Artykuły powiązane

  Coraz częściej na weselnych przyjęciach oprócz tradycyjnego napoju alkoholowego w postaci czystej wódki można spotkać szerszą paletę alkoholi, z których można skomponować wielobarwne,  egzotyczne koktajle. W zależności od płci mamy różne preferencje smakowe. Panie najchętniej zamawiają kolorowe i słodkie long drinki oraz kompozycje z bąbelkami. Mężczyźni natomiast preferują "mocne uderzenie".

Weselny bufet
Zastanawiając się nad bufetem alkoholowym na wasze wesele należy pamiętać, że podstawowym punktem na liście powinien być alkohol stojący na stołach. Jeżeli przyjęcie odbywa się w eleganckich wnętrzach stylowej restauracji lub pięknego dworku, najlepiej będzie wyglądał alkohol podawany
w szklanych lub kryształowych karafkach. Oprócz tego równolegle można przygotować osobny stół z kolorowymi trunkami, gdzie goście będą obsługiwali się sami. Można także skorzystać
z usług profesjonalnego barmana, który z przekazanych napojów alkoholowych i bezalkoholowych będzie w niebanalny sposób miksował pyszne koktajle.
Z pewnością będzie to sporym urozmaiceniem i dodatkową atrakcją naszego przyjęcia weselnego. Jednak zatrudnienie barmana to dość spory wydatek.

Aperitif
Przyjęcie weselne powinno zacząć się od aperitifu. Nazwa pochodzi od łacińskiego aperire - otwierać. Aperitif, którego zadaniem jest pobudzenie apetytu, można przyrządzić na bazie wina, likieru lub wódek. Na początek wieczoru doskonale nadają się także wina słodkie lub dojrzałe (Porto, Martini), a także szampany. O ile z otwieraniem win panowie raczej nie mają problemów, to już otworzenie butelki szampana może powodować szybsze bicie serca. I wcale nie będzie to oznaka ekscytacji, a raczej obawy czy aby żyrandol i szyby w oknach przetrwają tę próbę.  Otwieraniu butelki szampana lub wina musującego powinien towarzyszyć jedynie delikatny syk uwalniających się bąbelków, a nie jak zazwyczaj huk. Aby uniknąć wystrzału korka, należy jedynie nacisnąć go lekko w dół, a po usunięciu drucianej siatki przytrzymującej go na butelce, ciśnienie wina samo wypchnie korek w górę.

Sztuka podawania
Część win, zwłaszcza czerwonych, należy otworzyć odpowiednio wcześniej przed podaniem, gdyż muszą pooddychać. Należy także pamiętać o tym, aby nie napełniać kieliszków po brzegi. Czerwone wina nalewa się do 1/3 objętości naczynia, białe zaś do 3/4. Szampana nalewa się na dwa razy, czekając aż opadnie piana. Kieliszki napełniamy do 3/4 wysokości.

Zastawa
Kieliszki powinny być koniecznie z jednego kompletu i powinny się znajdować po prawej stronie nakrycia, nad sztućcami w kolejności podawania trunków (bliżej ręki ten, który będzie użyty pierwszy) oraz w zależności od wysokości szkła (niższe z przodu). Zwykle kolejność jest następująca - kieliszek do wódki, do wina białego i wina czerwonego. W pobliżu powinna stać szklanka lub duży kielich do wody.
W przypadku, gdy zachodzi potrzeba użycia dodatkowych kieliszków (na przykład do szampana) są one dostawiane w trakcie. W sytuacji, gdy szampan jest jedynym podawanym alkoholem kieliszek stawiamy na początku. Nie stawia się na stole kieliszków do likieru, brandy i whisky (podaje się je do deseru).

Serwowanie z klasą
Szampana i wino musujące serwuje się w wąskich, wysokich kieliszkach, ewentualnie w płaskich i szerokich pucharkach. Kieliszki do białego, wytrawnego wina mają kształt kielicha tulipana, podobnie jak te do win czerwonych, tyle że te drugie są zdecydowanie większe i bardziej rozszerzone u dołu. Kieliszki trzymamy za czaszę bądź za nóżkę. Likiery podawane są na koniec posiłku w malutkich, napełnionych kieliszkach na długich nóżkach. Do wódek stosuje się zarówno kieliszki na nóżce jak i bez o pojemności 30-60 ml. Trzymamy za nóżkę lub za grube dno. W kieliszkach z nóżką podajemy wódki czyste i gatunkowe, w kieliszkach bez nóżki tylko czyste. Wódki czyste podaje się zamrożone (zamrożone mogą również być też kieliszki), natomiast wódki gatunkowe podaje się w temperaturze pokojowej.