Artykuły powiązane

Przez długie lata przyjęło się uważać, że perły przynoszą pannie młodej nieszczęście. Rzekomo miały symbolizować łzy i ból. Najwyższy czas, aby spojrzeć na te piękne klejnoty łaskawszym wzrokiem.

Zerwanie z przesądami wcale nie jest takie proste. Na szczęście coraz więcej osób stara się uwolnić od tego typu wierzeń. Czarny kot już nie jest tak straszny, piątek trzynastego też może się okazać całkiem udanym dniem. A perły? Zamiast widzieć w nich cierpienie, warto dostrzec szczęście.


Znaczenie
Dla zrównoważenia z przyjemnością dodam, że perły były i są uznawane za symbol bogactwa, dobrobytu i powodzenia w ważnym dniu. W starożytnym Rzymie wskazywały na wysoką pozycję społeczną, a w Grecji były symbolem wyjątkowej atrakcyjności, miłości i harmonii małżeńskiej. Inna symbolika mówi o czystości i najwyższej wartości.

Ulubiona biżuteria dam
Z naszyjnikiem z białych pereł jednoznacznie kojarzona jest Coco Chanel. Wielbicielkami tej kobiecej biżuterii były także m.in. Jackie Kennedy czy ikony kina Audrey Hepburn i Grace Kelly. Współcześnie miłośniczkami pereł są np. Michelle Obama, Scarlett Johansson i księżna Kate.

Kolorystyka
Najbardziej znane i popularne są białe perły. Kolorystyka jednak potrafi zaskoczyć. Oprócz klasycznej bieli perły występują także w odcieniu białoróżowym, kremowym, różowym, żółtym, szarym (jasnym i ciemnym), czarnym z rozmaitymi refleksami (zielonym, niebieskim, oberżynowym) na czarnym kończąc.

W ślubnym wydaniu
Panny młode, które zdecydują się na perłowe akcesoria, będą miały ogromny wybór wszelkich dodatków. Najbardziej oczywistym wydaje się biżuteria - naszyjnik (krótki, długi), kolczyki, bransoletka czy pierścionek.
Perły mogą pojawić się także jako ozdoba włosów (sznur wpleciony we włosy) lub jako motyw biżuteryjny występujący w fascynatorze.
Pasek z pereł pięknie podkreśli smukłą talię panny młodej, pojedyncze klejnoty ozdobią z kolei górną część sukni ślubnej, rękawy czy ramiączka.
W przypadku odsłoniętych pleców, kilka sznurów pereł łączących boki tkaniny na poziomi ramion, będzie przepiękną ozdobą ślubnej kreacji.

Dla kogo?
Perły są bezsprzecznie piękne. Kojarzone z klasyką jednocześnie mogą mieć wydźwięk dość ekstrawagancki. Fantastycznie podkreślą stylizację w klimatach retro oraz vintage. Idealnie będą się nadawały dla panien młodych, które postawiły na ślub w kolorze bieli.
Co istotne biżuteria z pereł każdej kobiecie doda elegancji i podkreśli kobiecość.