Artykuły powiązane

Wybór sali weselnej to ogromne wyzwanie dla przyszłej pary młodej. W jaki sposób przygotować się na poszukiwania lokalu, od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę? Postaram się znaleźć odpowiedzi na te jakże istotne kwestie.

Kiedy rezerwować salę na wesele?
Najlepiej półtora roku przed wyznaczoną datą. Taki odstęp czasowy powinien być wystarczający i dość komfortowy (bez problemu powinniście zdążyć wszystko pozałatwiać).
W przypadku wyjątkowo popularnych lokali nie będzie przesadą zainteresowane się tematem nawet na 24 miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu. Zatem, jeżeli planujecie ślub 2020 i wesele 2020, warto zacząć powoli przymierzać się do tematu. Ale zanim to nastąpi, należy ustalić inną ważną rzecz.

Lista gości - punkt wyjścia
Zanim zrobicie zestawienie restauracji i domów weselnych, które wstępnie wam się podobają, będziecie musieli ustalić inną szalenie ważną kwestię, a mianowicie listę gości.
Liczba zaproszonych osób jest tak naprawdę punktem wyjścia do organizowania przyjęcia weselnego. Wiedząc jaką ilość gości przewidujecie, będziecie wiedzieli jakie lokale brać pod uwagę. Być może okaże się, że niektóre wstępnie wytypowane sale będą po prostu za małe dla waszego grona.

Budżet - kolejny krok
Oprócz listy gości budżet to druga najważniejsza kwestia, która najpewniej zdeterminuje pole poszukiwań.

Styl przyjęcia
Sala weselna powinna odzwierciedlać styl w jakim para młoda zamierza zorganizować swoją uroczystość. Wybrany klimat - czy to rustykalny, nowoczesny miejski, glamour, retro, ekologiczny czy historyczny powinien współgrać z miejscem, w którym odbędzie się przyjęcie weselne.

Możliwości
Są ogromne i zależą od wyobraźni przyszłej pary młodej i ich wizji na dzień ślubu i wesela. Swoje ogromne zalety mają zarówno restauracje położone w ścisłym centrum miasta, jak i poza nim. Urokliwe będą lokale z ogrodem lub innego rodzaju plenerem, ale także sale nietypowe, np. położone w zabytkowych piwnicach. Lokale położone nad morzem to marzenie wielu par. Las, szum wody, morska bryza i coraz piękniejsze obiekty to dla niektórych narzeczonych pokusa nie do odparcia.
Odrębną grupą miejsc będą te, które mają przygotowaną specjalną infrastrukturę do zorganizowania ceremonii zaślubin. Plener (ślub w ogrodzie, ślub na plaży) ze specjalnymi wiatami, kapliczkami, etc stworzą niepowtarzalny klimat.

Stoły weselne - okrągłe czy prostokątne?
Klasyczne, prostokątne stoły to klasyka sama w sobie i takowe wyposażenie posiada w zasadzie każdy lokal. Większość miejsc dopasowała swoją ofertę do oczekiwań klientów i zaopatrzyła się także w stoły okrągłe, które cieszą się dużą popularnością. Warto pamiętać, że okrągłe stoły potrzebują więcej przestrzeni na ich ustawienie.

Wesele poza miastem
Warto pamiętać, że decydując się na salę poza miejscem zamieszkania będziecie musieli pomyśleć o noclegach dla gości. Wówczas najpewniej należy wziąć na celownik obiekty, które mają odpowiednio duże zaplecze noclegowe. Innym wyjściem będzie zapewnienie transportu powrotnego dla gości (raczej tylko w sytuacji, gdy odległość będzie umiarkowana i tylko wówczas, gdy nie są przewidziane poprawiny).

