Artykuły powiązane

Virago sklep z obrączkami


Moment zawarcia związku małżeńskiego to zdecydowanie jedna z najważniejszych chwil w życiu tych, którzy zdecydowali się założyć rodzinę. Nie może zatem dziwić, że młoda para dokłada wszelkich starań, by dzień ten upłynął w magicznym nastroju i najpiękniejszej otoczce. Wszystko powinno być idealne. Dotyczy to także wyboru obrączek ślubnych. Ich estetyka jest niezwykle ważna. To przecież symbole wkroczenia na nową drogę oraz złożonej przysięgi. Chcecie przecież nosić je już na zawsze i wierzycie, że tak będzie. Będą one zatem nie tylko pamiątką, ale także piękną ozdobą dłoni.


Wybór obrączek jest naprawdę szeroki i dotyczy różnych aspektów. Można decydować między rodzajem metalu szlachetnego użytego w produkcji i jego próby. Należy także zastanowić się nad kolorem, kształtem, szerokością, grubością, typem powłoki. Czy  obrączki ślubne z żółtego złota wciąż są najpopularniejsze i uchodzącą za najładniejsze? A może lepiej postawić na białe lub dwukolorowe modele? Sprawdźmy!

Rodzaj metalu

 

W pierwszej kolejności trzeba podjąć decyzję dotyczącą kruszcu. Biżuteria złota, która w powszechnej opinii uznawana jest za symbol bogactwa i luksusu, wciąż cieszy się największym zainteresowaniem. Jest to materiał niezwykle wytrzymały i może występować w różnych barwach.


Jeszcze trwalsza będzie obrączka wykonana z platyny. Taki rodzaj ślubnych pamiątek nie należy jednak do najczęściej zamawianych przez klientów. Przede wszystkim dlatego, że choć metal ten jest o wiele bardziej szlachetny niż złoto, po prostu nie przyjął się w odbiorze. Nie bez znaczenia jest też wysoka cena, jaką osiągają produkty z platyny. Nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup, tym bardziej że już sama organizacja ślubu i wesela jest dość kosztowna.


W ostatnich latach młodzi coraz chętniej sięgają po srebro, które wyróżnia wyrazista biel podobająca się wielu osobom. Materiał ten przyciąga głównie niecodzienną estetyką. Postawienie na niego jest rozwiązaniem oryginalnym, które przełamuje tradycyjny schemat. Jeżeli zatem chcecie się wyróżnić, będzie to dobra okazja. Musicie jednak wiedzieć, że złote obrączki znacznie wygrywają w kwestii praktycznej. Srebro nie jest tak wytrzymałe. Zdecydowanie nie będzie to symbol ślubny na lata.


Ci, którzy chcą mieć wyjątkową pamiątkę, mogą zdecydować się na pallad. Wyglądem bardzo przypomina białe złoto. Wybór ten z pewnością będzie lepszy dla domowego budżetu, czy jednak korzystny? Wspomniany metal jest lekki. To właśnie z tego powodu cena produktów wykonanych z niego jest niższa. Każdy jubiler potwierdzi, że mniejsza waga przekłada się na o wiele słabszą odporność na uszkodzenia mechaniczne.


Biorąc pod uwagę trwałość i estetykę, należy podkreślić, że klasyczne złote obrączki ślubne będą najlepszą decyzję. Trzeba przyznać, że nie są one najtańsze ze wszystkich dostępnych na rynku. Jednak z pewnością docenicie, że w stosunku do biżuterii platynowej ich ceny są korzystniejsze. Otrzymacie jakość zbliżoną do złota, które zachowuje swoje piękno nawet po upływie kilkudziesięciu lat.

Próba – czy odgrywa ważną rolę w obrączkach?

 

Virago sklep z obrączkami


Wiecie już zatem, na który kruszec postawić, żeby obrączka była niezbyt droga, gustowna, a także służyła Wam przez wiele lat. Ważna jest jednak także jakość wybranego surowca. W jego ocenie pomagają tzw. próby. Czym one są? Wyjaśniamy.


Biżuteria złota jest stopem. Może w nim być różna zawartość czystego kruszcu. W niektórych produktach jest go więcej, w innych mniej. Te pierwsze są oczywiście o wiele bardziej szlachetne, cenne i wytrzymałe. Parametr, o którym mowa, podaje w promilach występowanie danego metalu. Dla przykładu, jeżeli w danym pierścionku wykorzystano 50% szlachetnego materiału (a resztę składu stanowią inne), będzie oznaczony jako 500.


