Artykuły powiązane

Dawniej pary młode dostawały tradycyjnie trzy żelazka, dwa roboty kuchenne i kilka równie atrakcyjnych urządzeń ze sprzętu AGD. Obecnie, dzięki zdobywającej coraz większe rzesze zwolenników liście prezentów, wszystko się zmieniło. A ci, którzy na liście nie znajdą nic dla siebie, sięgają po stary, sprawdzony sposób i wręczają młodym kopertę z pieniężną zawartością.

Pluszaki, książki
Jako dodatek do prezentu goście wręczają młodym kwiaty. Coraz częściej zamieniane są one na inne upominki, o które para prosi w zaproszeniach. Pomysły mogą być różne. Często są to książki, które będą pamiątką na lata. W zaproszeniach można się również spodziewać prośby o butelkę wina, pluszaki, a także słodycze. Te ostatnie państwo młodzi zawożą często do domu dziecka lub szpitala. Zdarzają się również prośby o przybory szkolne, które powędrują do najbiedniejszych dzieci. Dość nietypową prośbą jest proszenie o karmę i puszki dla zwierząt, które po weselu para zawozi do schroniska. Pomysły różnią się od siebie w zależności od wyobraźni i charakteru młodych. Goście w większości szanują ich wybór, ale zawsze zdarzy się ktoś, kto na ceremonię przybędzie z bukietem kwiatów.

Koperta
Najprostszym pomysłem na prezent jest oczywiście gotówka. O taki upominek często proszą sami młodzi, zamieszczając w zaproszeniu stosowny wierszyk. Nowożeńcy dzięki zebranym funduszom mogą wyjechać w podróż poślubną lub wyposażyć mieszkanie w brakujący sprzęt. Jeśli chodzi o sumę, to każdy daje tyle, ile może. Wesele powinno być radością również dla gości, a nie licytacją „kto dał więcej”. Jeżeli dysponujemy niewielkim budżetem, to lepszym rozwiązaniem będzie zakup prezentu. Na pewno będzie on okazalszy niż drobna kwota w kopercie. Rynek oferuje całą gamę propozycji dla państwa młodych. Najlepiej jednak zapytać, jaki rodzaj upominku ucieszy ich najbardziej. Można także postawić na sprawdzone podarunki, które przydadzą się podczas wspólnego życia we dwoje.

Lista prezentów
Nietypowym, ale coraz bardziej popularnych zwyczajem w Polsce, jest lista prezentów. Młodzi decydują się w ten sposób zakomunikować gościom, jakich prezentów oczekują. Prezenty na liście powinny być o różnej wartości, tak, by każdy z gości mógł wybrać coś na skalę swoich możliwości finansowych. Prezentów na zarejestrowanej liście powinno być więcej niż zaproszonych gości. Ważne jest bowiem, żeby nawet ostatnia osoba kupująca prezent miała możliwość wyboru.

Bilecik informacyjny
Jeżeli lista została pozostawiona w eleganckim sklepie, to narzeczeni otrzymują specjalne bileciki, które powinni dołączyć do zaproszeń ślubnych. Na bileciku jest napisane, że narzeczeni w danym sklepie złożyli listę i że ich propozycja powinna ułatwić gościom wybór odpowiednich prezentów ślubnych. Oprócz nazwy sklepu, umieszcza się informację o adresie, numerze telefonu i godzinach otwarcia salonu. Do zaproszenia można dołączyć list:

Kochani goście!

Będzie nam bardzo miło świętować z Wami dzień naszego ślubu. Jeżeli w uzupełnieniu do swojej obecności planujecie obdarować nas prezentem, wierzymy, że poniższa lista potrzebnych nam przedmiotów będzie dla was pomocna. Niektóre z wybranych przez nas rzeczy są niewątpliwie kosztowne i mogą wymagać utworzenia grup, w celu ich nabycia. Poprosiliśmy więc drużbę pana młodego o pomoc. Jeżeli zdecydujecie się na któryś z prezentów, bądź będziecie szukać „współsponsorów”, bardzo prosimy o kontakt ze świadkiem – nr. telefonu ...

Drużba powinien czuwać nad aktualnym uzupełnianiem listy prezentów, a w razie potrzeby doradzić jakiś inny zakup. Aby wszystko poszło sprawnie ważne, by osoba, którą wybraliście na świadka, była zorganizowana i dobrze was znała.

Internet
Lista prezentów może pojawić się również w Internecie. Wtedy goście będą mogli kupić wszystkie zamówione przez narzeczonych prezenty, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że para młoda poda gościom adres strony internetowej i kod dostępu. Aby zarezerwować dany przedmiot wystarczy na niego kliknąć.

Gospodarstwo domowe
Jeżeli państwo młodzi z góry nie określili, jakiego prezentu sobie życzą, a wiadomo, że właśnie wprowadzają się do nowego mieszkania, to niezastąpione będą prezenty potrzebne w życiu codziennym. Na wielu serwisach aukcyjnych pojawiły się bardzo eleganckie zestawy ręczników. Sprzedawca oferuje dodatkowo możliwość naszycia daty ślubu wraz z inicjałami państwa młodych. Zestawy są w różnych kolorach, a dodatkowo można dokupić elegancki szlafrok kąpielowy dla niej i dla niego.

Kuchnię będzie można zapełnić różnymi urządzeniami – od słynnego robota kuchennego po rozmaite nowoczesne patelnie beztłuszczowe czy miksery. Praktycznym prezentem będzie ekspres do kawy. Tutaj jednak ceny bywają wysokie, w zależności od funkcji, a także marki, więc warto będzie znaleźć jeszcze jedną parę i wspólnie się złożyć na ten podarunek. Zestaw garnków, choć to niewątpliwie drogi i elegancki prezent, jest odbierany bardzo różnie przez pary, wiec lepiej delikatnie podpytać, czy życzyliby sobie takie podarunku. Ciekawym pomysłem dla pary, która lubi eksperymentować w kuchni, może być zestaw do fondue.

Upominkiem, który zawsze się sprawdzi jest komplet pościeli. Nowoczesne mają wspaniałe wzory i są produkowane z różnych materiałów, w zależności od upodobań. Można również zamówić pościel z nadrukiem daty ślubu i inicjałów pary młodej. Przydatnym prezentem będzie również zestaw obiadowy. Najlepiej, aby był w jak najbardziej neutralnym kolorze tak, by na pewno pasował do mieszkania nowożeńców.

Nietypowo
Jeżeli doskonale znamy parę młodą i wiemy, że ucieszy ich niecodzienny prezent, to warto taki podarować. Może to być namiot wraz z zestawem śpiworów (jeżeli państwo młodzi są zapalonymi podróżnikami) lub inne upominki zgodnie z zainteresowaniami. Do każdego prezentu należy dołączyć bilecik z nazwiskami ofiarodawców. Wybór w sklepach papierniczych jest bardzo duży – od maleńkich karteczek, po okazałe karty formatu A3. Dołączenie bilecika pozwoli państwu młodym podziękować za otrzymany prezent, a w codziennym użytku, pamiętać o osobach, które go podarowały.