Rola rodziców w długich przygotowaniach do wesela nie ogranicza się jedynie do finansowego wkładu. Obowiązki i zadania rodziców rozpoczynają się na długo przed uregulowaniem rachunku w weselnej restauracji.
Okres przedślubny
Rodzice, jako pierwsi powinni dowiedzieć się o podjętej przez was decyzji zaślubin. Najlepiej, gdy zostaną oni poinformowani o tym fakcie podczas eleganckiej kolacji lub uroczystego obiadu. Następnie należy jak najszybciej zorganizować zapoznanie obu stron (zwłaszcza, jeśli wcześniej nie mieli możliwości się poznać). Rodziny podczas takiego spotkania powinny ustalić sprawy finansowe dotyczące organizacji wesela. Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o możliwościach finansowych, a w razie potrzeby dokonać ustaleń co do pożyczki czy kredytu.
Wybór stroju
Po ustaleniu spraw finansowych, należy zająć się ich realizacją. Jedno z rodziców powinno towarzyszyć dzieciom podczas wyboru ślubnego stroju. Zazwyczaj na przymiarki zabiera się koleżanki lub świadka, ale obecność mamy lub taty, a przede wszystkim wysłuchanie ich rad co do stroju, będzie miłym gestem ze strony państwa młodych.
Jeśli chodzi o ubranie, to żelaznych zasad powinna się trzymać zwłaszcza mama panny młodej. W złym tonie będzie założenie białej sukni (biel jest tego dnia zarezerwowana tylko dla panny młodej), a także czarnej, gdyż wróży to nieszczęście. Elegancka mama panny młodej powinna postawić na kolory pastelowe: odcienie zieleni, błękitu, beżu lub fioletu. Ojcowie elegancko będą prezentowali się w każdej wersji garnituru. Może być on dwu- lub trzyczęściowy, z jedno- lub dwurzędową marynarką. Kolor powinien być dobrany do pory roku. Ważne, aby koszula była na długi rękaw. Krawat powinien pasować do sukienki żony i być w kolorze jak najbardziej zbliżonym do jej kreacji. Jeżeli suknia będzie szyta, to warto poprosić o uszycie krawatu z tego samego materiału tak, by na pewno pasował do kreacji małżonki.
Lista gości
Rodzice chętnie pomogą podczas tworzenia list gości. Z pewnością znają lepiej koligacje rodzinne, a także podpowiedzą, kogo nie można ominąć podczas zaproszenia. Może się również zdarzyć, że na weselu będą bawić się goście, których nie znacie, ale z jakiś powodów będą oni ważni dla rodziców. Należy wówczas zgodzić się na tajemniczą rodzinę, zachowując oczywiście rozsądek w ilości zaproszeń.
Menu
Na weselu powinny być potrawy, które oboje lubicie. Nie należy zapominać o tym, że na przyjęciu będą goście o różnych gustach kulinarnych, dlatego menu powinno być różnorodne. Rodzice doskonale doradzą, jakie potrawy będą cieszyły się powodzeniem wśród gości, a jakich nie zamawiać w ogóle. Jeżeli gusta obu rodzin są różne, dobrze postawić na sprawdzone zestawy, dokładając po jednym przysmaku dla każdej z rodzin, np. jeśli jedna z rodzin lubi ryby, to można podać śledzie lub przygotować rybną sałatkę. Rodzice powinni się też zorientować, czy w rodzinie są wegetarianie, aby ewentualnie przygotować specjalne zestawy bezmięsne.
Powitanie
Odbywa się najczęściej na progu weselnej sali, zaraz po przyjeździe państwa młodych. Młodzi witani są przez rodziców upieczonym na tę okoliczność okrągłym chlebem (ze specjalnym miejscem na sól) oraz wodą i wódką. Tradycja mówi, że młodzi maczają chleb w soli i zjadają, aby nigdy nie zabrakło go w nowym domu. Następnie biorą kieliszek z wodą i wódką, a po wypiciu zawartości wyrzucają kieliszki za siebie, na szczęście. Według wierzeń ta osoba, która trafi na alkohol w kieliszku, będzie rządziła w małżeństwie. Okazjonalny chleb dla państwa młodych można zamówić w każdej piekarni czy cukierni. Zwykle jednak chlebek weselny jest zawarty w cenie organizowanego w restauracji przyjęcia.
Tekst powitania młodych przez rodziców może być dowolny. Zwykle jednak mama panny młodej mówi: „Córko, co wybierasz? Sól, chleb czy pana młodego?”. Panna młoda powinna odpowiedzieć: „Sól, chleb i pana młodego, żeby pracował na niego”.
Wesele
Rola rodziców podczas zabawy weselnej zależy od charakteru przyjęcia. Jeżeli jest to zabawa w wynajętej sali i wszystko jest zakupione we własnym zakresie, to alkoholem często zajmuje się ojciec panny młodej lub pana młodego. Dobrze, aby klucz do pomieszczenia z napojami miała jedna osoba, aby uniknąć zamieszania. Do roznoszenia butelek można przygotować elegancki, głęboki wiklinowy koszyk. Aby wyglądał bardziej odświętnie, może go owinąć białymi satynowymi wstążkami lub przyozdobić jakimś elementem dekoracji z sali.
Do rodziców należy również wygłoszenie pierwszych toastów weselnych. Pierwszy może przemówić ojciec panny młodej witając zięcia w rodzinie, a zaraz po nim ojciec pana młodego witając synową. Toasty powinny być krótkie i w miarę możliwości żartobliwe, aby rozluźnić napiętą na początku atmosferę. Rodzice państwa młodych powinni też przedstawić sobie rodziny na początku przyjęcia weselnego. Goście mogą również przedstawić się sami, mówiąc o sobie parę zdań do mikrofonu.
Jeżeli nie wyznaczono innej osoby zajmującej się przebiegiem i organizacją zabawy, to rodzice powinni być w stałym kontakcie z obsługą wesela. Warto, aby na bieżąco korygowali godziny podawania gorących posiłków. Może się bowiem okazać, że ze względu na jakieś przerwy, zbiegną się w czasie dwa dania gorące.
W czasie wesela rodzice państwa młodych nie powinni w dużych ilościach spożywać alkoholu. Najlepiej powstrzymać się od wódki i pić wino podczas posiłków, a także toastów. Goście powinni zrozumieć sytuację i nie namawiać rodziców do nadużywania alkoholu. Nie ma bowiem nic bardziej przykrego dla państwa młodych, niż nieobecność rodziców podczas przyjęcia z powodu niedyspozycji.
Po weselu
Zazwyczaj po oczepinach goście powoli będą opuszczać przyjęcie. W dobrym tonie leży, aby rodzice wraz z państwem młodym żegnali przybyłe osoby. Zasada ta dotyczy zwłaszcza rodziny i osób starszych, o których transport należy się dodatkowo zatroszczyć. Jeżeli sprawami finansowymi zajmowali się w całości rodzice, to po weselu konieczne będzie uregulowanie rachunku nie tylko za salę weselną, ale także wobec innych osób pracujących podczas obsługi wesela.
Rola rodziców tylko pozornie kończy się w tym miejscu. Dzieci nie raz będą się zwracać do nich, nie tylko w kwestiach finansowych, ale przede wszystkim w poszukiwaniu wielu rad i dobrego słowa.
Może zainteresuje się także temat Przemówienia na weselu