Artykuły powiązane

 Od pewnego czasu na polskich weselach pojawił się nowy zwyczaj. Państwo młodzi, w ramach podziękowania za przybycie, a także za otrzymane prezenty, wręczają gościom drobne upominki.

Elegancko opakowane w jednakowe, gustowne pudełeczka z winietką oraz starannie rozmieszczone przy każdym nakryciu, pięknie prezentują się na stole weselnym i stanowią część dekoracji ślubnej. Upominki można przygotować samemu lub zakupić w specjalistycznych sklepach. To, na jakie upominki się zdecydujecie, zależy od waszych możliwości finansowych, gustu i fantazji.

Pierwsi byli Grecy
Zwyczaj obdarowywania gości wywodzi się ze starożytnej Grecji. Legenda głosi, że trojańska księżniczka Phyllis zmieniła się w migdałowe drzewo z tęsknoty za ukochanym Demophonem. Stąd też goście najczęściej obdarowywani są słodkimi migdałami. Zazwyczaj w małym woreczku, lub kartoniku umieszcza się pięć czekoladowych lub lukrowanych, chrupiących migdałków. Liczba jest nieprzypadkowa, gdyż każdy z nich coś oznacza. Słodkie cacanki to życzenia: szczęścia, pomyślności, zdrowia, długiego życia i miłości.

Zamówić czy zrobić?
Wśród przyszłych par młodych istnieje wielu zwolenników zakupu gotowych podarunków dla gości. Ale są i tacy, którzy decydują się na własnoręczne ich wykonanie. Zakup gotowych upominków z pewnością stanowi idealne rozwiązanie dla tych par, które nie dysponują wystarczającą ilością wolnego czasu. Wiele firm specjalizujących się w organizacji uroczystości weselnych ma w swojej ofercie słodkie drobiazgi wraz z eleganckimi opakowaniami wykonanymi z papieru, tiulu czy organzy. Propozycje firm zawierają wiele stylów i kolorów tak, aby każda para młoda mogła znaleźć coś odpowiadającego ich upodobaniom. Samodzielne wykonanie upominków dla gości to rozwiązanie dla osób pragnących zaoszczędzić pieniądze, ale także mieć całkowity wpływ na wygląd prezentów. Jest to także świetna okazja dla ludzi kreatywnych na realizację swoich oryginalnych pomysłów. Ponadto z pewnością takie zajęcie przynosi ogromną satysfakcję nie tylko w momencie pracy, ale także w chwili, gdy słyszymy słowa uznania i zachwyt obdarowanych gości. Bez względu na to, którą z opcji wybierzecie, pamiętajcie, że do działania należy przystąpić odpowiednio wcześnie. Jeżeli będziecie wykonywać upominki we własnym zakresie, zacznijcie je robić minimum na miesiąc przed datą ślubu. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. W natłoku różnych nagłych, pilnych i niezaplanowanych wcześniej spraw, zrobienie upominków stanie się przykrym obowiązkiem, a nie przyjemnością.

Jeżeli będziecie zamawiać gotowe upominki pamiętajcie, że średni czas realizacji zamówienia może wynosić nawet do 21 dni roboczych.

Zrób to sam
Wystarczy odwiedzić sklep z materiałami i poprosić o kilka metrów (w zależności od ilości przygotowywanych przez nas upominków) tkaniny. Mamy do wyboru między innymi tiul, organzę czy flizelinę. Występują one w wielu barwach, jednak zważywszy na okazję proponujemy odcienie bieli i pastele. Z materiału wycinamy kwadrat lub koło (w zależności od tego, jaki kształt chcemy osiągnąć). Wymiary to średnio 15x15 cm. Jeżeli chcemy, aby nasz prezent przybrał kształt ozdobnego rożka, wówczas trzeba wyciąć nieco więcej. Równie ładnie, a dużo taniej, będzie wyglądało opakowanie wykonane z kolorowej folii. Pamiętajmy o zakupie wstążki, tasiemki lub rafii, którą zwiążemy i ozdobimy nasz upominek.

