Artykuły powiązane

Tort to jeden z podstawowych składowych weselnego przyjęcia. Wesele bez tortu w zasadzie nie może się odbyć (a raczej nie powinno). Dlaczego? Ten tradycyjny wypiek po pierwsze symbolizuje otwarcie nowego etapu w życiu pary, po drugie jest życzeniem słodkiego, bezproblemowego życia dla nowożeńców. Zatem jeżeli jesteście przesądni – lepiej z tortu nie rezygnujcie.


Dopasowanie

Pieczołowitość podczas organizacji ślubu i wesela, dbanie o każdy detal to w zasadzie dzisiaj norma. Nie powinien zatem dziwić fakt, że także kulinariom poświęca się sporo uwagi.
Biorąc pod uwagę słodkości - tort powinien być dopasowany do ogólnie przyjętej konwencji przyjęcia. Jako wytyczną warto wziąć także porę roku, w jakiej odbędzie się ślub i wesele. Ponieważ w kalendarzu zaawansowana wiosna dzisiaj przygotowałam przegląd tortów na wesela późnowiosenne i letnie.

Wiosenne i letnie, czyli jakie?
Ogólnie rzecz ujmując - lżejsze. I nie chodzi tutaj o ich wagę, ale o wygląd, zawartość (składniki), a także kolorystykę. Złamanie smaku słodyczy kwaskowością owoców, użycie zamiast kremów lżejszej masy na bazie serka mascarpone czy bitej śmietany, dekorowanie wypieków owocami i kwiatami to kierunki, dzięki którym torty weselne nabiorą lekkości i będą świetnym uzupełnieniem przyjęć weselnych odbywających się w ciepłych miesiącach.


Kolorystyka

Myśląc o zewnętrzu - jasna, jasna i jeszcze raz jasna, czyli najlepiej biała, waniliowa lub lekko różowa. Bardziej wyraziste kolory mogą zaistnieć na letnim torcie w postaci dodatków.
Jeżeli chodzi o wnętrze (placki biszkoptowe) – te mogą być tradycyjnie jasne lub dla kontrastu nieco ciemniejsze w kolorze ciemnej czekolady.


Dekoracja

Czyli wszelkie zewnętrzne dodatki. Tutaj najlepiej postawić na naturę. Po pierwsze owoce, których obfitość w okresie lata jest imponująca. Kolory i smaki można dobrać w zależności od preferencji narzeczonych. Po drugie kwiaty – polne, ale też hodowlane. Kolory należy dopasować do wybranej przez parę młodą palety odcieni. Po trzecie zioła. Mięta, melisa, gałązki rozmarynu będą aromatycznym zwieńczeniem całości.


Pavlova cake

Nazwa tortu pochodzi od nazwiska światowej sławy primabaleriny Anny Pavlovej, która pod koniec lat trzydziestych XX wieku występowała w ramach tourneé na Antypodach. Deser został wymyślony specjalnie dla primabaleriny przez szefa kuchni hotelu Esplanade, w którym gościła. Miał symbolizować lekkość i słodycz tańca Pavlovej, a sama beza miała nawiązywać do zwiewnej spódnicy baletnicy.

 

Pavlova cake to bezowy tort z bitą śmietaną lub kremem na bazie serka mascarpone z dużą ilością świeżych owoców. Najczęściej wykorzystuje się truskawki, maliny, borówkę amerykańską, figi i ziarenka granatu. Wygląda imponująco i tak samo smakuje. Pavlova będzie idealna na wiosenne i letnie wesela.

Naked cake
To kolejny rodzaj tortu, który będzie dobrym wyborem na gorące miesiące weselne. Naked cakes to charakterystyczne wypieki bez zewnętrznego wykończenia bitą śmietaną, masą cukrową lub marcepanową, dzięki czemu są mniej kaloryczne.

Z biszkoptami
Obłożenie wypieku biszkoptami to alternatywa dla tradycyjnego wykończenia tortu. Wnętrze złożone z biszkoptów, masy mascarpone i sezonowych owoców. Całość wygląda świetnie i tak też smakuje.

Majowy bez
Dla par młodych, które będą ślubować w maju nie mogłam nie zaproponować tortu z dekoracją z kwiatów bzu. Sam wypiek à la naked cake, z lekkim wygłaskaniem biszkoptów z zewnątrz i na górze zwieńczony kwiatami bzów. Do wyboru kolory białe, niebiesko-fioletowe, fioletowe i różowe.


W kierunku klasyki

Klasyka, czyli wielopiętrowy tort, pieczołowicie i równo obłożony bitą śmietaną. I w tym miejscu klasyka się kończy i wkracza nowoczesność w postaci minimalistycznej dekoracji z owoców kontrastującej w kolorze borówki amerykańskiej. Wygląda smakowicie.