Artykuły powiązane

 W tym szczególnym dniu, jakim jest ślub, wszyscy zebrani goście całą uwagę skupiają na Parze Młodej. Życząc szczęścia na nowej drodze życia, ofiarowują im prezenty, które w dużym stopniu mają pomóc w pierwszych latach wspólego życia.
 

Historia a współczesność  

Od czasów kiedy nasi rodzice brali ślub, wiele zmieniło się w kwestiach prezentów ślubnych. W latach 70-tych prezent w postaci żelazka, czajnika czy pralki był istnym cudem, rzeczą wyjątkowo pożądaną. Również świat otaczający Młodych był zupełnie inny. Sklepy świeciły pustkami, a sprzęt RTV czy AGD był na specjalne talony. Te ponure czasy mamy na szczeście za sobą i obecnie praktycznie wszystko można kupić, a jedynym ograniczeniem są względy finansowe.  

Od lat 80-tych małżeństwa zawierane są w coraz późniejszym wieku, co znacząco wpływa na to, w jaki sposób para przygotowana jest do życia we dwoje. Narzeczeni są teraz bardziej niezależni finansowo i rzeczy niezbędne do normalnego życia we dwoje kupują sobie sami jeszcze przed ślubem. Niektóre z par świadomie podejmują decyzję o czasowym odroczeniu ślubu do momentu, aż osiągną wysoką pozycję zawodową, a co za tym idzie również finansową. Dzięki temu stać ich na przykład na kupno mieszkania i jego wyposażenie. Wybierając się na ślub do takiej pary mamy nie lada problem, by wymyślić prezent, który spełniłby oczekiwania Młodych, a z drugiej strony nie był prezentem bezużytecznym.  

Pieniądze dobre na wszystko?  

Najprostszym wyjściem z sytuacji i generalnie ucieczką przed problemem jest podarowanie gotówki. Młodzi mogą wówczas spożytkować prezent w sposób właściwy dla siebie, a także, co ważniejsze, mogą połączyć prezenty gotówkowe i kupić rzeczy, które trudno zaliczyć do klasycznych prezentów ślubnych, choć bez nich ciężko się obyć.
 

Lista prezentów - romantyzm kontra praktycyzm  

Polacy, przywiązani mocno do tradycji, na początku traktowali listy prezentów z dużym sceptycyzmem i dystansem. Obecnie Narzeczeni coraz częściej i chętniej sięgają po sprawdzony pomysł zza oceanu. Lista prezentów jest dużym ułatwieniem dla obu stron. Goście mają jasno sprecyzowane potrzeby Młodych co do rzeczy materialnych, które im się przydadzą we wspólnym życiu, natomiast Narzeczeni mogą spokojnie cieszyć się perspektywą zamówionych prezentów bez wizji otrzymania 3 żelazek, 4 czajników i 5 kompletów sztućców oraz cioci buszującej po kuchni w poszukiwaniu przez nią kupionego ślubnego kompletu. Pożytki z posłużenia się listą prezentów w pełni rekompensuje brak - co by nie powiedzieć - miłego efektu niespodzianki.  

Procedura tworzenia listy prezentów jest prosta. By cała rzecz mogła się udać, przyszli małżonkowie muszą najpierw wyruszyć "w miasto" w poszukiwaniu odpowiednich sklepów, a wypatrzywszy w nich przedmioty, które chętnie widzieliby w swoim przyszłym domu, sporządzić ich wykaz. Ważne, by na liście umieszczony był dokładny adres sklepu wraz z dokładnym opisem rzeczy, które nas interesują oraz z ceną. Na liście powinny być zamieszczone prezenty zarówno te droższe, jak i tańsze. Jest jeszcze kwestia jednej decyzji - do kogo goście mogą zgłaszać chęć zakupu konkretnej rzeczy? Może się tym zająć Świadkowa lub mama Panny Młodej. Drugim rozwiązaniem jest zostawienie listy prezentów w sklepie, a nasi goście, którzy wybiorą dany prezent, skreślają go z listy. Korzystanie z wykazu prezentów oparte jest na całkowitej dobrowolności, a co za tym idzie, nikt nie powinien czuć się zmuszany lub ograniczany w swych decyzjach.  

