Artykuły powiązane

Państwo młodzi starają się, aby wesele odzwierciedlało ich charakter oraz to, jacy są. W związku z tym szukają nowych rozwiązań, aby cały dzień był wyjątkowy i niepowtarzalny. Nawet, jeżeli czasem wymaga to nagięcia tradycji.

Goście, jak tylko słyszą o jakiś unowocześnieniach i udziwnieniach w kwestii wesela, od razu zaczynają kręcić nosem. Rodzicom nie podoba się, że dzieci nie chcą błogosławieństwa, goście woleliby orkiestrę zamiast dj'a, a dziadkowie nie wyobrażają sobie innej zupy niż rosół. Zanim ktokolwiek dołączy do przeciwników nowych standardów na weselu, należy pamiętać, że jest to przede wszystkim dzień państwa młodych (choć i oni powinni zachować pewien umiar). Wesele powinno być zorganizowane według ich pomysłów oraz tego, co najbardziej lubią. Nawet, jeśli czasem spotka się to z krytyką gości.

Ślub bez wesela
Kryzys finansowy nie oszczędza nikogo, stąd wiele par rezygnuje z wesela, bądź ogranicza się tylko do niewielkiego przyjęcia. Przyjęcie zamiast wesela sprawdzi się nie tylko po ślubie cywilnym, ale także w wielu innych okolicznościach. Pary wybierają taką opcję na przykład ze względu na okres żałoby w rodzinie, ograniczony budżet, ale przede wszystkim dlatego, że właśnie takie świętowanie uroczystości jest w ich stylu.

Wesele bez pary młodej
Zwyczaj bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Po zjedzeniu obiadu i rzuceniu bukietem ślubnym w celu wyłonienia kolejnej panny młodej, para udaje się w podróż poślubną, a goście nadal bawią się na weselu. W Polsce zwyczaj ten jest raczej niepraktykowany. Goście bawią się lepiej, gdy nowożeńcy są razem z nimi na sali. Sprawdzono, że kiedy para młoda wyjeżdża po obiedzie do fotografa na sesję, to goście zajmują się głównie konsumpcją, są także mniej skorzy do zabawy.

Ślub za granicą
Wiele biur podróży wprowadziło do swoich propozycji ofertę ślubu za granicą. Biuro zapewnia przelot, hotel, a na miejscu księdza lub urzędnika. Wyjazd jest od razu połączony z podróżą poślubną. Nowożeńcy często zabierają rodziców, a także świadków. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie lubią wesel z pompą i chcą się cieszyć swoim szczęściem tylko w gronie najbliższych.

Bez błogosławieństwa
Tradycyjne błogosławieństwo trwało zazwyczaj kilka godzin i było połączone z wyprowadzeniem panny młodej z rodzinnego domu. Dzisiaj zwyczaj ten ogranicza się do wypowiedzenia dosłownie kilku słów przez rodziców do dzieci na „nową drogę życia”. Pary rezygnują z różnych powodów z tego tradycyjnego aktu. Często rodzice nie są przychylni przyszłemu małżonkowi dziecka, nie chcą więc, aby błogosławieństwo było obłudne. Jeszcze inni boją się łez i wzruszenia, których i tak nie brakuje przez cały dzień.

Krótka suknia ślubna
A kto powiedział, że suknia musi być długa? Panny o delikatnej urodzie czasami wybierają krótką suknię ślubną, podkreślającą ich sylwetkę, a także zgrabne nogi. Opinie są oczywiście podzielone - jednym się to podoba, a drudzy są oburzeni. Najważniejsze, by panna młoda czuła się tego dnia wyjątkowo. Krótka suknia doskonale sprawdzi się podczas letnich upałów, a także będzie lepsza do szalonych zabaw z gośćmi.

Dj zamiast orkiestry
Jeszcze jakiś czas temu taka zamiana była prawdziwą rewolucją. Dzisiaj coraz mniej osób dziwi się, że zamiast pięcioosobowej orkiestry za konsolą zasiada dj. Przewaga nad zespołem to z pewnością brak fałszu w piosenkach. Wszystkie utwory na weselu są oryginalnie wykonane, co przy poziomie niektórych zespołów jest bardzo ważne. Dobrze dobrana przez dj`a playlista zapewnia wyśmienitą zabawę. I jest jeszcze zaleta - można zamawiać piosenki i nie usłyszymy odpowiedzi: „tego nie mamy w repertuarze”.

Bez rosołu
Pierwsze danie ciepłe budzi najwięcej emocji podczas doboru menu. Restauratorzy zamiast tradycyjnego rosołu oferują wiele zup-kremów. Najpopularniejsze to kremy z brokułów, szparagów, groszku i pieczarek. Modna jest również zupa grzybowa z całymi grzybkami. Dodatki to najczęściej grzanki, kluseczki lub groszek ptysiowy.

Niestandardowy pierwszy taniec
Pierwsza piosenka na weselu nie musi być balladą o miłości. Utwór jest grany dla pary młodej i powinien kojarzyć się z czymś, co ich połączyło. Nawet jeśli będzie to banalna, stara piosenka lub ostry, rockowy kawałek. Zdarza się, że jeżeli w rodzinie znajduje się ktoś z wokalnymi lub instrumentalnymi zdolnościami, to właśnie on śpiewa lub gra całą piosenkę. Innym niestandardowym pomysłem może być zaśpiewanie utworu przez parę młodą. Świetnie wyjdzie utwór Krawczyka i Bartosiewicz- „Trudno tak” lub Kayah i Kiljańskiego – „Prócz ciebie nic”.

Krótkie oczepiny
Zabawy można okroić jedynie do rzucenia welonem i musznikiem. Nie wszystkich gości bawią długie oczepiny, czasami przykre dla panien i kawalerów. Państwo młodzi zwykle z zażenowaniem myślą o zabawach w stylu „znajdź swoją żonę po kolanie”, czy „przeciągnij jajko między nogawkami”. Oczepinowy wybór „nowych państwa młodych” czasami w zupełności wystarczy.

Podziękowanie dla rodziców
To kolejna wzruszająca chwila zarówno dla państwa młodych, jak i rodziców. Podziękowanie nie musi kojarzyć się z piosenką „Cudownych rodziców mam” i rzewnymi łzami wylanymi na parkiecie. Zamiast nich lepszy będzie śmiech, który wywołają rozmaite prezenty. Piosenkę można zastąpić utworem z repertuaru Kabaretu Starszych Panów pt.: „Rodzina”. Kosze z kwiatami warto zamienić na zabawne koszulki z nadrukiem „Zostałem teściem/teściową”. Ciekawym pomysłem jest także drzewo genologiczne dla obojga rodzin.

Przestroga
Najlepszym ostrzeżeniem dla niezbyt zadowolonych gości będą specjalne przykazania. Kartka wraz z nimi powinna się znaleźć przy każdym nakryciu, zaraz przy sztućcach. Wśród przykazań dla gości znajdują się między innymi punkty o tym, że muszą się oni dobrze bawić, tańczyć, jeść i pić. Jest również specjalna przestroga dla tych, którzy chcieliby marudzić: „Osoby mające jakiekolwiek uwagi dotyczące wesela, będą zobowiązane do zorganizowania lepszego w przeciągu pół roku”. Są to zasady zachowania na weselu, żartobliwie przekazane, aby nikt z gości się nie obraził.

Co zrobić, jeżeli mimo wszystko dojdą do nas sygnały, że komuś się nie podobało? Zawsze znajdzie się jakiś malkontent i trudno coś na to poradzić. Najlepiej się nie przejmować takimi uwagami, a swoim szczęściem cieszyć się razem z życzliwymi.