Artykuły powiązane

 Barwy wyzwalają emocje, dostarczają energii, działają na zmysły. Często nieświadomie posługujemy się ich mocą, wybierając ubrania o przypadkowych barwach lub otaczając się losowo wybranymi kolorami. Mimo osobistego stosunku do koloru nie zdajemy sobie sprawy z ich znaczenia. Komunikacja kolorami nie jest wyssana z palca, ale pochodzi właśnie z natury. W świecie roślin i zwierząt barwa może oznaczać przeżycie lub zagładę. Kolory przyciągają, pozwalają się ukryć, ostrzegają i służą do przekazywania sygnałów seksualnych. Są częścią życia, także i naszego. Dlatego warto nauczyć się tego języka.

Czerwony
Silny, zdecydowany, kolor krwi i życia. Wpływa pobudzająco na organizm. Osoby lubiące czerwień, pragną zainteresowania ze strony innych, uwielbiają być adorowane, często są egocentrykami. Ludzie wybierający ten kolor bardzo wytrwale i pewnie dążą do celu. Są bardzo ekspansywni, często jednak nie są dobrymi słuchaczami. Nie tolerują sprzeciwu.

Różowy
Jeśli najczęściej wybierasz ten kolor, świadczy to o Twej wrażliwości i umiejętności kochania. Często jednak brak Ci silnej woli i wytrwałości w podjętych decyzjach. Różowy czasem wiąże się z infantylnym zachowaniem.

Pomarańczowy
Osoby noszące ten kolor są niecierpliwe i bardzo szybko oczekują na efekty swojego planu. Osoby lubiące ten kolor są także wytrwałe i mają silną motywację. To kolor zdecydowanie ludzi aktywnych.

Żółty
Kolor zazdrości, ale i strachu. Osoby noszące ten kolor są jednak o nastawieniu optymistycznym, trzeźwo myślący.

Zielony
Kolor wprowadzający spokój i harmonię. Ludzie, którzy wybierają zielony zazwyczaj są nieśmiali, obdarzają ludzi pewną doza nieufności. Są raczej obserwatorami, niż aktywnymi działaczami. W połączeniu z błękitem oznacza dążenie do odpoczynku, odreagowania konfliktów.

Niebieski
Ponadczasowy, niebiański, autorytetalny. Osoby wybierające barwy niebieskie charakteryzują się kreatywnością i twórczym umysłem. To osoby zaradne, potrafiące połączyć teorię z praktyką. Lubią spokojne otoczenie.

Biały
Kolor optymistów, ale także ludzi, którzy dopiero szukają własnego spojrzenia na rzeczywistość. Może symbolizować stan przejściowy.

Szary
Kolor ludzi opanowanych i pewnych siebie. Dlatego często pozostają oni z boku, nie angażując się w bieżące sprawy. Szary symbolizuje także niezależność i umiejętność krytycznego myślenia.

Czarny
Powaga, dyplomacja, niezależność, Kolor ten wybierają albo osoby zdyscyplinowane i pewne swego, albo wręcz odwrotnie - ludzie niepewni swej wartości, szukający dopiero własnego "Ja".

Brązowy
Przyziemny, ale zdecydowany. Kolor ludzi mocno stąpających po ziemi, realistów. Ludzie wybierający ten kolor lubią ład i porządek. Często brąz jest jednak skorupą, pod którą chcą skryć swoje prawdziwe oblicze.

 Na temat znaczenia kolorów w naszym życiu, w medycynie, sztuce napisano już nie jedną publikacje. Warto znać ich choć podstawowe znaczenie, aby prawidłowo przekazywać informacje o naszym nastawieniu do danej sytuacji, bo tak będziemy odbierani przez otoczenie.

Anna "Gielar" Gregorczyk,
Projektantka mody, stylistka,
Centrum Stylizacji "AGG"