Artykuły powiązane

Jeżeli w ramach weselnego candy baru szukacie czegoś naprawdę wyjątkowego, mamy dla was prawdziwą kulinarną bombę! Tort, któremu nikt się nie oprze, który jest prawdziwą ucztą dla podniebienia i dla oczu i z którym wiąże się niezwykła historia.

Elegancki tort Pavlova zaskoczy waszych gości. Ci, którzy znają ten wyjątkowy deser będą zachwyceni, z kolei ci, którzy pierwszy raz będą mieli okazję go skosztować, staną się wiernymi fanami tej słodyczy.

Co to jest?
Pavlova cake to rodzaj bezowego tortu z bitą śmietaną lub kremem na bazie serka mascarpone zwieńczonego dużą ilością świeżych owoców. Najczęściej wykorzystuje się truskawki, maliny, kiwi, pomarańcze, borówkę amerykańską i ziarenka granatu.

Pochodzenie
Pavlova to tradycyjny deser kuchni australijskiej i nowozelandzkiej. Z czasem zaadoptowali go także Amerykanie, którzy podają deser podczas podczas swojego święta Niepodległości.

Historia
Nazwa tortu pochodzi od nazwiska światowej sławy primabaleriny Anny Pavlovej, która pod koniec lat trzydziestych XX wieku występowała w ramach tourneé na Antypodach. Historia głosi, że deser został wymyślony specjalnie dla primabaleriny w australijskim Perth przez szefa kuchni hotelu Esplanade, w którym gościła. Deser miał symbolizować lekkość i słodycz tańca Pavlovej, a sama beza miała nawiązywać do zwiewnej spódnicy baletnicy.

Do autorstwa Pavlovej pretendują również Nowozelandczycy, którzy uważają, że deser powstał w Wellington w 1926 roku, gdy primabalerina występowała tam w ramach tourneé. Do dzisiaj nie zostało rozstrzygnięte, kto jest autorem tego fenomenalnego deseru oraz gdzie finalnie powstał. Biorąc pod uwagę walory smakowe, nie ma to większego znaczenia.