie sukni
Jeżeli zdecydowałaś się na zakup sukni z bardzo dużym wyprzedzeniem, zapytaj o możliwość przechowania jej w salonie ślubnym. Masz wówczas pewność, że suknia będzie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych, a także nie zabrudzi się i nie zakurzy. Jeżeli zabierasz suknię do domu, koniecznie zakup specjalny biały pokrowiec. Suknia będzie w nim bezpieczna, a Ty nie będziesz musiała się martwić, że się ubrudzi.
Przechowywanie sukni dotyczy również czasu po ślubie. Rano po weselu, mimo zmęczenia, warto ją odłożyć do pokrowca. Po weselu i sesji zdjęciowej koniecznie należy oddać kreację do pralni. Czas gra tu ważną rolę, gdyż niektóre plamy mogą później pozostać nie do usunięcia.
Na chłodniejsze dni
W zależności od pory roku, w której zdecydujesz się powiedzieć sakramentalne „Tak”, powinnaś wybrać okrycie wierzchnie. Może to być delikatny szal, krótkie bolerko, marynarka lub nawet futerko. Salony mody ślubnej mają w swojej ofercie również etole z norek czy lisa. Bolerka pasują w zasadzie do każdego rodzaju sukni, zarówno jednoczęściowych, jak i tych z gorsetem. Mogą być krótkie i kończyć się tuż pod biustem lub sięgać do pasa. Do mody wracają również pelerynki z atłasu. Wybór okrycia uzależniony jest od rodzaju sukni. Tutaj panują takie same zasady jak przy innych dodatkach. I tak, jeżeli suknia jest zdobna to wybieramy bolerko gładkie na przykład z atłasu. Jeżeli suknia jest skromna, to możemy pozwolić sobie na okrycie
z dodatkiem koronki, aplikacji, czy nawet kryształków. Zwracając uwagę na porę roku oraz spodziewaną pogodę, wybieramy długość rękawa. Latem możemy wybrać krótkie rękawki lub o długości ¾. Wiosną i jesienią, ze względu na niepewną pogodę, lepiej zdecydować się na długi rękaw.
Sprzedam suknię
Większość panien młodych sprzedaje swoją suknię ślubną. Ogłoszenia można znaleźć na regionalnych serwisach informacyjnych, ślubnych stronach, serwisach aukcyjnych, a także forach internetowych. Przy zakupie używanej sukni od osoby prywatnej, bardzo ważne jest jej uważne obejrzenie, a także przymiarka. Zdjęcie nie zawsze pokazuje wszystkie elementy (zwłaszcza zabrudzone i zniszczone), dlatego nie powinno się kupować sukni przez telefon, czy drogą aukcyjną, bez możliwości jej przymierzenia. Jeżeli kreacja została wystawiona na sprzedaż bardzo daleko od miejsca zamieszkania, należy zapytać o możliwość zwrotu i ewentualne jej odesłanie, a także zwrot pieniędzy.
Kilka rad zanim kupisz suknię
- Zanim podejmiesz decyzję o zakupie sukienki w wybranym salonie, sprawdź ofertę w innych. Może się okazać, że znajdziesz podobną kreację, ale do zakupu sukni zaoferują Ci rozmaite prezenty lub rabaty.
- Jeżeli wybierasz się mierzyć suknię, zawsze zabieraj ze sobą kogoś życzliwego (przyjaciółkę, mamę, świadkową). Panie pracujące w salonach bywają różne, więc zawsze przyda się głos prawdy od przyjaciół.
- Podczas wpłacania zaliczki, koniecznie poproś o pokwitowanie. Poproś również o informację na papierze, jaka będzie cena końcowa zakupu sukienki.
- Przy wypożyczaniu dokładnie zapytaj, ile dni po uroczystości musisz oddać sukienkę oraz jakie są warunki zwrotu kaucji wpłaconej przed wypożyczeniem.
- Jeżeli zdecydowałaś się na sukienkę z wyprzedaży, dokładnie ją obejrzyj. Sprawdź, czy wszystkie elementy dobrze się trzymają, a także, czy suknia ma jednolity kolor na całej długości.