Uniwersalna róża
Bukiet ślubny z róż jest uniwersalny i pasuje każdej pannie młodej. Róże można łączyć z callami i goździkami. Pięknie będą wyglądały także w duecie z eustomą. Kobiety lubiące minimalizm mogą postawić na pojedynczą, długą, majestatyczną różę, która będzie wyglądała nie mniej efektownie. Pojedynczy kwiat można przybrać drucikami i cekinami. Takie rozwiązanie będzie pasowało do dziewczyny szczupłej i wysokiej, która ma skromną suknię o linii dopasowanej do ciała.
Nowe trendy
Zgodnie z nowymi trendami w bukietach ślubnych stawia się na same kwiaty. Dekoracje zeszły na odległy, drugi plan. Obecnie stosuje się bardzo mało ozdób takich jak tasiemki czy wstążki. Zostały one wyparte przez perełki, piórka (idealne dodatki do zimowych bukietów) lub n przykład miniaturowe jabłuszka czy gruszki (świetne propozycje na jesień).
Gra kolorem
Obecnie bukiety mają wyrazistą kolorystykę. Najmodniejsze są kwiaty różowe, pomarańczowe, żółte, czerwone i ciemno bordowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się też bukiety wykonane z kwiatów różowych z zielonymi i kremowymi dodatkami.
Wybór odpowiedniego bukietu
Dla delikatnych wiosennych panien młodych odpowiednia będzie subtelna kolorystyka pasteli. Mamy tu do dyspozycji delikatne odcienie różu, ecru, kolor łososiowy i pistacjowy.
Kobieta lato powinna zdecydować się na bukiet z kwiatów o intensywnych, gorących i słonecznych barwach. Świetnie sprawdzą się odcienie bordo, czerwień czy ciemny amarant. Kwiaty można połączyć z ze złotymi elementami, które będą imitować promienie letniego słońca.
Do jesiennej panny młodej pasują odcienie pomarańczu, brązu, czerwieni i intensywnej żółci. Kwiaty w tych tonacjach najlepiej połączyć na przykład z owocami jarzębiny.
Zimną i surową biel, srebro i błękit polecamy pannom młodym o typie urody zimy. Kwiaty można udekorować gładkim i błyszczącym tiulem, który będzie przypominał tafle lodu, piórkami, czy perełkami.
Jaki kształt, jaka wielkość?
Przy podejmowaniu decyzji o kształcie i wielkości bukietu należy wziąć pod uwagę wzrost i figurę panny młodej. Drobne kobiety powinny mieć małe, zwarte kompozycje. Panie o obfitszych kształtach powinny postawić na większe bukiety, które wydłużą je optycznie. Świetnym wyborem będzie zwisająca, kaskadowa kompozycja.
Bukiet a suknia
Bukiet panny młodej powinien pasować do fasonu jej sukni. Aby właściwie dobrać kwiaty i kształt, najlepszym rozwiązaniem jest przyniesienie do florysty zdjęcia fasonu sukni oraz fragmentu materiału, z którego będzie wykonana. Mając taką wiedzę florysta będzie mógł właściwie dopasować kwiaty do faktury tkaniny i naszytych aplikacji (na przykład perełek, haftów, koronek). Wybierając bukiet ślubny, należy pamiętać, że zbyt jasne kwiaty w bukiecie nie pasują do białej sukni. Jeśli suknia jest koronkowa lub wzorzysta, warto wybrać do niej bukiet z jednego gatunku kwiatów. Do długich, gładkich spódnic pasują wiązanki wiszące o fantazyjnych kształtach. Bukiety typu "naręcze", np. z lilii lub calli warto wybrać do sukien prostych, długich. Natomiast suknie krótkie wymagają bukietów małych i zwartych.
Ukwiecona druhna
Bukiet druhny to zwykle taki sam bukiet jak panny młodej, ale skromniejszy i wykonany z mniejszych kwiatów. Kompozycja kwiatowa druhny powinna pasować do koloru i fasonu jej sukni. Jeśli wiązanka panny młodej nie pasuje do sukni druhny, to sam bukiet powinien mieć chociaż ten sam kształt i ozdoby.
Kwiatowe wariacje
Ślubna biżuteria i inne dodatki z kwiatem w roli głównej stają się coraz modniejsze wśród zarówno panów jak i panien młodych. Fantazja florystów w tym względzie nie zna granic. Propozycje zaczynają się od kwiatowych bransolet, naszyjników czy kolii, skończywszy na trenach i szalach. Panom młodym proponowane są krawaty i muszki wykonane z małych pączków i drobnych kwiatów. Każdorazowo kompozycje są misternie ułożonymi dziełami sztuki florystycznej.