Artykuły powiązane

  Tort jest elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie weselne przyjęcie. Symbolizuje słodkie życie nowożeńców. Tradycja ta sięga czasów starożytnych. Wówczas tort był symbolem zaślubin. Był także składany w ofierze bogom. Weselny tort jest wyjątkowy w swojej urodzie. Mistrzowie cukiernictwa potrafią uczynić z niego prawdziwe arcydzieło. Aż żal później go kroić.

Kształt
Tort weselny zwykle ma minimum trzy poziomy i jest okrągły. Zdarza się także, że przybiera kształt prostokąta, kwadratu czy serca. Prostokątne wypieki, podobnie jak okrągłe, mogą być piętrowe, tyle tylko, że kolejne poziomy będą ułożone jeden na drugim (bez stelaża). Jest to moda, która zagościła u nas wprost zza oceanu. Polacy są jednak tradycjonalistami i młodzi rzadko kiedy rezygnują z ponadczasowego okrągłego kształtu na rzecz geometrycznej ekstrawagancji.

Wielkość
Uzależniona jest od liczby gości, która będzie uczestniczyć w weselu. Pamiętajcie, że wyliczając wielkość tortu należy wziąć pod uwagę poprawiny oraz ewentualne "wyprawki" dla gości przy pożegnaniu (często praktykowane przez młodych). Jak wyliczyć ile tortu będziemy potrzebować? Rachunek jest bardzo prosty. Na każdego gościa należy założyć 0,10kg ciasta. Do tego dodajcie zapas. Tak więc przy setce gości będzie to wyglądało następująco: 100 x 0,10kg=10kg plus 4 kg zapasu.

Smak
Zamawiając tort kilkupiętrowy możemy zdecydować o różnym smaku każdego w wypieków. Możemy oczywiście zamówić także tort monosmakowy. Największym powodzeniem cieszą się wypieki o smaku śmietankowym, tiramisu, orzechowym i wszelkie wariacje na bazie sezonowych owoców (truskawkowy, owoce leśne, wiśniowy, brzoskwiniowy, ananasowy). Jeżeli nie jesteście pewni, który smak byłby najbardziej odpowiedni, możecie umówić się do cukierni na degustację. Będziecie mogli skosztować kilku rodzajów ciasta weselnego i wówczas po weryfikacji podejmiecie świadomą decyzję. Od kilku lat najchętniej wybieranymi tortami są te na bitej śmietanie. Ciężkie, słodkie ciasta na bazie kremu odeszły w niepamięć.

Kolor i dekoracja
Klasyczny weselny tort ma kolor jasny, głównie biały. Jednak dodatki będą stanowić kropkę nad i. Kolorystykę swojego wypieku możecie dobrać do wystroju weselnego przyjęcia lub elementów stroju pary młodej. Jeżeli stół będzie posiadał elementy soczystej pomarańczy, dekoracja tortu może do tego nawiązywać. Jeżeli panna młoda będzie miała bordową wiązankę, również na torcie może znaleźć się akcent w tym kolorze. Mistrz cukiernictwa podpowie wam dostępne rozwiązania.
Tort można udekorować na wiele sposobów. Dekoracją mogą być owoce, czekolada, cukrowe figurki lub ostatnio bardzo modne żywe kwiaty. Na szczycie tortu zwyczajowo znajduje się figurka pary młode, obrączki lub inny motyw ślubny. Czasami młodzi decydują się na wystrzałową wersję tortu z fajerwerkami na szczycie, które są odpalane przez wniesieniem ciasta na salę weselną.

Kiedy częstujemy?
Zwyczajowo tort podawany jest tuż po oczepinach. Czasami zdarza się, że na życzenie pary młodej, ciasto podane jest jako deser po obiedzie. Pierwsze kawałki tortu kroją wspólnie młodzi i obdarowują nimi swoich najbliższych - rodziców i dziadków, rodzeństwo. Reszta jest krojona i podawana gościom przez obsługę lokalu.

Inne słodkości
Oprócz tortu niezbędne na weselu są ciasta. Nie należy zamawiać ich dużo, ale też nie powinno się z nich rezygnować. Jakie ciasta zostaną zamówione, to już kwestia smaku narzeczonych. Można wybierać spośród serników, makowców, jabłeczników, ciast jogurtowych, piaskowych bab i keksów.