Artykuły powiązane

tekst: Joanna Kopij - współwłaścicielka i współzałożycielka szczecińskiej Agencji Ślubnej Lily-Wedding Planner działającej w branży weselnej od 2015 roku.

 

Pierwsze od czego powinniście zacząć przygotowania do ślubu i wesela to nie sala weselna czy wymarzona suknia, a mniej romantyczna lista gości. Zaczynają się wtedy dyskusje kogo zaprosić? Z kim? I co z dziećmi? Czy nastoletnią kuzynkę należy zaprosić z chłopakiem? Istnieją pewne zasady i schematy, które powinny ułatwić Wam konstruowanie ostatecznej listy.

Kogo zapraszać nie musicie?
Na pewno nie musicie być zobowiązani do zapraszania osoby towarzyszącej osób poniżej 15 roku życia. Wasi młodsi kuzyni powyżej tego wieku mogą chcieć zabrać ze sobą dziewczynę lub przyjaciela. O tej możliwości możecie im powiedzieć w momencie wręczania zaproszeń lub standardowo, wypisać zaproszenie dla nich i osoby towarzyszącej.
Co z dziećmi? Otóż również nie macie obowiązku zapraszania Waszych znajomych i rodziny razem z maluchami. Wszystko zależy od tego jak mocno jesteście z tymi dziećmi związani. Jeśli są to Wasi bratankowie i widujecie ich kilka razy w tygodniu, ciężko sobie wyobrazić ten dzień bez ich obecności. Na pewno nie powinno oczekiwać się od Was zapraszania dzieci dalszej rodziny, których nigdy nie widzieliście na oczy. Pamiętajcie, że przy wypisywaniu zaproszeń tą ładniejszą formą jest wypisanie zaproszenia dla rodziców i wymieniania ich dzieci z imienia np. Katarzynę i Jana wraz z Olą i Kacperkiem Kowalskich.

                                                          foto: milosnehistorie.pl

Mus to mus!
Są sytuacje, w których nie ma wyboru. Mowa tutaj rzecz jasna o małżeństwach i związkach, o których Wam wiadomo. Najgrzeczniejszą formą wypisania zaproszenia dla par to ta, w której wymieniacie osoby z imienia i nazwiska np. Kamilę Nowak z Arturem Kwiatkiem, a nie Kamilę Nowak z osobą towarzyszącą. Warto zapamiętać, iż zwrot „osoba towarzysząca” piszemy z małej litery.

Kto pyta nie błądzi
Co zatem z nowym przyjacielem Cioci Irci? Jeśli nie jesteście pewni czy starsza osoba chce zabrać na Wasze wesele osobę towarzyszącą, zapytajcie o to wprost zanim wypiszecie zaproszenie dla niej i „osoby towarzyszącej”.
O to samo zapytać możecie Waszego rozwiedzionego kolegę. Być może zdarzy się tak, że na wesele będą chcieli przyjść sami, a wpisanie osoby towarzyszącej wprawi ich w zakłopotanie i niepotrzebny stres związany z oczekiwaniem, że na przyjęciu pojawią się z partnerem.

Rozterki przy budowie listy gości to dopiero początek weselnego maratonu. Pamiętajcie, aby przy jej tworzeniu zastanowić się, kto z gości będzie musiał nocować w obiekcie. Mając te podstawowe dane (ilość gości oraz ilość wymaganych miejsc noclegowych) wraz z budżetem weselnym tworzą Wam podstawowe filtry niezbędne przy szukaniu idealnej sali weselnej.

 Lily - Wedding Planner to kopalnia pomysłów i wulkan entuzjazmu połączony z doskonałą organizacją pracy i profesjonalizmem.
Joanna Kopij - tel. 730 000 859
Karolina Andrzejak - tel. 603 138 923
www.lily.com.pl
e-mail: biuro@lily.com.pl