Artykuły powiązane

Kryzys finansowy dopadł każdą branżę, również ślubną. Jeżeli nie zdecydowaliście się przekładać ślubu, a chcecie trochę oszczędzić, podpowiemy jak to zrobić nie odejmując szyku i elegancji uroczystości.

Karta rabatowa
Nie ma prostszej drogi na zaoszczędzenie, niż zdobycie karty rabatowej e-wesele.pl. Kiedy będziecie mieli ją już w rękach, wystarczy wejść na stronę serwisu, wybrać zakładkę baza firm, a następnie interesującą was branżę. Specjalna rubryka pozwoli szybko zorientować się, które firmy honorują kartę, a także, jakiego rabatu na jej podstawie udzielają. Może się okazać, że zbierze się całkiem pokaźna suma, którą będzie można przeznaczyć na inne przyjemności.

Przewóz gości
Najprościej będzie poprosić "zmotoryzowanych", żeby zabrali pojedyncze osoby z kościoła na salę weselną. Jeżeli osób bez samochodu będzie znacznie więcej, to warto zadzwonić do korporacji taksówkarskiej i zapytać, czy przy zamówieniu kilku aut dostaniecie rabat. W przypadku, jeżeli zdecydowaliście się na autokar, to zapytajcie najpierw w miejskim zakładzie dróg i transportu miejskiego. Ceny nie powinny być wysokie.

Windą do nieba?
Kolejna rzecz, na której można spokojnie zaoszczędzić to samochód. Koszt wypożyczenia jeżdżącego wehikułu lub limuzyny może wynieść nawet około tysiąca złotych. W rodzinie zawsze znajdzie się ktoś, kto właśnie zmienił samochód na nowy model i z pewnością będzie zaszczycony, że właśnie jego auto powiezie was do ślubu.

Dekoracje
Jeżeli zdecydowaliście się na firmę zajmującą się dekoracjami, to warto przyjrzeć się ofertom tych, które dopiero wchodzą na rynek. Koszty mogą być dużo niższe, gdyż nowe dekoratornie chętniej dają rabaty, niż te, które mają już uznana markę i prestiż. Jeśli chodzi o dekorację kościoła, to najprościej poprosić o pomoc księdza, który podczas nauk małżeńskich może przedstawić sobie pary biorące ślub w tym samym dniu. Jeżeli będą to trzy ceremonie następujące po sobie, to koszty dekoracji zostaną podzielone na trzy! Warto również zapytać wikariuszy, gdzie kościół zaopatruje się w świeże kwiaty w ciągu roku. Może mają zaprzyjaźnioną kwiaciarnię, w której będziecie mogli liczyć na spory rabat. Dekoracje kościoła można wykonać także samemu. Wystarczy parę bukietów przy ołtarzu, pojedyncze kwiatki przy ławkach, a także parę metrów tiulu. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli marzysz o czerwonym dywanie. Warto zapytać w firmach dekoratorskich, czy istnieje możliwość wypożyczenia tylko jednej rzeczy.
Większość dekoracji na sali weselnej możecie wykonać sami, oszczędzając przy tym kilkaset złotych. Do dekorowania warto zaprosić znajomych w podobnym wieku, którzy będą obecni na weselu. Z pewnością nie odmówią pomocy, a wspólne dekorowanie zamieni się w dobrą zabawę.

Fotograf i kamerzysta za darmo?
Jeżeli nie zależy wam na wykonaniu usług foto i video przez firmy znane i uznane na rynku, to jest szansa dostać jedno i drugie zupełnie za darmo. Na stronach związanych ze ślubami ogłaszają się osoby początkujące w branży, które są w stanie wykonać sesję zdjęciową lub film w zamian za umieszczenie ich w swoim portfolio. Prawda, że nie oferują przy tym albumu, czy wywołania, ale płytka pełna zdjęć trafia w ręce państwa młodych, co znacznie ogranicza koszty, nawet o 2000 zł. Takich oszczędności warto poszukać również w rodzinie. Być może ktoś z waszego kuzynostwa odkrył w sobie duszę artysty i zakupił profesjonalny sprzęt? Poproście, aby był waszym fotografem, a zrobione zdjęcia niech będą prezentem.