Można się zatem domyślić, że im większa liczba, tym lepszy wyrób jubilerski. Oczywiście tak jest. Naturalnie jednak należy liczyć się również z jego wyższą ceną. Kiedy złote obrączki ślubne można uznać za godne uwagi?


• Najczęściej wybierane są warianty pośrednie,
• klienci najchętniej sięgają po biżuterię o próbie 585,
• osoby, które szukają oszczędności, mogą postawić na wersje 375 i 333,
• z kolei Ci, którzy nie muszą liczyć się z wydatkami, mają możliwość zakupu modelu 750, który będzie najbardziej wartościowy.

Czy jednak najlepszy? Niekoniecznie. Każdy specjalista powie, że optymalna ilość czystego metalu w stopie wydaje się kształtować na poziomie 585. Jego wyższy udział będzie przyczyniał się do zmiękczania struktury. Może się zatem okazać, że najdroższe obrączki tracąc na swojej twardości, zaniżają wytrzymałość.


Jak już wspomnieliśmy, złoto jest bardzo wytrzymałym surowcem. Im wyższy jego procent w składzie, tym większa trwałość produktu. Nie znaczy to jednak, że biżuteria o niższych próbach ma słabą jakość i nie zachowa swojego uroku na lata, jednak z powodu znacznej zawartości srebra w obrączkach próby 333 mogą się pokrywać ciemną powłoką(srebro oksyduje), proces ten jednak można bardzo łatwo odwrócić odświeżając obrączki do stanu pierwotnego. Zdecydowanie nie ma się czego obawiać! Różnice w tej kwestii są niewielkie. Musisz mieć jednak świadomość, że wersje 375 i 333 będą po prostu mniej cenne. Dla wielu klientów jest to ich największą zaletą. Dzięki temu mogą je kupić osoby mniej zamożne – jednak marzące o pięknych złotych obrączkach.


Kolorystyka

 

 

obrączki złote Virago

Jako jeden z atutów przytoczyliśmy już możliwość występowania obrączek w rozmaitych barwach. Srebro jest głęboko białe, platyna wygląda do niego bardzo podobnie, a pallad jest szary. Złoto nie zna takich ograniczeń. Możecie wybrać obrączki z białego złota, żółtego, nawet różowego lub postawić na gustowne dwukolorowe wersje.

Zabarwienie to przede wszystkim wymiar estetyczny, ale mówi nam ono o czymś jeszcze. Zewnętrzny odcień stopu zależy od udziału w jego składzie pozostałych surowców (obok metalu szlachetnego). Najmniejszy dylemat będziecie mieli przy wyborze obrączek różowych (czerwonych, stosuje się obydwa określenia) i klasycznych żółtych. Mają one stały skład, co przekłada się na ich występowanie w jednym wariancie kolorystycznym – zawsze wyglądającym tak samo. Pierwsza opcja cechuje się dużą obecnością miedzi, w drugiej z kolei pojawia się srebro.


Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku jasnych modeli. Ci, którzy zamierzają postawić na nowoczesne  obrączki ślubne z białego złota, muszą zdecydować między rozmaitymi odcieniami. Wszystkie one mają swoje zalety i prezentują się atrakcyjnie. Wybór nie będzie zatem łatwy. Różnorodny design jest wynikiem zastosowania w stopie odmiennych metali. Czysty kruszec można łączyć z:


• niklem,
• niklem i rodem,
• palladem i platyną.

Najbardziej klasycznie wyglądają modele niklowe, w których kolor biały nie jest tak wyrazisty, jak w pozostałych wersjach. Kiedy zostaną one pokryte rodem, uzyskają charakterystyczną i dobitną biel, a wtedy w sposób znaczący odróżniają się od innych. Są one niezwykle oryginalne, dlatego budzą dość duże zainteresowanie. Niestety, ale dodatek ten się wyciera. Kiedy tak się stanie, produkt straci swój wyjątkowy urok, a zachwycająca jasność zacznie ustępować delikatnej żółci. Na szczęście rodową warstwę można nanieść na nowo.


