Artykuły powiązane

źródło: pinterest

Kokedama to tradycyjna, unikatowa i niezwykle oryginalna sztuka hodowli roślin i jednocześnie forma dekorowania przestrzeni. Gotowe kompozycje można wykorzystywać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz (ogrody).

źródło: pinterest

Jak to jest zrobione?
Kokedama z japońskiego oznacza kulę z mchu i taką właśnie formę przyjmuje ta kompozycja. Kula uformowana z gliniastej, plastycznej ziemi, zamknięta w mchu przewiązana jest wielokrotnie sznurkiem (najczęściej), który ma być z jednej strony formą dekoracyjną, z drugiej spełnia rolę rusztowania dla całej kompozycji. W środku kuli umieszczana jest wybrana roślina (korzenie zamknięte są w środku).

Jakie rośliny?
W kokedamach dobrze się odnajdą rośliny z niezbyt głębokim systemem korzeniowym. Storczyki, sukulenty, paprocie, bluszcz, aloesy, fiołki, rozchodniki z pewnością dobrze się będą czuły zamknięte w kokedamie. Rośliny kwitnące dzięki kwiatom będą szczególnie urokliwe.

Ekspozycja
Kokedama najbardziej okazale zaprezentuje się podwieszona pod sufitem w towarzystwie podobnych kompozycji. Inną możliwością jest umieszczenie kuli na dekoracyjnej podstawce i ustawienie jej w widocznym miejscu, żeby mogła cieszyć oczy i zachwycać swoją urodą.

źródło: pinterest

Kokedama na weselu – nowatorskie dekoracje
Kokedama to niezwykle nowatorski i świeżuteńki trend, który można wprowadzić do weselnych przestrzeni sal i ogrodów, w których odbędą się przyjęcia.

źródło: pinterest

Zielone akcenty pojawiające się np. na backdrop (przestrzenią za parą młodą), podwieszone pod sufitem nad parkietem do tańczenia, ustawione na weselnych stołach w ramach dekoracji kwiatowej lub w candy barze stworzą orientalny klimat, który może być np. motywem przewodnim waszego ślubu i wesela.

źródło: pinterest