Artykuły powiązane

Będziecie w najbliższym czasie gościć na weselu? Jeżeli tak ślubno-weselny savoir-vivre powinien was zainteresować. Co wypada, a jakie zachowanie będzie niemile widziane. O tym przede wszystkim będzie traktował ten tekst.

 

RSVP
W zaproszeniu, zwykle jako zwieńczenie treści, narzeczeni umieszczają dopisek RSVP. Jest to skrót francuskiego répondez s’il vous plaît, czyli proszę o odpowiedź. W takiej sytuacji zaproszone osoby zobowiązane są do udzielenia odpowiedzi najpóźniej do daty, która zwykle jest podana.

Pisemnie lub telefonicznie
Dość często do zaproszeń jest dołączona kartka (zaadresowana, ze znaczkiem i kopertą), na której odpowiedź winna być udzielona. Pisemne zaproszenie wymaga bowiem pisemnej odpowiedzi, chyba, że narzeczeni podali kontaktowy numer telefonu. Wówczas można sprawę załatwić drogą telefoniczną.

Wyjątek
W przypadku dopisku en cas d’empechement (franc.) lub regrets only (ang.) chodzi o odpowiedź w przypadku, gdy nie będzie można przybyć na uroczystość. Jeżeli zaproszeni będą obecni, odpowiedź nie jest wymagana.

 

Na czas
Na tak ważną uroczystość jak ślub nie można się spóźnić. Jest to bardzo nieeleganckie. Zadbajcie o to, aby być na miejscu wydarzenia najlepiej na kwadrans przed rozpoczęciem ceremonii. Będziecie mieli czas na przywitanie się z parą młodą i resztą znajomych. Bez pośpiechu, stresu i niepotrzebnych nerwów.

Niechciane dźwięki
Przed rozpoczęciem ceremonii pamiętaj o wyciszeniu telefonu. Nie ma nic gorszego od niespodziewanego i niechcianego usłyszenia swojego dzwonka telefonicznego w teatrze, kinie, filharmonii i oczywiście w trakcie trwania ceremonii zaślubin. Jeżeli zdarza ci się o tym zapominać, ustaw sobie w kalendarzu przypomnienie.

Spełnienie życzeń
Jeżeli para młoda ma specjalne życzenia względem swoich gości, postarajcie się je spełnić. Zwykle chodzi o rezygnację np. z kwiatów i kupienie konkretnych, wskazanych rzeczy, jak choćby książek, winyli, wina, etc. Bywa, że młodzi proszą o prezenty rzeczowe (karmę dla zwierząt, akcesoria dla dzieci, etc), które później zostaną przekazane dalej (do schroniska, hospicjum, domów dziecka).
Może się zdarzyć, że specjalne życzenie będzie dotyczyło ubioru gości. Bywa tak, gdy państwo młodzi organizują ślub w konkretnym klimacie. Warto chociaż w pewnym zakresie dostosować się do próśb. Dzięki temu będziecie czynnie współtworzyć wyjątkowe wydarzenie.

Miejsce przy stole
Będąc na sali weselnej należy zająć miejsce zgodnie z opisem na winietkach. Próby zamiany miejsc z innymi uczestnikami przyjęcia nie będzie właściwym zachowaniem. Na różnego rodzaju nieoczekiwane, chwilowe zmiany miejsc przyjdzie czas w trakcie trwania zabawy.

Podczas wesela
Warto zachować umiar szczególnie w kwestii korzystania z alkoholu. Spożywanie procentów na pusty żołądek, podczas upałów lub mieszanie różnych rodzajów alkoholu z pewnością nie będzie prowadziło do dobrego zakończenia.