W dniu ślubu panna młoda powinna błyszczeć i wyglądać jak księżniczka. Blasku doda nie tylko bajeczna suknia czy welon, ale także precyzyjnie dobrana biżuteria ślubna.
Wybierając biżuterię należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bohaterkę wieczoru. Błyskotki powinny być dobrane do karnacji, koloru włosów, oczu, a przede wszystkim do charakteru. Skromna i nieśmiała panna młoda nie będzie dobrze wyglądała w ciężkim sznurze pereł, a wysokiej i energicznej dziewczynie nie będzie pasował malutki wisiorek. Nie należy przesadzać z biżuterią, gdyż ma być ona jedynie ozdobą stroju, a nie go przytłaczać.
Oprócz pierścionka zaręczynowego i obrączki, warto zatroszczyć się o dekorację włosów i dekoltu. Klasyczna biżuteria panny młodej powinna być wykonana z materiałów szlachetnych – srebra, złota lub platyny. Sznur pereł zawieszony na szyi panny młodej pięknie chwyta i odbija światło. Perły, mimo, że są doskonałą ozdobą bez względu na typ urody i rodzaj sukni, to niektórym kojarzą się z nieszczęściem i podobno oznaczają łzy w małżeństwie. Opinie, co do tego zabobonu są podzielone i jak wszystkie przesądy ślubne podlegają indywidualnej interpretacji.
Ponętny dekolt
Elementy ozdobne na szyję i uszy, zależą przede wszystkim od góry sukni ślubnej, a także od fryzury. Jeżeli dekolt jest głęboki, można wybrać dłuższy wisiorek lub perły, a do tego drobne kolczyki. Dekolt w serduszko z zapięciem na szyję będzie wyglądał dobrze z krótkim, błyszczącym naszyjnikiem. Do tego małe kolczyki, najlepiej z tym samym kamieniem, który znajduje się w naszyjniku. Dekoltom w łódkę pasują zarówno krótkie łańcuszki z wisiorkiem, jak i aksamitki. Do gorsetu, w zależności od wielkości biustu panny młodej, można wybrać dowolny naszyjnik tak, by nie wyglądał zbyt ciężko. Nie każda panna młoda decyduje się na ozdobę szyi. Warto wtedy wybrać długie proste kolczyki, które w połączeniu ze spiętymi włosami wyszczuplą szyją i sprawią, że twarz będzie wydawała się bardziej smukła.
Ozdoby włosów
We włosy można wpiąć stroik, świeże lub tiulowe kwiaty. Ozdoby powinny być dopasowane do fryzury, owalu twarzy i koloru sukni. Do klasycznego koka można wpiąć jeden kwiat lub błyszczący diadem. Do włosów kręconych wystarczy jedna, intensywna ozdoba. Do krótkiej fryzury idealna będzie mniejsza ozdoba, np. spinki. Zasada wielkości ozdób jest wszędzie taka sama: szczupłe i niskie panny młode powinny mieć skromne ozdoby i odwrotnie – dla wysokich i postawnych kobiet idealne będą większe dodatki.
Jeżeli panna młoda decyduje się na diadem wpięty we włosy, to należy sprawdzić, jak wygląda on w połączeniu z resztą biżuterii. Może się okazać, że aby sylwetka nie wyglądała zbyt ciężko, trzeba będzie zrezygnować na przykład z naszyjnika. Diadem często przypina się do welonu, choć może być on także jedyną ozdobą włosów. Podczas zakupów biżuterii warto zabrać ze sobą skrawek materiału, z którego uszyta jest suknia, a także zdjęcie całego modelu. W przypadku zakupu diademu, należy zabrać ze sobą welon. Pozwoli to wykwalifikowanym sprzedawcom doradzić jak najlepiej.
Pierścionek zaręczynowy
Panowie podczas poszukiwań tego jedynego pierścionka, musieli się popisać nie lada talentem obserwatora. Pierścionek dla swojej wybranki musi pasować przede wszystkim do jej osobowości. Wcześniej należy zwrócić uwagę na to, jaką biżuterię nosi. Dobrą radą może posłużyć przyjaciółka panny młodej lub jej mama. Ciekawym zabiegiem może być również spacer po centrum handlowym, w którym znajdują się salony jubilerskie. Oczy przyszłej panny młodej z pewnością przykuje ten jedyny, wymarzony pierścionek.
Kwestia rozmiaru
Większość panów sprytnie radzi sobie z tym problemem. Kiedy ich wybranka ściąga biżuterię biorąc kąpiel, przymierzają oni pierścionek noszony na palcu serdecznym na swój mały palec. Następnie udają się do jubilera i sprawdzają, jaki rozmiar pierścionka wchodzi im na palec, dokładnie do tego samego miejsca. Część panów zdaje się również na przyjaciółki swoich wybranek, które są wtajemniczone w tajniki biżuteryjne. Jeszcze inni, nie zadając sobie żadnego trudu, pytają wprost.
Kamienie szlachetne
Pierścionek nie musi być już złoty z wielkim brylantem. Dużą popularnością cieszy się także platyna. Cena pierścionka zależy w dużej mierze od kamienia, który jest jego główną ozdobą. Dużym zainteresowaniem cieszą się szafiry, rubiny, szmaragdy. Według starożytnych wierzeń te kamienie mają szczególne moce. Diament – najtwardszy z minerałów stoi na straży wierności i nierozerwalności związku. Szafir – magiczny kamień czarnoksiężników i wróżbitów czyni związek mocnym i partnerskim. Czerwony rubin jest symbolem namiętności i miłości.
Obrączka
Zgodnie z tradycją obrączki powinien kupić pan młody. Podczas zakupu tych małych dowodów miłości, nie będzie konieczny już zmysł detektywa,
czy obserwatora, gdyż do salonu jubilerskiego para musi wybrać się razem. Obrączki powinno się zamawiać na około dwa, trzy miesiące przed
uroczystością zaślubin. Czas realizacji niestandardowych wzorów zależy od trudności wzoru, materiału, a także graweru. Podczas wyboru, należy zwrócić uwagę na wygląd, ale także na metal, z jakiego są wykonane. Obrączki powinny być trwałe, aby służyły małżonkom przez wiele lat. Narzeczeni często po wewnętrznej stronie grawerują sobie datę ślubu. Panom pozwala to pamiętać o rocznicach ślubu, a dla pań jest miłą pamiątką.
Zakup biżuterii nie musi nadwyrężać budżetu ślubnego. Warto pamiętać o zasadzie, że panna młoda powinna mieć coś pożyczonego i właśnie tą rzeczą może być biżuteria. Z pomocą przyjdzie zapewne mama, babcia i wiele przyjaciółek, które będą dumne, że to właśnie ich biżuteria została wybrana przez pannę młodą do noszenia w najpiękniejszym dniu jej życia.