Artykuły powiązane

 

Letnie przesilenie, czyli najdłuższy dzień i najkrótsza noc w całym roku to tak zwana Noc Kupały, Noc Świętojańska, Sobótka. Jeżeli wasze wesele odbędzie się w przedostatni weekend czerwca, zastanówcie się nad włączeniem symboliki tego szczególnego święta do oprawy przyjęcia, tworząc tym samym wyjątkowy klimat uroczystości.

Geneza
Noc Kupały to pogańskie święto związane z przesileniem Słońca. Swoją nazwę zawdzięcza słowiańskiemu bóstwu miłości – Kupale. Około X-XI wieku kościół katolicki, po nieudanych próbach wykorzenienia obrzędów, postanowił przystosować święto do obrządków chrześcijańskich. Noc Kupały zyskała swojego patrona św. Jana Chrzciciela, od imienia którego powstała nowa nazwa - Noc Świętojańska.

Znaczenie
Noc Kupały to święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości i miłości. Kojarzone jest z kolorowymi korowodami, tańcem, ogniskami, magią, wiankami. Współcześnie podejmuje się próby popularyzowania Nocy Kupały jako rodzimej odpowiedzi na amerykańskie Walentynki.

Wierzenia - wianki
Jednym z głównych symboli Nocy Kupały są wianki robione z polnych kwiatów, zbóż i ziół, które puszczane są do wody. Dawniej panny przygotowywały dwa wianki ozdobione świecami, które w odpowiednim momencie były puszczane na taflę wody. Zetknięcie się ich lub wyłowienie wianka przez kawalera oznaczało szybkie zamążpójście. Płynący wianek oznaczał zamążpójście, ale oddalone w czasie. Zaplątanie się wianka w zaroślach, utonięcie lub spłonięcie wróżyło staropanieństwo.

Wierzenia – kwiat paproci
Kwiat paproci, który zakwita raz do roku około północy w Noc Kupały to kolejny symbol tej magicznej nocy. Kwiat paproci mógł zostać odnaleziony tylko przez człowieka o czystym sercu, odważnego, który samotnie i w milczeniu wędrował po lesie. Znalezienie kwitnącej paproci miało gwarantować dobry los, bogactwo, siłę i mądrość.

Wianki na weselu
Chcąc wykorzystać podczas przyjęcia weselnego elementy charakterystyczne dla Nocy Kupały, będziecie mieli w czym wybierać. Plan minimum zakłada przygotowanie wianków dla pań biorących udział w przyjęciu. Otrzymałyby je wszystkie panny, albo też (łamiąc nieco reguły) wszystkie kobiety (panny, mężatki, rozwódki, wdowy) biorące udział w przyjęciu.

Puszczenia do wody
Jeżeli lokal, w którym będzie się odbywało wasze wesele znajduje się blisko wody, możecie przygotować atrakcję związaną z puszczaniem wianków do wody. Będzie to fantastyczna, malownicza i niebanalna niespodzianka, która z pewnością spodoba się gościom. Koniecznie poinformujcie fotografa i kamerzystę o planowanej atrakcji. Zdjęcia z tego rytuału będą czystą magią i przyniosą mnóstwo wspomnień po latach.

Ognisko
Ogień to jeden z symboli tej magicznej nocy. Gdy słońce już zajdzie możecie rozważyć rozpalenie ognisk. Ogień stworzy niezwykły klimat. Na etapie organizacji wesela omówcie i ustalcie z managerami lokalu możliwość zorganizowania takiej atrakcji.

Pokaz ognia
Jeżeli nie uda się zrealizować pomysłu z ogniskiem, możecie wynająć grupy przygotowujące specjalne spektakle - teatr ognia. Nie dość, że pokazy są niezwykle widowiskowe, to dodatkowo tego typu atrakcja jest wprost stworzona na Noc Kupały!

Stroje
Jeżeli przyszła panna młoda gustuje w klimatach rustykalnym, boho chic czy modern romantic może nawiązać swoim strojem ślubnym do Nocy Kupały. Bardziej luźna suknia, z frędzlami, piórami, koronką do tego mniej formalny strój pana młodego idealnie wpiszą się w przyjętą stylistykę.

Dekoracje
Będzie bardzo naturalnie. Wykorzystajcie sezonowe kwiaty, zioła, zboża i trawy. Luźne formy, wianki, wiązanki, świece, lampiony będą odpowiednie dla przyjętej tematyki.

Wspomnień czar
Noc Kupały to nadal dla wielu nowość. Między innymi dlatego, że tematyka nie jest „oklepana” i przerobiona przez lata wzdłuż i wszerz, warto po nią sięgnąć. Zaskoczcie waszych gości, zaskoczcie samych siebie i wszystkich biorących udział w tworzeniu waszego święta i zorganizujcie ślub i wesele w oparciu o słowiańską tradycję i symbolikę. Zapewniam, że będzie co wspominać po latach, a goście z zachwytem i wypiekami na twarzach będą powtarzać, że na takim weselu nigdy w życiu nie byli! Powodzenia!