Ten krążek, złoty krążek
Ceny obrączek mogą przyprawić o zawrót głowy. I nie chodzi tu o jakieś wymyślne wzory czy fantazyjne zdobienia. Cena złota już od wielu lat nie stała tak wysoko. Dlatego, jeśli rodzice podarowali wam obrączki dziadków lub macie różne wyroby ze złota, których od dawna nie nosicie, to najlepszym wyjściem będzie przetopienie ich na obrączki. Jeżeli waszego złota będzie za mało, jubiler dołoży resztę od siebie. Jeżeli będzie go wystarczająco, to zapłacicie tylko za robociznę. Poza dużo niższą ceną za wykonanie, jest jeszcze jeden atut tej sytuacji. Będziecie mieli wpływ na to, jak dokładnie będą wyglądały wasze małe dowody miłości. Może odnajdziecie w sobie artystyczną duszę i sami je zaprojektujecie?

Wypożyczyć lub uszyć
Bądźmy szczerzy, ile razy (poza sesją w plenerze) założysz swoją sukienkę? Może więc warto zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Odwiedź salony sukien ślubnych i podpytaj o możliwość wypożyczenia kreacji. Obecnie praktycznie każdy salon ma taką ofertę. Cena za wypożyczenie jest zwykle o połowę niższa od ceny zakupu. Ponadto wiele salonów szyje suknie do wypożyczenia na wymiar, możesz więc bez problemu wybrać swój wymarzony model.

Obiad weselny zamiast wesela
Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na weselu, jest rezygnacja z jego organizacji na rzecz obiadu weselnego. Z reguły na tak małą uroczystość zaprasza się najbliższą rodzinę, czyli rodziców, rodzeństwo, dziadków, chrzestnych i najbliższych przyjaciół. Reszta rodziny powinna zrozumieć, że rezygnujecie z hucznego wesela. Skromny obiad weselny nie wyklucza oczywiście wystąpienia w białej sukni, czy innych dodatków przewidzianych na wesele. Po obiedzie może zostać podany tort i kawa, a także zimne przekąski. Wszystko zależy od budżetu. Obiad weselny to doskonała okazja na spokojne rozmowy z bliskimi, na które zwykle brakuje czasu.

Zakupy we własnym zakresie
Niektóre lokale posiadają ofertę dla osób, które sami chcą zrobić zakupy pod weselne menu. Cała opłata za restaurację wychodzi dużo taniej, a dodatkowo mamy wpływ na to, jakiej marki produkty są kupowane. Jeżeli decydujemy się na zakupy we własnym zakresie, to oczywistą sprawą jest, że będzie dużo taniej. Stąd też niewiele firm daje do wyboru taką opcję, ale nigdy nie zaszkodzi zapytać.

Na czym nie wolno oszczędzać
Niestety są rzeczy i elementy wesela, na których nie można oszczędzić. Przede wszystkim jest to zespół muzyczny. Jeżeli nie podoba wam się demo zespołu, to nie warto go wybierać tylko ze względu na niską cenę. Dobra kapela  zagwarantuje szampańską zabawę i wyśmienite samopoczucie gości, a sama muzyka jest jednym z najważniejszych elementów wesela. Nie warto oszczędzać również na jedzeniu i napojach. Nie namawiamy do wystawiania kawioru czy szampana, ale warto zwrócić uwagę na jakość produktów, z których będą przygotowane potrawy. Co do alkoholu i napojów, to powinny być one przynajmniej ze średniej półki. Jeżeli nie chcecie mieć darmowej sesji, wykonanej przez osobę początkującą w tym zawodzie, to nie oszczędzajcie również na fotografie i kamerzyście. Wybierzcie profesjonalistę, a o rady popytajcie znajomych, których albumy szczególnie wam się podobają.