Artykuły powiązane

 
Od kilkunastu lat w Polsce coraz prężniej rozwija się tzw. turystyka ślubna. Powstają agencje specjalizujące się w organizowaniu uroczystości w mniej lub bardziej odległych zakątkach świata. Także biura turystyczne wzbogaciły swoje oferty o pakiety ślubno-weselne. Wstąpienie w związek małżeński w egzotycznym otoczeniu, w towarzystwie szumu oceanu to wizja niektórych par na ślub idealny. W obecnych czasach spełnienie tych marzeń jest dosłownie w zasięgu ręki.
 
 
Dla kogo?
Pomysł przypadnie do gustu parom, które nie są nadmiernie przywiązane do tradycji, nie przepadają za hucznymi przyjęciami, źle czują się w roli gospodarzy i nie lubią być na świeczniku. Będzie to także dobre rozwiązanie w przypadku konfliktów międzyrodzinnych. Generalnie śluby za granicą są adresowane do narzeczonych, którym przede wszystkim zależy na spokojnej, kameralnej uroczystości w romantycznej scenerii.
 
Ślub cywilny
Jest najczęściej wybieraną przez narzeczonych uroczystością. Z pewnością mają na to wpływ dość proste formalności, których należy dopełnić. Za granicą ślubu może udzielić polski konsul lub miejscowy urzędnik stanu cywilnego.
 
Ślub przed konsulem
Konsul może udzielić ślubu wyłącznie obywatelom polskim. Nam minimum dwa miesiące przed wybraną datą, narzeczeni powinni zgłosić chęć zawarcia związku małżeńskiego w Wydziale Konsularnym wraz z:
•dowodami tożsamości (paszport / dowód osobisty)
• polskim skróconym aktem urodzenia
• odpisem aktu małżeństwa mówiącym o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia
•pisemnym zapewnieniem przewidzianym w art. 76 ust. 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. Z 2014 r., poz. 1741 z późn. zm.), że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie należy złożyć przed konsulem co najmniej miesiąc (31 dni) przed planowanym terminem ślubu
• dokumenty tożsamości dwóch świadków.
Dokument o zawarciu związku małżeńskiego przed konsulem każdorazowo jest przesyłany do stołecznego USC. Na tej podstawie sporządza się akt małżeństwa. W Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Rzymie opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji i uroczystości wynosi 500Euro (może być różna w zależności od placówki). Co ciekawe w tymże Konsulacie śluby udzielane są wyłącznie w piątki o godzinach 12:00 i 13:00, a liczba gości nie może przekroczyć dziesięciu osób. Jeżeli rozważacie zawarcie związku małżeńskiego przed konsulem, niech punktem
wyjścia do załatwiania wszelkich formalności będzie sprawdzenie wymogów stawianych przez samą placówkę.
 
 
Ślub przed urzędnikiem
Narzeczeni, którzy będą chcieli złożyć przysięgę małżeńską za granicą przed urzędnikiem miejscowego urzędu stanu cywilnego, informacje o wszelkich formalnościach powinni uzyskać od konkretnej placówki. W zależności od  kraju wymogi dotyczące niezbędnych dokumentów mogą być różne. Co ważne decydując się na ślub przed urzędnikiem będziecie mieli większe pole manewru jeżeli chodzi o miejsce ceremonii. W najpopularniejszych destynacjach wybór plaży, parku, ogrodu czy jakiegokolwiek innego otoczenia jako miejsca zawarcia związku małżeńskiego będzie jak najbardziej możliwy.
 
Ślub kościelny
Formalności wyglądają podobnie jak w przypadku przygotowań do ślubu kościelnego w innej parafii. Decydując się na ślub za granicą, ale w polskim kościele nieco ułatwicie sobie zadanie. Uroczystość zostanie odprawiona po polsku, nie będziecie musieli także ponosić kosztów tłumaczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Powracając do formalności – niezbędna będzie zgoda proboszcza na zawarcie związku małżeńskiego poza waszą parafią, będą musiały zostać wygłoszone zapowiedzi, będziecie musieli uczęszczać na nauki przedmałżeńskie, odbyć wizyty w poradni małżeńskiej oraz dwukrotną spowiedź. To nie wszystko. Kolejna sprawa to kontakt z MSZ- em, który pokieruje was do polskiego księdza w danym kraju. Na załatwienie wszystkich spraw będziecie potrzebowali kilku miesięcy. Koniecznie należy sprawdzić i pamiętać w jakim terminie przed wyznaczoną datą ślubu należy dostarczyć dokumenty. Zwykle całą dokumentację trzeba przekazać nawet na kilkanaście tygodni przed wyznaczonym terminem.
 
Duety, kwartety i inne figury
Wybierając opcję ślubu za granicą para młoda najczęściej decyduje się na ślub jedynie we własnym towarzystwie lub wybiera się w tą wyjątkową podróż z zaprzyjaźnioną parą, która pełni zarazem role świadków. Niejednokrotnie bywa i tak, że parę młodą stać na zorganizowanie za granicą nie tylko ślubu, ale także wesela. Grono gości dobierane jest w zależności od zasobności portfela pary młodej i ich wizji na przyjęcie weselne.
 
Kierunek
Najpopularniejszymi destynacjami w Europie są Włochy, Cypr, Hiszpania, Grecja czy Francja. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się tropikalne kierunki. Sri Lanka, Karaiby, Hawaje, Indonezja, kraje Ameryki Południowej będą zdecydowanie bardziej egzotyczne, ale i o wiele droższe.
 
 
Koszty
W wersji minimalistycznej tego typu impreza może zamknąć się w kwocie siedmiu, ośmiu tysięcy złotych (zakładając udział tylko pary młodej, kraj europejski). Górnej granicy cenowej w zasadzie nie ma (podobnie jak w przypadku ślubów i wesel w naszym rodzimym kraju). Na końcową cenę będzie się składało wiele czynników, w tym m.in.:
• ostateczny wybór kraju, który para
wybierze jako miejsce swojego ślubu
• przelot
• stroje ślubne
• rodzaj hotelu (ilość gwiazdek)
• opłaty związane z dopełnieniem formalności ślubnych
• ewentualne opłaty za miejscowego fryzjera i wizażystkę
• dodatkowe koszty za urozmaicenie ceremonii i przyjęcia poślubnego (wynajęcie fotografa, wideofilmowca, przygotowanie miejsca zaślubin, dekoracja, toast, uroczysta kolacja, tort)
• długość pobytu (sam ślub lub połączony z podróżą poślubną)
• w przypadku organizowania przyjęcia weselnego dojdą opłaty za zaproszone osoby (świadkowie, rodzice, znajomi).