Artykuły powiązane

 Kiedy słyszymy, że zbliża się wesele, od razu wyobrażamy sobie przystojnego pana młodego i jego drugą połówkę w bajecznej sukni. Nie każdy wie, że ślubna kreacja panny młodej ma długą historię, a jej obecna forma kształtowała się przez wieki wraz ze zmieniającą się modą.

 Suknia ślubna to ubiór zakładany przez pannę młodą na ceremonię zaślubin. Kolor i styl zależą od wielu czynników, jak obyczaje czy religia danego wyznania. Dopiero potem jest miejsce na detale, takie jak materiał, krój, czy inne elementy, które decydują o ostatecznym kształcie kreacji.

Historia
Pierwsze ślady pochodzenia sukni ślubnej możemy odnaleźć w średniowieczu. Dawniej ślub nie był tylko połączeniem dwojga ludzi węzłem małżeńskim. Przede wszystkim łączył dwie rodziny, a nawet dwa kraje. Śluby często były zawierane w celach politycznych, gospodarczych, z czego wynikał sposób, w jaki ubierano pannę młodą.

 Panna młoda musiała godnie reprezentować swoją rodzinę, środowisko, a nawet kraj. Im wyższy status społeczny wybranki, tym lepiej musiała być ona ubrana. Suknie w wyższych sferach społecznych były bogate w kolory i wykonane z drogich tkanin: welwetu, futer czy jedwabiu. Im większa była ilość materiału zużytego do uszycia sukni, tym bardziej odzwierciedlała ona zasobność rodziny. Najbiedniejsze panny młode zakładały podczas ślubu najlepsze stroje kościelne.

 Tradycyjny kolor sukni wywodzi się z czasów Marii I Stuart, która podczas zaślubin z Franciszkiem II Walezjuszem założyła suknię w białym kolorze. Spowodowało to poruszenie wśród dworu i warstw społecznych, gdyż biel była traktowana jako zła wróżba. Kolor biały w tym okresie był uważany oficjalnie za żałobny. Biel stała się popularna w połowie XIX wieku, kiedy Wiktoria Hanowerska poślubiła księcia Alberta. Tuż po ślubie została opublikowana oficjalna fotografia, która zainspirowała wiele panien młodych do podobnego wyboru koloru. Dawniej suknie ślubne miały dowolne kolory, z wyjątkiem czerni (żałoba) i czerwieni (łączonej z prostytucją). Biały strój stał się obowiązującym w okresie wiktoriańskim. Przypisywano mu symbol szczęścia, czystości serca i niewinności dzieciństwa. Z czasem zaczął symbolizować również dziewictwo.

Inne obyczaje
W wielu kulturach suknie wykonane są w kolorze czerwonym, który według tradycji zapewnia powodzenie. Panny młode z Chin wybierają białe suknie, a w czasie trwania ceremonii zmieniają strój z białego w czerwony lub złoty. W Indiach czerwień symbolizuje pomyślność, stąd najczęściej szyje się suknie w tym kolorze. Dużym powodzeniem cieszy się również zielony, który oznacza płodność. W południowej części Indii tradycyjnym strojem weselnym kobiet jest biała lub kremowa sari, czyli pas materiałów o długości 5-6 metrów zszyty i drapowany na ramieniu lub biodrach.

Współcześnie
Mimo, iż w salonach z sukniami ślubnymi dostępne są różne kolory kreacji, to największym powodzeniem nadal cieszą się różne odcienie bieli, ecru, cappuccino, czy pudrowy róż. Panie wybierają między rozmaitymi fasonami, długościami, a także krojami. Bardzo ważny jest kolor kreacji. Odpowiednio dobrany podkreśli urodę i uwydatni zalety figury. Biały wcale nie poszerza i pamiętajmy, że mamy różne odcienie bieli - mleczną (biel cynkowa) i błękitną (tytanowa biel). Ecru też ma swoje odcienie - owcza, wielbłądzia wełna, latte, wanilia, cytrynka. Kolor stroju nie powinien powielać koloru skóry (będzie zlewać się z karnacją). Coraz większym powodzeniem cieszą się również suknie dwukolorowe, np. czerwony gorset i śnieżnobiała spódnica. Realizuje się również autorskie projekty panien młodych, a gotowe wzory przerabia się nie do poznania. Nikogo już nie razi krótka suknia ślubna, odkryte plecy, czy głęboki dekolt.

 Dzisiaj suknie nie są już wyznacznikiem statusu społecznego i nie odzwierciedlają zamożności rodziny, choć bywają oczywiście wyjątki. Panny zwracają uwagę na to jak suknia leży na ciele, czy harmonizuje się z urodą, figurą, wzrostem, a przede wszystkim czy odpowiada cechom charakteru osoby, która ją będzie nosić. Jak wiadomo, nie każda panna młoda nosi rozmiar 36 i ma 175 cm wzrostu. Czasem wypracowanie końcowego efektu to zasługa wielu poprawek i trików krawieckich. Nowoczesne salony ślubne potrafią rozwiązać każdy problem i ukryć nawet najbardziej widoczny mankament figury. Wykwalifikowane ekspedientki podpowiedzą, które fasony będą leżały idealnie, a które nie są wskazane dla danej figury.

 Podstawowym kryterium wyboru naszej sukni powinna być zasada, że suknia powinna nas ubrać, a nie przebrać. Powinnyśmy czuć się w kreacji komfortowo, nic nie powinno przeszkadzać, ani drażnić. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce profesjonalistów z salonów mody ślubnej. Osoby te, dysponujące odpowiednim doświadczeniem, powinny służyć nam swoją radą, sugerując pewne rozwiązania, podpowiadając, jaka kolorystyka i fasony pasują do nas najbardziej, a z których powinnyśmy zrezygnować. Oczywiście zawsze ostatnie słowo należy do panny młodej. Jeżeli nie jest ona osobą zdecydowaną (a zazwyczaj każda ma wątpliwości i potrzebuje zaufanego doradcy) powinna wybrać się na ślubne zakupy w towarzystwie bliskiej osoby - druhny, przyjaciółki lub rodziców. Coraz częściej zdarza się, że ostatecznego wyboru panna młoda dokonuje w towarzystwie przyszłego męża.

 Poszukując sukni możemy skorzystać z firmowych salonów ślubnych, gdzie będziemy wybierać wśród gotowych modeli. Tutaj będzie można od razu przymierzyć wybraną kreacje i zweryfikować swój wybór. Zamówienie sukni w firmowym salonie gwarantuje, że odbierzemy model identyczny z oryginałem, a suknia będzie uszyta z dobrej jakości materiału. Oprócz salonów firmowych istnieją również pracownie krawieckie oraz studia mody specjalizujące się w szyciu kreacji ślubnych, uwzględniające upodobania panny młodej oraz jej szczególne wymagania. Tutaj z pewnością będziecie mogły zrealizować swoje najskrytsze marzenia. Projektowanie sukni przez stylistę wymaga wzajemnej współpracy na każdym etapie tworzenia kreacji. Panna młoda decydująca się na takie rozwiązanie będzie musiała liczyć się z częstszymi spotkaniami ze stylistą i krawcową, niż w przypadku zamówienia gotowego modelu. Efekt końcowy będzie z pewnością niepowtarzalny.

Artykuł napisany na podstawie wikipiedia.pl