Artykuły powiązane

 Przygotowania do ślubu i wesela pochłaniają bardzo dużo czasu i energii. Warto zaplanować wszelkie czynności z góry. Z pewnością dzięki temu będziemy mogli wszystko załatwić we właściwym czasie i o niczym nie zapomnimy. A więc - do planowania!

12 - 10 miesięcy wcześniej
 Pary najczęściej zaręczają się w jakimś romantycznym miejscu. Bardzo rzadko spotyka się już mężczyzn klękających przed panną w jej rodzinnym domu, a jeszcze rzadziej proszenie ojca wybranki o jej rękę. Jeżeli Wy również odchodzicie od tej tradycji, to pamiętajcie, aby mimo wszystko zorganizować oficjalne spotkanie rodziców, na którym poinformujecie ich o planach zawarcia przez was związku małżeńskiego. Spotkanie powinno odbyć jak najszybciej po waszych zaręczynach i najlepiej, aby towarzyszyła mu swobodna atmosfera, np. jakiegoś obiadu lub jeśli macie taką możliwość letniego grilla. Poinformujcie rodziców, o tym, jak chcielibyście zorganizować wesele, ile mniej więcej zaprosić osób, a także o wszelkich "okolicznościach", które mogą wpłynąć na przyspieszenie terminu ślubu. Spotkanie rodziców to doskonała okazja, aby ustalić datę ślubu, a także oszacować przybliżony budżet, zależny od zamożności rodzin.

 W obecnym rozkwicie branży weselnej konieczne jest jak najszybsze zarezerwowanie terminu wesela w lokalu. Ślubów i wesel jest tak dużo, że pary decydują się na ceremonie w inne dni tygodnia niż sobota. Co ciekawe, oferta domu weselnego w ciągu tygodnia może być dużo niższa niż w weekend. Zorganizowanie wesela będzie kosztowało również mniej poza sezonem weselnym, czyli w okresie od listopada do kwietnia (z wyłączeniem świąt oczywiście, bo wtedy opłata z pewnością będzie wyższa).

 Kolejnym krokiem jaki trzeba uczynić jest zarezerwowanie orkiestry lub dja. Wybór oprawy muzycznej jest szalenie istotny, dlatego warto o tym pomyśleć nawet na rok przed wyznaczoną datą ślubu. Na stronach internetowych zespołów można wysłuchać utworów demo i zapoznać się bliżej z ich ofertą. Z pomocą przyjdzie także forum ślubne e-wesele.pl, na którym można zapoznać się z opiniami par młodych, które konkretne zespoły lub djów miały u siebie na przyjęciu weselnym. Wielu restauratorów ma również zaprzyjaźnione orkiestry, warto więc pytać o namiary.

 Jak tylko ustalicie datę ślubu należy zastanowić się nad typem ślubu. W zależności od tego, czy będzie konkordatowy, czy cywilny, trzeba będzie udać się do wybranej instytucji i zarezerwować termin. Podobno najbardziej obłożonym dniem na ślub cywilny jest 14 lutego, czyli Walentynki.

10-8 miesięcy wcześniej
 Jeżeli wybraliście już lokal, to powinniście oszacować wstępnie listę gości. Wypiszcie wszystkich na trzech kartkach: osobno listę rodziny panny młodej i pana młodego, a razem wspólnych znajomych i przyjaciół. Z pewnością nie uda się zaprosić wszystkich, dlatego z góry pomyślcie także o eleganckich zawiadomieniach dla kolegów z pracy, czy koleżanek ze studiów.

 Zastanówcie się już teraz nad podróżą poślubną. Wybierzcie miejsce, formę spędzania czasu, termin podróży i już teraz złóżcie podanie o urlop w pracy. Ten ostatni przyda się również na kilka dni przed ślubem. Pracodawca z pewnością zrozumie, ze mało który pracownik będzie pracował efektywnie mając przed sobą najpiękniejszy dzień w życiu.

 Warto zastanowić się również nad wyborem świadków. Obecnie odchodzi się od zwyczaju, że powinno to być rodzeństwo lub bliskie kuzynostwo. Wybiera się osoby zorganizowane, opanowane, które podołają wielu obowiązkom w przygotowaniach przedślubnych i będą oparciem dla pary młodej. Jeżeli wybrane przez was osoby odmówią świadkowania, to zawsze będzie czas, aby poszukać kogoś innego na ich miejsce.

8-6 miesięcy wcześniej
 Nieco ponad pół roku wcześniej to czas, aby zacząć poważnie rozglądać się za ślubnym strojem. Czas realizacji zamówienia sukni z katalogu może trwać nawet do czterech miesięcy. Do tego czasu należy doliczyć także dopasowywanie sukni i niezbędne poprawki krawieckie. Podczas mierzenia sukni należy zakupić od razu dodatki takie jak welon, rękawiczki, biżuterię. Bieliznę ślubną najlepiej zabrać ze sobą na mierzenie sukni, tak, by mieć pewność, że wszystko będzie leżało idealnie.

 Pan młody również musi zastanowić się nad strojem. Do wyboru poza zwykłymi garniturami ma smokingi, fraki, a także całą masę dodatków jak laseczki, czy cylindry. Wszystko powinno idealnie współgrać z suknią panny młodej.

 Pół roku przed ślubem powinniście zapisać się na nauki przedmałżeńskie. W niektórych parafiach trwają nawet do 10 tygodni, więc jest to ważne, jeżeli któreś z was ma pracę, która wymaga wielu wyjazdów. Ze względu na nieobecność na spotkaniach czasu nauk może się przedłużyć.

 Dostatecznie wcześnie rozejrzyjcie się również za kamerzystą i fotografem. Najlepsi rezerwują terminy z dużym wyprzedzeniem i mają dużo klientów. Zdecydujcie jakiego rodzaju fotografie chcielibyście mieć, czy ma być to tylko studio i kościół, czy również plener. Jeśli chodzi o ten ostatni, to najlepiej zrobić go kilka dni po ślubie. Wszystkie przygotowania są i tak wyjątkowo stresujące i pochłaniają dużo czasu, a plener zorganizowany w dniu weselu będzie dodatkowym stresem.

6 miesięcy wcześniej
 Jeżeli jeszcze nie wybraliście rodzaju i miejsca ślubu, to jest to ostatni dzwonek. Później może okazać, że macie salę, zespół i fotografa, a nie ma dla was terminu w parafii. Uzgodnijcie z księdzem wszelkie szczegóły, nie zapomnijcie zapytać o oprawę muzyczną mszy, a także dekorację kościoła. Często duchowny umawia ze sobą kilka par, które będą ślubowały tego samego dnia i wspólnie podejmują decyzję, co do dekoracji. Pomoże to odciążyć nieco budżet wesela.

 Pół roku to również dostatecznie blisko do wesela, aby podjąć decyzję o ewentualnym schudnięciu lub zabiegach u kosmetyczki. Rozpocznijcie regularne wizyty w klubie fitness, a także w salonie piękności. Zastanów się również, jaką chciałabyś mieć fryzurę i zgodnie z wybraną stylizacją dbaj o włosy, podcinając jedynie regularnie końcówki. Rozejrzyj się również po salonach piękności - wiele oferuje próbne makijaże lub fryzury zupełnie za darmo.

 W następnym numerze przedstawimy ostatnie tygodnie przygotowań ślubu, poradzimy jak zorganizować wieczór panieński i kawalerski. Znajdzie się również kilka nietypowych rad dla panien młodych, które z pewnością przydadzą się podczas wesela.