Ci, którym jednolite fasony nie wystarczają, mogą postawić na gustowne dwukolorowe obrączki ślubne;, a nawet takie, które zawierają trzy barwy. Takie połączenie jest możliwe dzięki lutowaniu lub tzw. dyfuzji, czyli zgrzewaniu przez przenikanie. Złoto żółte idealnie scala się z białym lub różowym. Sposoby ich zestawień nie mają ograniczeń. Na rynku oferowane są obrączki o tej samej szerokości i kształcie, jak i stosowanie różnorodnych kombinacji. Najczęściej spotykane są delikatne wtłoczenia wzorków w innej kolorystyce. Świetnie sprawdzają się tu pofalowane linie nawiązujące nieco do motywów florystycznych.


Obrączki ślubne klasyczne złote – szerokość i waga

 

Szerokość jest istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zamawianiu wymarzonych obrączek. Wielu klientów dokonuje wyboru nie do końca świadomie, myśląc, że parametr ten ma znaczenie jedynie z estetycznego punktu widzenia. Tymczasem w znaczący sposób wpływa on na komfort noszenia biżuterii. Szerokie modele są zdecydowanie mniej wygodne. Biorąc pod uwagę, że z założenia produkty te mają być przy Was do końca życia, może to okazać się wyjątkowo ważne.


Przyszli małżonkowie z reguły preferują grubszą biżuterię. W powszechnej ocenie uchodzi ona za ładniejszą i często to wystarcza do podjęcia decyzji. Nie zawsze jednak takie myślenie będzie właściwe. Każda obrączka bez różnicy, czy jest wykonana z żółtego lub białego złota, musi przede wszystkim dobrze pasować do dłoni. W przypadku osób o niewielkich rękach szerokie modele nie zdadzą egzaminu, mogą nawet wyglądać nieco komicznie. Analogicznie będzie w odwrotnej sytuacji. Na rynku dostępne są obrączki o rozpiętości od dwóch do dziesięciu milimetrów. Niemal wszyscy specjaliści z branży podkreślają, że najczęściej zamawiane są egzemplarze pośrednie. I chyba rzeczywiście stosowanie reguły złotego środka wydaje się optymalne.


Warto także pamiętać, że damskie obrączki nie muszą być w tej kwestii dokładnie takie same, jak męskie. Przyjęło się, że te drugie mogą być zdecydowanie szersze. Znaczące jest także, że szerokość wpływa na wagę. Im wyższa masa, tym mniejsza wygoda codziennego użytkowania. Jednak postawienie na wyjątkowo lekkie modele również nie jest najlepsze, gdyż są one podatne na odkształcenia. Podobnie jak w przypadku parametru opisywanego wcześniej, w tej kwestii również korzystnie będzie zachować zasadę.

 

Estetyka to nie tylko kolor

 

Barwa ma bardzo istotny wpływ na atrakcyjność wizualną. Jednak nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o pięknie. Obrączki ślubne złote mogą mieć różne wykończenia powierzchni. Najbardziej powszechne są jednolite wzory, które stanowią tradycyjne warianty. Do takich zalicza się biżuteria polerowana. To zdecydowanie najczęstszy wybór wśród przyszłych małżonków. Jest ona gładka i lśniąca. To właśnie połysk decyduje o jej popularności. Jeżeli jednak Twoja definicja piękna zakłada przełamywanie prostoty i wymusza sięganie po mniej standardowe rozwiązania, masz naprawdę szerokie możliwości. Nowoczesne obrączki cechują się matową strukturą, która może mieć różną postać. Efekt taki uzyskuje się przez prace ścierne. Od tego, jaki proces się dobierze, będzie zależał konkretny styl powłoki. Jubiler może zastosować:


• satynowanie wzdłużne i poprzeczne,
• piaskowanie o mniej lub bardziej intensywnym przebiegu,
• diamentowanie.

Wybór między tymi opcjami nie ma jedynie estetycznego znaczenia. Rodzaj uzyskanej powłoki wpływa na praktyczne użytkowanie. Przedmioty, w których dodano ozdobne matowe warstwy zewnętrzne, mogą ulegać wycieraniu i tracić przez to swój urok. Ich noszenie będzie zatem wymagało zachowania ostrożności i ściągania jej podczas wykonywania niektórych czynności jak np. mycie naczyń, jednak i ten proces jest odnawialny, większość jubilerów świadczy bezpłatny serwis odświeżania obrączek.


