Artykuły powiązane

Historia świętego Mikołaja
Historia Świętego Mikołaja sięga 280 roku. W tymże czasie narodził się człowiek nazwany później Świętym Mikołajem z Miry. Święty Mikołaj ze względu na przypisywane mu legendą uczynki został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany od dawien dawna jako starzec z okazałą brodą, często w infule i z pastorałem, do tego z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce, szóstego dnia grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

Mikołaj współcześnie
Według legendy obecny wizerunek (czerwony płaszcz i czapka) św. Mikołaja został stworzony w 1930 roku przez amerykańskiego artystę Freda Mizena na zlecenie koncernu Coca-Cola. Jednak pierwsze wizerunki Mikołaja w tym stroju pojawiły się już w latach 20-tych (kilka lat wcześniej zanim został użyty w reklamie napoju). Z pewnością jednak reklama pomogła utrwalić w powszechnej świadomości kostium świętego. Od tej pory nikt chyba nie wyobraża sobie czasu świątecznego bez brodatego i brzuchatego jegomościa obarczonego worem prezentów. Choć obecnie wizerunek świętego mocno jest wykorzystywany do celów marketingowych to jednak to świadomość, że istnieje sprawia, że czujemy magię świąt.
Będąc dziećmi szóstego grudnia niecierpliwie zaglądaliśmy pod poduszkę, a w Wigilię przyklejeni niemal do szyby obserwowaliśmy czy już są pierwsze gwiazdy na niebie, by ujrzeć Mikołaja lub tajemniczo podrzucone przez Niego prezenty. Obecnie mając swoich narzeczonych, mężów, dzieci możemy powrócić do tamtych wspomnień, by w swoich domach wyczarować magiczny czas Świąt i samemu stać się Świętym Mikołajem dla siebie i swojej rodziny.

Magiczny czas świąt
Aby wprowadzić nasz dom w świąteczny nastrój niezbędna będzie oczywiście choinka oraz dodatkowe elementy zdobiące nasze mieszkanie. Wystarczy udać się na przykład do Galerii Centrum, gdzie co roku na parterze wyczarowany zostaje świąteczny kącik. Z pięknymi świecami, śmiesznymi bałwankami, domkami pokrytymi czapami śniegu, z umieszczonymi w środku świeczkami, które wystarczy umocować między związanymi gałązkami świerkowymi, by zrobić bożonarodzeniowy stoik. Znajdziemy tam również serwetki, świeczniki, które całości wystroju dodają blasku i iście świątecznej elegancji. A wśród wyeksponowanych tam drobiazgów na pewno odkryjemy coś niewielkiego i symbolicznego, by ukradkiem z 5 na 6 grudnia umieścić drobny upominek tuż pod poduszką.
Kto marzy o pięknie udekorowanym, świątecznym stole, ten powinien skierować się na ul. Jagiellońską, do sklepu "Szkło i porcelana", w którym jest wszystko, by nasz stół wyglądał po królewsku, nawet zanim główne dania pojawią się na stole. Piękne obrusy o wyrafinowanych wzorach (często zaskakujące swoją funkcjonalnością), które na miejscu można zestawić z pięknymi świecami oraz wyjątkową porcelaną Lubiany. Kupimy tam również rzeczy idealne na prezent. Bardzo elegancką porcelanę sprzedaną na sztuki i w zestawach, piękne sztućce i kieliszki idealne na przykład na czas świt Bożego Narodzenia oraz wszystkie inne ważne uroczystości w naszym życiu. Jeśli odwiedzicie ten sklep z pewnością zwrócicie uwagę na szkło artystyczne w kształcie muszli, piękne patery w tygrysie cętki i wiele innych zachwycających, czasami futurystycznych kształtów i wzorów. Pamiętajmy również o tym, że pięknymi prezentami są równie te wykonane samodzielnie lub na indywidualne zamówienie. Wspólne zdjęcie na koszulce, na kubku, puzzle z fotografią z ostatnich wakacji, czy kalendarz na najbliższy rok z rodzinnym zdjęciem w roli głównej. Takie prezenty mają wartość unikalną, a każda obdarowana osoba będzie się czuła wyjątkowo. Jednak, by zdążyć na czas już teraz zastanówmy się w jaki sposób i czym obdarować rodzinę o przyjaciół oraz jak przygotować nasz dom, by święta w nim spędzone były wyjątkowe dla nas i dla naszych najbliższych.