Do prezentu warto dołączyć kartę z podziękowaniami za przybycie i podarowane prezenty. Można również podziękować gościom krótkim wierszykiem.

Młoda Para dziś częstuje
słodkościami Wam dziękuje.

Za życzenia dziękujemy
cukierkami częstujemy.

Migdały, pierniczki, czekoladki
Najbardziej popularnymi upominkami są łakocie opakowane w małe pudełeczka wykonane z papieru, tkanin, srebra, porcelany lub szkła. Słodycze to symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności. Mogą to być czekoladowe serduszka, kruche ciasteczka, migdały czy lukrowane figurki przypominające parę młodą. Wiele firm cukierniczych oferuje wypiek specjalnych pierniczków z imionami pary młodej i datą ślubu. Cena uzależniona jest od ilości zamawianych słodkości i zwykle oscyluje w okolicy kilku złotych za sztukę. Słodkie migdały opakowane w celofan to wydatek od 3 do 5 złotych w zależności od firmy, a także wielkości zamówienia. W ofercie są również czekoladki na przykład ze podobizną pary młodej. W zakładach cukierniczych można zamówić większą ilość cukierków, które zostaną owinięte w okazjonalne opakowania, na przykład ze zdjęciem młodych, imionami i datą ślubu. Słodyczami będziecie mogli poczęstować gości, którzy przybyli tylko na ślub, dzieci robiące słynną bramę, gości weselnych (dla nich można dokupić lub zrobić dodatkowe, eleganckie opakowanie) oraz sąsiadów i kolegów z pracy.

Praktyczne i fantazyjne pamiątki
Poza słodyczami mamy do wyboru wiele innych możliwości. Możemy dla każdego gościa kupić aniołka z gipsu, gołąbka lub inne porcelanowe figurki. Nieśmiertelnym podarunkiem dla gości jest oczywiście weselny alkohol.

Jeżeli zdecydujecie się na taki podarunek, pamiętajcie, aby zaopatrzyć butelkę w specjalnie przygotowaną etykietę.

Para młoda może zdecydować się również na wcześniejszą sesję u fotografa i podarować gościom swoje zdjęcie. Jeżeli dysponujecie większym budżetem, to doskonałym pomysłem będą małe, szklane świeczniki zdobione ręcznym malunkiem. Napis może zawierać tylko imiona państwa młodych lub skomponowaną dedykację.

Z pewnością spodobają się również małe puszeczki z aromatyczną herbatą, kolorowe sole do kąpieli, czy mydełka w kształcie serduszek.

Kiedy wręczać?
Jeżeli wybraliśmy słodkie migdały lub czekoladki to powinny się one znajdować na stole przy nakryciu. Jeżeli jest to wasze zdjęcie, wówczas można je umieścić pod talerzem. Kiedy kelnerki będą zabierały naczynie, goście znajdą niespodziankę. Można także poprosić dzieci z najbliższej rodziny lub świadków, aby pod kościołem trzymali wiklinowe kosze z łakociami i częstowali nimi gości po złożeniu życzeń parze młodej. Jeżeli jednak zdecydujecie się na droższe wersje upominków, to warto wręczyć je osobiście, podczas żegnania gości.

Miłym akcentem będzie także wysłanie drobnych upominków tym, którzy zostali zaproszeni, ale nie mogli przyjechać na wasz ślub i wesele.

Za przybycie na uroczystość można podziękować kilka dni po ślubie za pomocą specjalnych kart z podziękowaniami. Możecie wówczas dołączyć do niej albumik składający się z kilku zdjęć. - m.in. z waszej sesji fotograficznej, a także zdjęcie z parą, której dziękujecie za przybycie. O zrobieniu takiego zdjęcia z gośćmi weselnymi trzeba pomyśleć podczas wesela. Takie drobiazgi sprawią, że wasi goście poczują się wyjątkowo. Wręczając prezent podkreślicie, jak ważna była ich obecność w dniu waszego ślubu.