Jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała diametralnie inaczej. Najczęściej kończyło się na "wypożyczeniu" samochodu od wujka lub znajomego. Obecnie do wyboru jest cały wachlarz rozwiązań, nie mniejszy niż możliwości wyboru sukni ślubnej dla panny młodej. Wybór jest uzależniony od budżetu, jakim dysponują państwo młodzi, a także od położenia miejsca, w którym odbywać się będzie wesele (helikopter nie wszędzie wyląduje, a niski sportowy samochód nie pokona wielu głębokich dziur, jeżeli wesele będzie odbywało się poza miastem, gdzie nie ma dobrych dróg dojazdowych).
Długa limuzyna
Panie zdecydowanie najczęściej chciałyby pojechać do ślubu limuzyną. Jest to spełnienie marzeń z dzieciństwa
o bajecznym, długim samochodzie
z białą tapicerką, szampanem i innymi atrakcjami w środku. Najlepiej, aby limuzyna była jak najdłuższa, biała i do tego
z eleganckim szoferem za kierownicą. Pomysł wydaje się dobry, ale pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Przede wszystkim długa limuzyna nie będzie w stanie wszędzie wjechać, co może okazać się trudnością nie do pokonania. Koszt bywa zróżnicowany
i może przekroczyć kwotę 1000 złotych. Samochód zwykle wypożyczany jest na minimum trzy godziny. Czas ten powinien wystarczyć na odebranie panny młodej z domu, przejazd do kościoła,
a następnie na wesele.
Samochód retro
Można zdecydować się na pięknie odrestaurowaną Warszawę, ekskluzywnego Rolls Royce'a, klasycznego Chevroleta, czy Alfę Romeo z lat 30. Są to przepiękne samochody, na których czas nie odcisnął swojego piętna. Niezależnie od pory roku, na pewno uda się dopasować odpowiedni model. Auta te zazwyczaj są odrestaurowane, co pozwala liczyć na wszelkie udogodnienia wewnątrz, przy zachowaniu ich pięknego wyglądu. Stare samochody w stylu retro spotykają się zwykle z dużym uznaniem przyszłego pana młodego.
Bryczka
Nie trzeba gubić pantofelka, by poczuć się jak bajkowy Kopciuszek. Niemal w każdym województwie znajdzie się firma, która wynajmuje dorożkę. Bryczka jest zwykle biała lub czarna, z dachem (zdarzają się również wersje bez dachu) i prowadzą ją dwa lub cztery konie. Oprócz stangreta, bryczką jedzie także pomocnik, który wysuwa schodki, zamyka drzwiczki, a także dba o konie podczas postoju pod kościołem. Jedynym minusem tego bajkowego pojazdu jest oczywiście cena, zwłaszcza jeśli wesele odbywa się daleko, a konie i bryczkę trzeba będzie przetransportować.
Wzlecieć w powietrze
Balon, a także helikopter zrobią furorę wśród gości i będą niezapomnianą przygodą. Poza wrażeniem ogólnym trzeba wziąć pod uwagę tez słabe strony takiego lotu. Należą do nich zmieniająca się pogoda, problemy z wylądowaniem,
a także małe problemy techniczne, m.in. dotyczące "zapakowania" sukni ślubnej. Cena jest równoznaczna z doznanymi atrakcjami - dużo wyższa niż koszt wynajęcia auta.
Na sportowo
Dla wymagającego klienta ze sportowym zacięciem niektóre firmy mają w swojej ofercie małe dwuosobowe porsche, czy lamborghini. Otrzymacie zatankowany do pełna samochód, wraz z wszelkimi opcjami ubezpieczenia. Koszt wypożyczenia auta liczony jest
w dniach, a przed oddaniem samochodu czeka was wizyta w myjni i na stacji benzynowej (samochód musi zostać zwrócony w takim stanie, w jakim został wypożyczony).
Wozem strażackim lub radiowozem
Jeżeli narzeczony jest strażakiem lub policjantem wybór auta może nie być tak dużym problemem. O ile eskorta policyjnych aut może być ciekawym przeżyciem, to jechanie kilku kilometrów na wysięgniku wozu strażackiego może przyprawiać o zawrót głowy.
Motor
Motor, jako pojazd ślubny, polecany jest dla odważnych par. Dlaczego? Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę kapryśną aurę i ewentualność wystąpienia opadów w dniu ślubu. Druga kwestia to "techniczny" problem skorzystania
z tego typu pojazdu przez pannę młodą w klasycznej sukni ślubnej (wchodzi w to również duże prawdopodobieństwo ubrudzenia kreacji), a także konieczność założenia kasku. Jak widać więcej jest przeciw niż za.
Piechotą do lata
Ten niekonwencjonalny pomysł może sprawić naprawdę dużą frajdę, zwłaszcza jeśli do kościoła jest bardzo blisko. Drogę może umilić orkiestra, która zorganizuje tak zwane "wyprowadzenie panny młodej". Opcja drogi do kościoła na piechotę sprawdzi się tylko, wtedy, jeżeli będzie piękna pogoda. Rezerwowo należy mieć przygotowane auto do dyspozycji. Wybierając drogę na piechotę, koniecznie trzeba być przygotowanym na liczne bramy. Świadkowie lub bliscy przyjaciele, powinni mieć w koszyku cukierki, a także weselną wódkę dla dorosłych robiących bramę. Aby przejście do kościoła wyglądało efektownie można poprosić małe dzieci, aby sypały przed parą młodą płatki kwiatów.
Przewóz gości
Podczas planowania środka transportu dla gości, warto wcześniej popytać, kto będzie zmotoryzowany, aby nie okazało się, że wynajmiecie autokar, a pojedzie nim tylko kilka osób. Ważną kwestią jest również fakt, czy z kościoła jest daleko na salę weselną. Jeżeli jest to kilka kilometrów, a gości będzie sporo, to można pomyśleć o wynajęciu autokaru. Jeżeli większość gości będzie zmotoryzowana, może wystarczyć bus, który zabiera do kilkunastu osób. Można również skorzystać z taksówek.
Wybór środka transportu warto uzależnić przede wszystkim od budżetu weselnego, jaki para ma do dyspozycji. Pojazd ślubny jest dopełnieniem całości, jednak jeżeli ma on kosztować niebagatelną sumę, to lepiej wybrać coś tańszego, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne atrakcje. ?