Jeżeli oczekujesz wyjątkowo wyszukanych zdobień, powinieneś sprawdzić ofertę obrączek wzbogaconych o cenne dodatki. Mowa tu o dołączeniu do obramowań kamieni, takich jak: diament, lub cyrkonia. Jest to jednak dość specyficzna forma upiększenia, którą się kocha lub nie cierpi. Dlaczego? Tego typu biżuteria ślubna w odczuciu wielu osób traci swoją istotę. Staje się zbyt efektowna. Zaczyna bardziej przypominać pierścionek zaręczynowy, a to nie każdemu musi odpowiadać. Pamiętajcie jednak, że to ma być Wasza pamiątka z zaślubin, powinniście zatem kierować się swoimi preferencjami, nie zaś opinią innych.


Na koniec warto przemyśleć jeszcze grawerunek, który można wykonać zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Bardzo często jego treść stanowi data, w której bierze się ślub, ale mogą to być też inicjały lub jakaś krótka sentencja. W tej kwestii praktycznie nie istnieją ograniczenia, może poza jednym – wielkością dostępnej powierzchni i związanymi z nią możliwościami zmieszczenia wyrytego napisu.


Wielkość

Powiedzieliśmy już o szerokości i masie. Co jednak z ogólnym rozmiarem? W jaki sposób dobrać go, by obrączki ze złota leżały idealnie i po kilku dniach noszenia nie okazało się, że mimo wcześniejszych przymiarek, są one za duże lub za małe? Często tak bywa, że dopiero po upływie dłuższego czasu zaczynamy dostrzegać rzeczywiste dopasowanie. Zbyt luźna biżuteria będzie się zsuwała. Możesz ją wtedy zgubić. Z kolei za ciasna spowoduje ból i odparzenia.


Na początku trzeba bardzo dokładnie zmierzyć palec, na którym będzie założona obrączka. Warto to uczynić kilkakrotnie, najlepiej w odstępach czasowych. Pamiętaj, że dłonie puchną, co może przyczynić się do różnych wyników. Jest to naturalny efekt zarówno działania wysokiej temperatury, jak i zmęczenia organizmu, a czasami wynika z choroby czy stresu. W przypadku pań opuchlizna rąk może być dodatkowo spowodowana ciążą.


Idealne dopasowanie będzie zatem miało miejsce nie wtedy, kiedy obrączka ślubna będzie dobrana co do milimetra. Dlaczego? Bo latem może okazać się zbyt mała. Należy więc zamówić odrobinę luźniejszą biżuterię niż wymiar palca. Oczywiście nie mówimy tu o zakupie stanowczo za dużych modeli. Różnica powinna być subtelna. Dzięki temu, kiedy dłoń zacznie puchnąć, symbol wierności wciąż będzie można nosić wygodnie.


Jednak nawet rozsądny wybór rozmiaru nie uchroni Was przed koniecznością dokonania w przyszłości przeróbek u jubilera. Trzeba pamiętać, że najczęściej wraz z wiekiem zmienia się waga. Możemy odczuwalnie przytyć, ale także schudnąć. To zupełnie naturalne, nie musisz się tym przejmować. Ważne jednak, żeby korekta obrączki nie musiała nastąpić zbyt wcześnie. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i stresu.


Podsumowanie

Wydaje się, że wybór obrączki ślubnej to najprostsza czynność spośród wielu, jakie czekają Was przy organizacji ceremonii zawierania związku małżeńskiego. W rzeczywistości absolutnie tak nie jest. Możliwości wyboru są szerokie, że ciężko podjąć szybką decyzję, co odradzamy! Zapewne długo będziecie analizowali katalog z dostępną biżuterią. Pamiętajcie, że walory estetyczne są istotne, ale nie powinny być jedynym przyjętym przez Was kryterium oceny. Należy zwrócić również uwagę na takie praktyczne cechy, jak komfort noszenia czy wytrzymałość.


Sprawdźcie rozbudowaną ofertę. Zobaczcie, jaka obrączka będzie Wam najbardziej odpowiadała. Wybierzcie idealną pamiątkę, którą oboje będziecie nosić z dumą. Jeżeli jesteście niezdecydowani, możecie liczyć na podpowiedź sprzedawcy. Wystarczy, że przedstawicie swoje oczekiwania. Jubiler pomoże dobrać odpowiedni model, uwzględniając zarówno Wasze potrzeby, jak i trendy aktualnie panujące na rynku.