Artykuły powiązane

 Dzień ślubu jest długi i pełen emocji. Przyszli małżonkowie są na nogach od wczesnych godzin porannych do wczesnych porannych następnego dnia. Co zrobić, aby przejść przez ten dzień lekkimi stopami bez uszczerbku na ich urodzie? Zadbaj o odpowiednie buty.


Przygotowując garderobę ślubną warto brać pod uwagę to, aby była wygodna. Dotyczy to również obuwia. Odpowiednio dobrane buty zapewnią wam komfort, który będzie na wagę złota podczas wielogodzinnego dnia ślubu i długiej weselnej zabawy. Tylko czy może być mowa o komforcie, gdy na stopach zagoszczą szpilki?

Cudotwórczynie
Szpilki to prawdziwe czarodziejki. Kobieta w butach na wysokim obcasie wygląda zawsze (no prawie zawsze) świetnie. Tych kilka dodatkowych centymetrów optycznie wydłuża i wyszczupla nogi, „spina” i unosi pośladki i koryguje postawę.

Nauka chodzenia
Kobiety, które nie mają doświadczenia w chodzeniu w szpilkach na co dzień, a chcą założyć wysokie obcasy w dniu ślubu, koniecznie muszą poświęcić kilka godzin na naukę poruszania w tego typu obuwiu. Możesz zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy nauczą cię tej sztuki dość szybko i bezboleśnie.

Wybór odpowiedniego modelu
W zależności od pory roku i kreacji do wyboru będą modele zabudowane w całości, z zabudowanymi piętami i czubkami, z odkrytymi palcami, tzw. peep toe, sandałki z odkrytymi palcami i piętami, opcjonalnie sandały z odkrytymi palcami i zasłoniętą piętą. Zabudowane obuwie (w przeciwieństwie do odsłoniętego) będzie lepiej trzymało stopę. W takich modelach nogi mogą być bardziej narażone na otarcia i ranki.

Rodzaj obcasa
Klasyczna szpilka będzie wysoka i cieniuteńka przez co sprawi najwięcej problemów niewprawionym damom. Jeżeli będziesz miała wątpliwości co do wyboru właśnie takich obcasów, możesz rozważyć bezpieczniejsze rozwiązania. Obcasy szersze proste lub rozszerzające się ku dołowi będą bardziej stabilne i dadzą ci więcej pewności siebie.

Wysokość
Zależy na ile jesteś zaawansowana w sztuce poruszania się w szpilkach. Buty z pięciocentymetrowym obcasem (umówmy się - to nie szpilki) dla amatorek będą najbezpieczniejsze, weteranki nie poczują wzniesienia i będzie im się wydawało, że mają płaskie obuwie.
Siedem centymetrów to już coś. Taka wysokość powinna być również w miarę bezpieczna, a sylwetka będzie wyglądała o niebo lepiej.
Dziewięciocentymetrowe obcasy - tu już mówimy o pełnowymiarowej szpilce. Jednak zakładając takie buty na ślub, trzeba albo być zaprawioną w bojach, albo wyjątkowo zdeterminowaną. Jeżeli należysz do drugiej grupy, weź dodatkową parę wygodnego obuwia na zmianę.
Prawdziwe wyżyny, bo mówimy o obcasie 10+. Piękne, powabne, klasyczne. Ale, żeby tak było w zestawie musi być pewny krok i dobrze wyglądająca sylwetka. To wersja dla zaawansowanych.

Skóra czy tkanina?
Buty skórzane szybciej „ułożą się” na stopie, łatwiej będzie dbać o ich czystość i konserwację i najpewniej dłużej z wami zostaną (warto kupić taką parę, którą będziecie mogły śmiało założyć po ślubie do różnych dziennych stylizacji). Będą też droższe. Coś za coś. Buty wykonane z materiału również są pełne uroku i można je dobrać idealnie do ślubnej kreacji. Będą z pewnością tańsze.

Popołudniowe zakupy
Stopy wyglądają inaczej w zależności od pory dnia. Chcąc dobrze dobrać obuwie, wybierz się na zakupy po południu. W ciągu dnia, gdy chodzimy, przemieszczamy się, stopy pracują. Po południu, w przeciwieństwie do poranka, zwykle są lekko napuchnięte i do takich stóp należy dopasować obuwie.

Rozchodzenie
Kupując nowe buty na ślub zadbaj o nie przed wielkim dniem. Chodzi o ich rozchodzenie, o to, aby stopa przyzwyczaiła się do buta, a buty dopasowały się do stóp. Dzięki temu zaistnieje spore prawdopodobieństwo uniknięcia obtarć, ran i bąbli.

Akcesoria
Po pierwsze - pończochy. Aby uniknąć otarć nie zakładaj butów na gołe stopy. Pończochy zabezpieczą skórę, będą stanowiły swego rodzaju warstwę ochronną. Koniecznie miej ze sobą zestaw różnego rodzaju plastrów. Mogą się przydać. Jeżeli nie tobie (oby nie), to może ktoś inny będzie w potrzebie. Aby zabezpieczyć stopy przed przesuwaniem się w butach, kup specjalne żelowe wkładki. Mogą pomóc również specjalne spraye, które rozprowadza się na stopach, dzięki czemu ochronią skórę.

Na zmianę
Na wszelki wypadek weź dodatkową parę butów na zmianę. Lepiej dmuchać na zimne. Najwyżej skończy się na tym, że się przejadą w bagażniku.

Pedicure
Piękne, zadbane stopy świadczą o kobiecie. Nawet jeżeli wybrałaś zabudowany model szpilek, koniecznie przed ślubem umów się na pedicure.