Wysyłając zaproszenia należy pamiętać o umieszczeniu w kopercie oddzielnego kartonika z informacją mniej więcej następującej treści:  

Szanowowni Goście!  

Będzie nam bardzo miło świętować razem z Wami dzień naszego ślubu. Jeżeli w uzupełnieniu swojej obecności planujecie obdarować nas prezentem, wierzymy, że poniższa lista potrzebnych nam przedmiotów będzie dla Was pomocna. Jeżeli zdecydujecie się, na któryś z prezentów bardzo prosimy o kontakt ze Świadkową - nr tel. ...
Prezenty, które sprawiłyby nam największą radość można zakupić w:
1. nazwa sklepu, nazwa prezentu, cena

 

By ułatwić Młodym zadanie coraz więcej sklepów opracowuje listy prezentów ślubnych, które zamieszcza na swoich stronach internetowych. Mają one opcję edycji, dzięki czemu można skomponować swoją wymarzoną listę prezentów, a później tylko wystarczy napisać krótkiego maila do rodziny i wszystko dzieje się o wiele szybciej.
 

Trendy prezentowe  

Ostatnio bardzo modne stały się markowe gadżety. Można więc na przykład kupić wazę z serwisu obiadowego Wedgwooda czy filiżankę Versacego lub piękny półmisek w kształcie palmowego liścia Villeroy&Boch. Niesłabnącą popularnością cieszą się garnki i sztućce z nierdzewnej stali, sprzęt AGD, srebro i szkło dekoracyjne. Większość markowych firm oferuje rzeczy o bardzo wysokiej jakości, a normalne garnki czy sztućce potrafią być tak zrobione, że wzbudzają zachwyt. Nawet, gdy decydujemy się na podarowanie gotówki, dołączenie małego choćby prezentu może sprawić, że Młodzi zapamiętają to na długo, a prezent, choć czasem drobny, zrobi furorę.  

Wyśmienitym miejscem na kupno prezentów ślubnych jest Galeria Cetrum. Znajdziemy tam najwyższej klasy porcelanę stołową, ceramikę użytkową oraz piękne dodatki. Wśród porcelany króluje tu Villa Italia. Kolekcję tej firmy tworzą pełne elegancji serwisy obiadowe i herbaciane, o niezwykłej białości i wyjątkowo gładkim szkliwie, zdobione złotem i platyną, które powstają w studiu projektowym w Mediolanie. Naszą uwagą przykuł również piękny, tulipanowy serwis do herbaty firmy Heywood. Wśród wielu zestawów wyróżnia się komplet firmy Gerlach połączony z kwadratowymi miseczkami i talerzami w intensywnej, soczystej zieleni z lini Toscana. Lucyna Kędzierska - specjalistka ds. reklamy i wizualu Galerii Centrum - komentuje: Nasze kolekcje skierowane są do odbiorców o wysublimowanym guście, którzy cenią przedmioty codziennego użytku zarówno za ich walory estetyczne, jak i użytkowe.  

Prawdopodobieństwo kupienia takiej samej porcelany przez dwie różne osoby jest znikome ze względu na fakt, że Galeria Centrum w swojej ofercie posiada zazwyczaj pojedyńcze zestawy poszczególnych kolekcji. A dla tych, którzy boją się, że nie trafią w gust osób, dla których prezent jest przeznaczony, sklep gwarantuje możliwość jego zwrotu w przeciągu siedmiu dni od daty zakupu. Oprócz porcelany w Galerii Centrum znajdziemy również piękne koce, pościel, elegancką galanterię łazienkową oraz wiele innych drobnych prezentów praktycznie na każdą okazję.
 

Najlepiej zapytać  

Wybierając prezent dla Pary Młodej pamiętajmy, by skorzystać z podpowiedzi rodziców, świadków lub bezpośrednio zwrócić się do Narzeczonych z otwartm pytaniem o czym marzą. Dzięki dużej otwartości z naszej strony będziemy pewni, że prezent spełni ich oczekiwania i przyda się na ich wspólnej drodze życia, a para z dużą wdzięcznością i radością przyjmie taki gest.