Artykuły powiązane

 

Dynia to symbol schyłku lata i rozpoczynającej się jesieni. Nie dość, że jest piękna i dostojna, to mnogość odmian, kolorów i kształtów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Zobaczcie w jaki sposób można wykorzystać te fantastyczne owoce w ramach ślubno-weselnych aranżacji. Garść inspiracji specjalnie dla jesiennych par młodych.

Jej wysokość dynia!
Dynia jest fascynująca i niezmiernie cieszy mnie fakt, że z roku na rok zyskuje na popularności. W zależności od odmiany (a tych jest około dwudziestu), dynie różnią się od siebie kształtem, wielkością, kolorem skórki, miąższu a także smakiem.

Dla każdego coś!
W kwestii kolorów i kształtów dynia ma dużo do zaoferowania.

 

Mamy do wyboru jednolite kolorystycznie odmiany w jasnej i ciemnej zieleni, żółci, bieli po klasyczny, słoneczny pomarańcz, a do tego mnóstwo dwukolorowych piękności. Kształty - od kulistych form (hokkaido), poprzez klasyczne, okrągłe i spłaszczone (zwyczajna, kabocha, prowansalska), w kształcie gruszki (piżmowa), wydłużone (Lunga di Napoli, makaronowa). Nie ma mowy o tym, żeby motyw przewodni z dynią był nudny czy banalny.

Papeteria
Dodatkową przestrzenią, w której powinien pojawić się wybrany motyw jest papeteria ślubna. Wszelkie wydruki od zaproszeń, przez winietki, podziękowania, bileciki, zawieszki, naklejki na alkohol powinny zawierać ten sam motyw graficzny z uroczą dynią w roli głównej.

Ona i on
W strojach pary młodej może zaistnieć mały dodatek nawiązujący do przepięknego, dyniowego koloru. U niej mogą to być buty, szarfa podkreślająca talię lub fascynator z mini dynią wpięty we włosy. U niego wszelkie męskie akcesoria - poszetka, szelki, mucha, krawat, skarpetki, sznurówki, buty - w pożądanym, dyniowym kolorze.

Ceremonia
Podczas ceremonii zaślubin dynie mogą wytyczyć drogę pary młodej do ołtarza.

 

 

W przypadku ślubu kościelnego warto wykorzystać małe, dekoracyjne, przepiękne i różnorodne owoce.
W sytuacji, gdy zaślubiny będą się odbywały w plenerze, dynie mogą być nieco większe. Poukładane na trawie owoce pięknie wkomponują się w otoczenie i będą stanowiły spójną całość. W kościele należy postawić na subtelność.

Obrączki
Mogą zostać umieszczone na ogonku niewielkiej dyni. Myśląc o tym, aby krążki nie „uciekły”, warto zadbać o to, aby ogonek był odpowiednio długi.
 

 


Dekoracje
Większe i mniejsze dynie ustawione przed wejściem do sali weselnej, w ogrodzie, na stołach weselnych, słodkim kąciku, stołach cateringowych podkreślą przewodnią myśl i jesienny klimat przyjęcia. Kolorowe odmiany nasycą wnętrza swoimi barwami. Z kolei przepiękne, białe owoce dyni przełamane np. szarymi podstawami będą bardzo minimalistyczne i nienachalne w swojej urodzie.

Wazony, lampiony, podstawki
Dynie mogą mieć niezwykle szerokie zastosowanie. Wydrążone owoce sprawdzą się z jednej strony jako wazony, ale także jako lampiony.

W tym drugim przypadku można się pokusić (i jest to wręcz wskazane) o wycięcie rozmaitych wzorów w skórce. Dzięki temu, po włożeniu do środka świec lub tea-lightów powstałe wzory zostaną rozświetlone i „ożyją”.
Malutkie owoce mogą być podstawkami pod winietki. Z kolei odrobinę większe, po wycięciu na nich cyferek mogą posłużyć do ponumerowania stołów.

Napis inaczej
Jeżeli podobają się wam tak modne ostatnio dekoracyjne napisy, zróbcie je sami wykorzystując do tego dynie. W zależności od tego ile liter będzie miało wybrane przez was słowo, tyle będziecie potrzebowali owoców (słowo „love” - cztery dynie). Potem trzeba tylko wykroić litery w każdym owocu i gotowe. Dla dodatkowego efektu, można włożyć do środka tea-lighty.

Smakołyki z dyni
Dynia to nie tylko dekoracje, ale także pyszne potrawy. W związku z tym, że dynia ma neutralny smak, na jej bazie można stworzyć przepyszne zupy-kremy, gulasze, dodatki do dania głównego oraz obłędne w smaku desery.
Pomarańczowy kolor zupy dyniowej przywołuje na myśl ciepłe, słoneczne dni, jest świetnym antydepresantem, a przy okazji fantastycznie rozgrzewa. Pieczona dynia z pewnością może być kolejnym daniem, które nawiąże do motywu głównego.
Słodki bufet w dyniowym wydaniu to przede wszystkim dyniowe muffinki, dyniowe ciasto z dodatkiem marchewki czy smaczny i odżywczy koktajl.
 

Tort
Tort weselny z malutkimi dekorami w kształcie dyń wykonanych z masy marcepanowej będzie kontynuacją przewodniego motywu. Owocom dyni mogą towarzyszyć małe marchewki i kolorowe, jesienne liście. Uzupełnieniem słodkiego kącika mogą być babeczki zwieńczone identycznym dyniowym motywem dekoracyjnym, który pojawił się na torcie.

 


Dyniowe upominki dla gości
Przygotujcie dla waszych gości specjalne podziękowanie. Konfitura, pestki z dyni czy olej dyniowy będą najlepszym dopełnieniem obranej tematyki.