Artykuły powiązane

przemówienie weselne

Podczas współczesnych przyjęć coraz częściej można zetknąć się z przemowami weselnymi. W naszej rzeczywistości jest to stosunkowo nowe zjawisko. Czy zakorzeni się na dobre? Myślę, że są ogromne szanse, by właśnie tak się stało.

Geneza
Pomysł został zaczerpnięty, jak można się łatwo domyślić, ze Stanów Zjednoczonych. Tam przemowy są sztandarowymi punktami każdego przyjęcia weselnego. U nas dotychczas co najwyżej zdarzało się wznoszenie toastów przez gości (zwykle rodziców, rodzeństwo czy przyjaciół pary młodej). Teraz coś drgnęło w tym temacie i bywa, że młodzi wpisują nowy punkt do programu wesela.

Jak się do tego zabrać?
O tym czy będzie przemowa decyduje para młoda. Jeżeli nowożeńcy chcą włączyć ten amerykański zwyczaj do swojego przyjęcia weselnego, powinni wytypować konkretną osobę, której zadaniem będzie przygotowanie specjalnego wystąpienia. To pierwszy krok, który należy zrobić.

Kto?
Zazwyczaj przemawiają osoby z najbliższego otoczenia pary młodej. Najczęściej są to świadkowie lub rodzeństwo lub przyjaciele nowożeńców.

Dobrze wytypować
Jakby nie patrzeć, przemówienie weselne jest formą publicznego wystąpienia. Dlatego też niezwykle istotną kwestią jest swego rodzaju pewność siebie, swoboda przekazu oraz poczucie humoru u osoby przemawiającej. Jak wiadomo jako społeczeństwo mamy z tym spory problem (w przeciwieństwie do Amerykanów). Jeżeli zatem zdarzy się, że poproszony o wystąpienie gość odmówi, należy to przyjąć ze zrozumieniem. Dla niektórych tego typu zadanie może wywołać zbyt duży, niepotrzebny stres. Lepiej postawić na kogoś, kto w tej roli będzie się czuł jak ryba w wodzie.

Kiedy?
Przemowy weselne zaplanowane są przeważnie po obiedzie, przed podaniem deseru. Jest to idealny moment na zajęcie kilku minut uwagi wszystkich zgromadzonych. Podczas wystąpienia osoba przemawiająca powinna wstać od stołu. Warto przećwiczyć kwestię mówienia do mikrofonu. Zdarza się bowiem, że przemawiający żywiołowo gestykulują, także ręką, w której trzymany jest mikrofon. W efekcie słychać co trzecie słowo, a wystąpienie traci na urodzie ;)

O czym mówić?
Przyjęło się, że treść przemowa powinna dotyczyć pary młodej, tego jak się poznali, jak doszło do poznania z przemawiającą osobą, warto dorzucić jakąś anegdotę. Wystąpienie powinno być zwieńczone wzniesieniem toastu za parę młodą.
Przemowa powinna być żartobliwa, taktowna, krótka, treściwa i zwięzła. Przydługie wystąpienia w pewnym momencie mogą stawać się nudne dla słuchaczy.

Odpowiednie przygotowanie
Przemowę weselną należy wcześniej przemyśleć i przygotować. Oczywiście najlepiej mówić z pamięci. Jednak zważywszy na ewentualne emocje, które mogą się pojawić, warto przygotować na kartce najważniejsze punkty wystąpienia. Będą kołem ratunkowym w chwilach zwątpienia ;)