Artykuły powiązane

 Sięgając pamięcią wstecz wesele było hucznym przyjęciem organizowanym tradycyjnie w domu panny młodej. W obecnych czasach takie rozwiązania są raczej prehistorią. Młodzi i ich rodziny zapraszają gości do restauracji, domów weselnych. Coraz modniejszym trendem jest organizacja wesela w miejscu, które posiada ogród lub elegancki zielony teren wokół. Wówczas część przyjęcia weselnego jest przeniesiona na zewnątrz. Zarówno młodzi jak i goście bardzo lubią takie rozwiązanie. Sprzyja to bowiem zarówno świetnej zabawie, jak i miłym konwersacjom w promieniach słońca i przy śpiewie ptaków. Co za tym idzie, rycerskie zamki, piękne pałace i gustowne dworki cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród przygotowujących swe wesele narzeczonych. Młodych nie odstrasza nawet kapryśna i nieprzewidywalna polska pogoda. Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga nieco więcej czasu i zaangażowania, ale efekt wart jest każdego zachodu.

 Plenerowe wesele można zorganizować na dwa sposoby. Pierwsza wersja to przeniesienie całego wesela na zewnątrz. Rozwiązanie takie spotykamy dość często w filmach amerykańskich. Aby być odpowiednio zabezpieczonym przed kaprysami aury, w kalkulacji weselnej należy uwzględnić koszt wynajęcia hali namiotowej, gdzie ustawione będą stoły dla wszystkich gości, podest dla zespołu lub dj'a oraz miejsce do tańczenia. W Polsce istnieją profesjonalne firmy specjalizujące się w wynajmowaniu wielkometrażowych namiotów, także z całym niezbędnym dodatkowym sprzętem (stoły, obrusy, zastawa, podłoga, podest). Cena uwzględnia montaż, demontaż oraz transport namiotu na miejsce przeznaczenia. Biorąc takie rozwiązanie pod uwagę odrębna firma zapewni nam halę namiotową, natomiast catering i obsługa wesela będzie leżała po stronie pałacu, czy zamku, w którym wesele będziemy chcieli zorganizować. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie. Cena wynajmu hali namiotowej kształtuje się na poziomie 30 - 40zł za metr kwadratowy. Przy weselu na 100 osób dla samych gości (ustawienie stołów w tradycyjną podkowę) należy zakładać minimum 100 metrów kwadratowych hali. Do tego dojdzie nam jeszcze miejsce na parkiet oraz kącik dla zespołu, a także koszt wynajmu dodatkowego sprzętu (stoły, obrusy, zastawa, etc). Dodatkowym problemem może być zgoda ze strony pałacu.

 Drugim (zdecydowanie tańszym i pochłaniającym mniej czasu przy organizacji) pomysłem na weselny plener jest rezerwacja terminu w jednym z urokliwych miejsc, gdzie będziemy mieli do dyspozycji zarówno salę balową jak i teren wokół. Cała zabawa będzie odbywała się wewnątrz dworku czy pałacu. Tam też będą ustawione stoły. Gwoździem wieczoru może być zaproszenie wszystkich zgromadzonych na specjalnie przygotowany posiłek, który będzie serwowany na zewnątrz. Mogą to być potrawy grillowe, pieczony dzik, czy też potrawy w klimacie wiejsko-sielskim. W ogrodzie dla gości można przygotować dodatkowe stoliki. Zakładając słoneczną pogodę lub wprost przeciwnie - delikatne opady deszczu - można pokusić się o postawienie namiotów ogrodowych. Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze od hali namiotowej. Jednakże trzeba mieć świadomość, że pomysł legnie w gruzach przy wietrznej pogodzie lub obfitych opadach deszczu. Na zewnątrz można także zorganizować pokaz sztucznych ogni. Zwykle praktykuje się to po oczepinach. Na tle nocnego nieba kolorowe rozbłyski z pewnością zachwycą gości jak i młodych.

 Przy ładnej pogodzie, goście, którzy chcą oddać się miłej konwersacji, mogą skorzystać z uroków przydworkowego ogrodu, zażyć świeżego powietrza i zamienić kilka słów w ciszy i spokoju. Zwykle będąc na sali balowej rozmowa jest dość utrudniona poprzez głośną muzykę, która sączy się z głośników. Jednak wesele plenerowe to nie same plusy. Taki wybór niesie ze sobą też pewne niebezpieczeństwo w postaci porzucenia przez gości zabawy weselnej na sali balowej i rozpierzchnięcia się po okolicznym ogrodzie. I tutaj wszystko leży w rękach, a raczej umiejętnościach zespołu muzycznego lub dj'a. Jeżeli odpowiednio wybierzemy oprawę muzyczną będziemy mogli być pewni, że parkiet nie będzie świecił pustkami i nawet jeżeli część osób wybierze ławeczkę w ogrodzie, to znajdą się i tacy, którzy na parkiecie zostaną do białego rana.

 Przy weselu plenerowym warto pomyśleć o dekoracji. Ogród jest dekoracją samą w sobie, jednak lampiony, które będą zapalone, gdy słońce zajdzie za horyzont, lub subtelne kosze z polnymi kwiatami mogą sprawić, że nasze wesele będzie wyjątkowe. Firmy specjalizujące się w dekoracjach weselnych z pewnością podpowiedzą wam, jakie rozwiązania w przypadku konkretnego pleneru będą najodpowiedniejsze. Warto z tego doradztwa skorzystać.

 Wesela w plenerze są niezwykle malownicze i magiczne Dają wiele możliwości i mnóstwo rozwiązań oraz są atrakcją samą w sobie. Jeżeli jeszcze nie podjęliście decyzji, gdzie odbędzie się wasze przyjęcie, może sprawdzicie okoliczne dworki i zameczki. Jestem przekonana, że was zauroczą, a wówczas wybór będzie tylko jeden.