Artykuły powiązane

Ślubne zaproszenia w drukowanej formie pojawiły się dopiero w XIX wieku. Z obawy, że mogłyby nie trafić na czas do adresatów wręczane były osobiście (nie za pośrednictwem poczty). Tradycja ta przetrwała po dziś dzień. Dodatkowo została wzmocniona przekonaniem, że na tak ważną ceremonię bliskie nam osoby wypada zaprosić osobiście.

Elementarne zasady
Gdy zaczniecie wręczać zaproszenia, przygotowania ślubne będą już w toku. Jednak dla gości otrzymanie zaproszenia będzie pierwszym oficjalnym sygnałem świadczącym o waszym ślubie. Chcąc przygotować wszystko na czas i przy okazji mieć możliwość wybrania wzoru, który chwyci was za serca lub stworzenia swoich indywidualnych zaproszeń, powinniście pomyśleć o nich minimum na dwa, trzy miesiące przed terminem ślubu. Tyle mniej więcej czasu zajmie wam wyszukanie, wypisanie i doręczenie zaproszeń. Pamiętajcie, że goście powinni otrzymać informację o waszym ślubie minimum na miesiąc przed wyznaczoną datą. Późniejsze wręczanie zaproszeń nie leży w dobrym tonie. Osoby, które chcecie zaprosić również na przyjęcie weselne, powinny być powiadomione o tym fakcie na trzy miesiące przed uroczystością (wstępnie może to być informacja ustna). Będą mieli czas na przygotowanie się - zakup prezentu, kreacji.

Lista gości
Stwórzcie listy osób, które chcecie zaprosić na ślub i wesele oraz gości, których powiadomicie o dniu waszej uroczystości. Gdy listy będą gotowe możecie przejść do następnego etapu - wyboru zaproszeń. Pamiętajcie, aby mieć w zapasie parę zaproszeń więcej. Tak na wszelki wypadek. Będziecie potrzebować zaproszenia na ślub i wesele oraz zawiadomienia o ceremonii zaślubin. Zaproszenia dla małżeństw i par nieformalnych wypisuje się na jednym blankiecie. Dzieci można dopisać do zaproszeń dla rodziców pod warunkiem, że nie ukończyły 18 lat.

Klasyczne czy żartobliwe?
Zanim ruszycie w poszukiwaniu zaproszeń, ustalcie z grubsza jakie wzory leżą w kręgu waszych zainteresowań. Obecnie są setki wzorów, które jednak dzielą się na dwie grupy - klasyczne i żartobliwe.
Dużym zainteresowaniem wśród narzeczonych cieszą się indywidualne zaproszenia, na których drukowane jest na przykład zdjęcie pary z ich imionami. Największy wybór zaproszeń znajdziecie w firmach, które specjalizują się w oprawie ślubu. W punktach znajdujących się w supermarketach również dostępna jest oferta zaproszeń i zawiadomień ślubnych, jednak jest ona o wiele skromniejsza.
Jeżeli nie macie czasu na wyszukanie specjalnej treści, która znajdzie się na zaproszeniu, możecie wybrać wzór z gotowym tekstem i zostawionym miejscem na wpisanie waszych imion, daty i miejsca ślubu. Można również wybrać zaproszenia puste w środku i poprosić o wydrukowanie tekstu, który sami wybierzecie lub stworzycie wraz ze wszystkimi niezbędnymi danymi. Na zaproszeniu (nie dotyczy zawiadomień na ślub) warto umieścić prośbę dotyczącą potwierdzenia przybycia na uroczystość i przyjęcie. Koniecznie podajcie kontakt telefoniczny do siebie oraz termin do kiedy goście mogą oddzwaniać i potwierdzać swoją obecność. Dokładna informacja o liczbie osób ułatwi wam organizację przyjęcia weselnego. Jeżeli ktoś zwleka z potwierdzeniem śmiało skontaktujcie się z taką osobą i spytajcie jaka jest jej decyzja. Z pewnością nie będzie to odebrane jako nieeleganckie zachowanie.

Wręczanie zaproszeń
W obecnych czasach rzadko kiedy istnieje fizyczna możliwość wręczenia osobiście zaproszeń wszystkim gościom. Jednak jest grupa osób, która powinna otrzymać zaproszenie bezpośrednio z rąk narzeczonych. Do tego grona zaliczają się rodzice, dziadkowie, chrzestni, również bliscy przyjaciele. Zanim wybierzecie się z wizytą koniecznie uprzedźcie o przybyciu. Do pozostałych gości wyślijcie zaproszenia pocztą. Wszystkim dalszym znajomym, kolegom z pracy, ze studiów, ze szkoły, z którymi nadal utrzymujecie kontakt, możecie wysłać zawiadomienie o ślubie drogą mailową.

Winietki
Kupując zaproszenia możecie od razu wybrać rodzaj winietek, które będą ustawione na stole weselnym. Dzięki nim zaproszeni goście z łatwością odnajdą swoje miejsce na sali balowej. A wy unikniecie niepotrzebnego chaosu w ustalaniu kto gdzie siedzi.

Podziękowanie
Po ślubie i hucznej zabawie, gdy emocje już nieco opadną, miłym gestem będzie podziękowanie wszystkim przybyłym gościom za ich udział w waszej uroczystości. Wyślijcie do nich podziękowania (do kupienia w sklepach z zaproszeniami). Możecie dołączyć swoje zdjęcie ślubne. Z pewnością goście będą mile zaskoczeni i po raz kolejny będą wspominać ten dzień, kiedy dzielili z wami wasze szczęście.

Galeria zaproszeń i winietek