Menu weselne
Lokale organizujące przyjęcia weselne oferują przynajmniej kilka propozycji menu, które różnią się od siebie ceną i ilością posiłków ciepłych, przekąsek i napojów. Gotowe zestawy zawsze można modyfikować i dopasowywać do indywidualnych potrzeb pary młodej. Chcąc mieć pewność, że potrawy spełniają wasze oczekiwania, warto wybrać się np. z rodzicami na degustację i zamówić dania (oczywiście nie wszystkie, tylko wybrane), które rozważacie zamówić na własne wesele. W salach, które są wynajmowane wyłącznie na konkretne imprezy taka degustacja może być trudna do przeprowadzenia, choć warto o to zapytać.

Razem czy osobno
Są dwa rodzaje lokali. Pierwsze to takie, w których na jednej przestrzeni znajdują się stoły weselne i miejsce do tańczenia, drugie to sale, w których parkiet znajduje się w odrębnym pomieszczeniu. Każdy zespół i dj potwierdzi, że pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza (nawet siedząc przy stołach goście będą na bieżąco z tym co się dzieje na parkiecie). Każdy ma swój punkt widzenia, więc dokonując wyboru będziecie musieli się zastanowić, który układ będzie wam bardziej odpowiadał.

Poprawiny
Jeżeli planujecie zorganizowanie poprawin, warto rozważyć zaproszenie gości do lokalu, który wynajęliście na wesele. Po pierwsze – z pewnością część weselnego cateringu będzie można wykorzystać na spotkaniu poprawinowym (czyli tniemy koszty). Po drugie planując wynajęcie lokalu na drugi dzień z pewnością otrzymacie korzystną ofertę cenową.
Myśląc o poprawinach zastanówcie się jaką formę przybierze to spotkanie – czy będzie to powtórka wesela czy może krótkie spotkanie z bliskimi przy lunchu, po którym wszyscy rozjadą się w swoją stronę.

Pytania do managera
Wybierając się na spotkania z managerami, warto przygotować sobie listę pytań. Ułatwi to przeprowadzenie rozmów, zagwarantuje, że o niczym nie zapomnicie, a poza tym będziecie mieli materiał porównawczy po przeprowadzeniu wszystkich spotkań.

O co pytać?
Poniżej część zagadnień, które warto poruszyć.


1. Stoły

 • Rozważając okrągłe stoły, zapytajcie czy lokal ma takowe na wyposażeniu oraz ile osób zmieści się w takim ustawieniu (przy stołach prostokątnych zasiądzie więcej osób niż przy okrągłych).2. Menu

 • czy jest możliwość modyfikacji menu
 • czy jest specjalne menu dla dzieci i jaka jest cena (zwykle za dzieci do pewnego wieku nie płaci się w ogóle lub liczona jest połowa normalnej kwoty)
 • czy jest możliwość zamówienia dań wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych, etc.
 • w jaki sposób będą serwowane dania (półmiski, bemary, porcjowane podawane przez kelnerów). Zwykle można wybrać preferowany przez narzeczonych sposób serwowania.
 • jakie napoje i w jakiej ilości wchodzą w skład konkretnego menu. Zwykle napoje bezalkoholowe serwowane są bez ograniczeń, z kolei bywa, że alkoholowe, po dodatkowej opłacie, także nie mają limitu.

3. Powitanie

 • upewnijcie się czy chleb powitalny jest w cenie menu, czy możecie ewentualnie zamówić go za dopłatą czy też będziecie musieli sami zadbać o ten wyjątkowy wypiek.
 • czy jest przewidziany welcome drink po przybyciu na salę weselną. Jeżeli tak to jaki (zwykle wino musujące) i czy jest w cenie menu (zwykle tak)

4. Obsługa

 • ilu kelnerów będzie obsługiwało wasze przyjęcie (zwykle na przyjęciach nieformalnych jeden kelner przypada na 20 osób)

5. Tort

 • czy w cenie menu jest uwzględniony tort. Jeżeli tak – czy możecie wybrać jego smak. Jeżeli nie – czy za dopłatą możecie go zamówić w lokalu.


