Artykuły powiązane

 

Kiedyś były obowiązkowe i potrafiły trwać równie długo co samo wesele. Dzisiaj różnie to bywa. Jakby nie było poprawiny pozwalają na ponowne spotkanie i spędzenie wspólnych chwil z najbliższymi oraz powspominanie wydarzeń z poprzedniego dnia. To, jaki będą miały charakter zależy przede wszystkim od pary młodej, ich temperamentu i wizji na ten dzień. Na jednym biegunie będzie się plasował spokojny obiad, na drugim powtórka z wesela z szalonymi tańcami i zabawami do późnych godzin wieczornych.

Lokal
Najwygodniej jest zorganizować poprawiny w tym samym miejscu, w którym odbyło się wesele. Wszystko będzie gotowe i będzie na was czekało. Lokal daje także możliwość zaproszenia szerszego grona gości, a sprawna obsługa zadba o wszystko.

Dom
Przyjęcie w domu lub w ogrodzie to opcja numer dwa. W tym przypadku gospodarze będą ograniczeni dostępną przestrzenią oraz będą musieli zająć się wszystkim sami. Aby nie mieć na głowie przyrządzania posiłków, sprzątania i mycia po gościach można wynająć firmę cateringową z obsługą. Dzięki temu będziecie mieli dostarczone gotowe posiłki (ciepłe i zimne) oraz pełną potrzebną zastawę. Po poprawinach firma odbierze używany sprzęt (półmiski, talerze, sztućce, garnki, termosy). Świetna opcja – bez gotowania, przyrządzania, mycia.

Start
Sami wybierzecie optymalną godzinę. Według mnie nie ma sensu startować z poprawinami wcześniej niż przed 11:00. Goście, których będzie czekał długi powrót do domu, będą mogli zjeść późne śniadanie i coś ciepłego przed podróżą. Goście miejscowi najpewniej posiedzą dłużej. Będzie czas na spokojne rozmowy i cieszenie się swoim towarzystwem.

Coś na ząb
W trakcie poprawin warto podać ciepły posiłek (przynajmniej jeden) oraz zimne przekąski, ciasta i owoce, które w większości pozostaną po weselu i bezpiecznie będzie można je zaserwować.

Napoje bezalkoholowe i lekkie alkohole najpewniej będą się cieszyły największym zainteresowaniem. Do wody mineralnej dorzućcie plasterki cytryny, pomarańczy, świeże liście mięty, a w upalne dni kostki lodu. Można także dodać sezonowe owoce (truskawki, maliny, borówki).

Muzyka w tle...
...lub na pierwszym planie. Jeżeli planujecie poprawiny z tańcami warto rozważyć wynajęcie dj’a, który poprowadzi przyjęcie i spróbuje rozbawić towarzystwo (ze względu na zmęczenie czasami będzie to niemożliwe).

Z kolei w sytuacji, gdy poprawiny mają być po prostu spotkaniem z najbliższymi, aby nie towarzyszyła wam głucha cisza, warto postarać się o sprzęt grający. Możecie przygotować zestaw ulubionych utworów lub wybrać playlistę na np. Spotify, która stworzy przyjemny klimat.

Strój
Zdecydowanie mniej formalny, ale elegancki. Zrezygnowałabym raczej z jeansów i t-shirta. Jakby nie było, to ciąg dalszy waszego święta. Warto to podkreślić nie sztywnym, ale jednak eleganckim strojem.