6. Czas trwania wesela

 • czy jest ustalona godzina startu i zakończenia czy też określony jest wyłącznie start z zabawą do oporu (zazwyczaj pierwsza opcja wchodzi w grę)


7. Parking

 •  czy jest do dyspozycji gości, na ile aut, czy w cenie czy za dopłatą


8. Poprawiny

 •  czy jest możliwość zorganizowania poprawin, jaka cena za osobę, jaki czas trwania spotkania


9. Nocleg

 •  ile miejsc noclegowych, jakie ceny


10. Rozliczenie

 •  jakiej wysokości zaliczkę będziecie musieli zapłacić i do kiedy
 •  do kiedy będziecie musieli rozliczyć się w całości za przyjęcie. Bywa, że całość trzeba zapłacić przed weselem.


11. Dodatkowe koszty

 • z jakimi dodatkowymi kosztami będziecie musieli się zmierzyć.Lokale na wesele Szczecin i zachodniopomorskie
Przegląd miejsc na przyjęcia weselne

 

 

Bistro pod Ósemką, ul. Podgórna 26, Szczecin, tel. 504 011 319
biuro@bistroszczecin.pl, bistroszczecin.pl, FB: bistroszczecin

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 70
Wyróżnik miejsca: lokal w centrum miasta

 


 


Hotel Dobosz***, ul. Wróblewskiego 1, Police, tel. 91 445 54 44, 504 145 539
hotel@dobosz.pl, hoteldobosz.eu, FB: hoteldobosz1

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 1000
Maksymalna ilość miejsce przy stołach okrągłych - 400
Ilość miejsc noclegowych - 430
Wyróżnik miejsca: 7 sal, basen, sauna, jacuzzi, salon gier, taras

 

 

 

Restauracja Na Uboczu, ul. Janiny Smoleńskiej 13, Szczecin, tel. 725 555 415
restauracja@nauboczu.pl, nauboczu.pl, FB: na.uboczu

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 120 / 200*
*do 120 osób jeśli parkiet i miejsca siedzące są na tym samym miejscu, do 200 osób jeśli parkiet jest na parterze a miejsca siedzące na I piętrze
Wyróżnik miejsca: atrakcje kulinarne (płonące prosię, dzik, szynka), stół wiejski, sushi, szczupak faszerowany podany w całości na lustrze

 

 

 

Ośrodek Wypoczynkowy Wielki Błękit, ul. Spacerowa 3, Łukęcin, tel. 91 381 26 97, 91 381 26 19
recepcja@wielkiblekit.info.pl, wielkiblekit.info.pl, FB: ow.wielki.blekit

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 250
Ilość miejsc noclegowych - 310
Wyróżnik miejsca: obiekt położony nad morzem, w lesie, możliwość organizacji ślubu na plaży

 

Yes I Do, ul. Kadłubka 41, Szczecin, tel. 600 038 317
biuro@wesele-yesido.pl, wesele-yesido.pl, FB: weseleyesido

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 160
Maksymalna ilość miejsce przy stołach okrągłych - 160
Wyróżnik miejsca: centrum miasta, XIX-wieczne stare piwnice, kiedyś miejsce, gdzie produkowano wino

Wyróżnienie "ORŁY 2019 - Branża Ślubna"

 

 

Dom w Poziomkach, Tarnów 49, Lubiszyn 66-433, tel. 506 55 00 66
info@domwpoziomkach.pl, domwpoziomkach.pl, FB: domwpoziomkach

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 150
Ilość miejsc noclegowych - 66
Wyróżnik miejsca: ogród, parking

 

 

Willa West Ende, al. Wojska Polskiego 65, Szczecin, tel. 609 507 503
info@willawestende.pl, willawestende.pl, FB: Willawestende

Maksymalna ilość miejsce przy stołach prostokątnych - 72
Ilość miejsc noclegowych - 22
Wyróżnik miejsca: lokal położony w centrum Szczecina, dwa ogrody, parking (30 miejsc)