Artykuły powiązane

 

Jeżeli masz sprawdzoną kwiaciarnię, kwestia wyboru i wykonania oprawy kwiatowej twojego ślubu nie będzie skomplikowana i z pewnością przebiegnie spokojnie i bez niepotrzebnych nerwów. A co w sytuacji, gdy florystę trzeba będzie znaleźć? Na co zwrócić uwagę, jakie pytania zadawać i po czym poznać profesjonalistę w dziedzinie układania pięknych kompozycji kwiatowych?

 

 

Opinie znajomych
Szukając sprawdzonych adresów, najczęściej pytamy znajomych o zdanie i podpowiedzi. I bardzo dobrze, bo osoby, które znamy są bardziej wiarygodne od np. wirtualnych poleceń. Weźcie pod szczególną uwagę polecenia przyjaciół, którzy stosunkowo niedawno mieli swój ślub. Są oni na bieżąco i jeżeli byli zadowoleni z usług kwiaciarni, to będzie to polecenie godne szczególnego rozważenia. Co ważne, pytajcie o nazwisko florysty. Może się okazać, że w kwiaciarni pracuje kilka osób, a florysta floryście nie równy.

Ślubne a okolicznościowe
Przed ostatecznym podjęciem decyzji podpytajcie pracowników kwiaciarni o ich doświadczenia w ślubnej florystyce. Bukiety dla panien młodych i ślubno-weselne kompozycje to wyższa szkoła jazdy. Nie każdy florysta jest biegły w tej sztuce, dlatego warto to sprawdzić. Florysta, który ma niejeden bukiet ślubny na swoim koncie z pewnością będzie dysponował odpowiednim portfolio. Oglądając zdjęcia będziecie mogli zweryfikować jego kunszt i fachowość.

 

 

Nić porozumienia
Jak zawsze we współpracy ważna jest nić porozumienia. Jeżeli wyczujesz, że nadajecie z florystą na tych samych falach, rozumiecie się i wzajemnie uzupełniacie wizje ślubnego bukietu to znak, że to ten fachowiec! Florysta powinien być uważnym słuchaczem. Znam przypadek ponad dwugodzinnej rozmowy telefonicznej florystki z przyszłą panną młodą na temat oprawy ślubu i wesela. W przypadku, gdy trafi się na właściwą osobę czas zaczyna płynąć inaczej i nie widać końca tematów do poruszania i omawiania. Z kolei, gdy na pierwszym spotkaniu dojdzie do nieporozumień, atmosfera nie będzie przyjazna, nie ryzykowałabym wchodzeniem we współpracę. Komfort i minimalizowanie stresu to podstawa w przygotowaniach ślubnych.

Wizja i jej brak
Jeżeli masz konkretne wyobrażenie ślubnej wiązanki, na spotkanie z florystą weź koniecznie pokazowe zdjęcia czy to z prasy czy z Internetu. W ten sposób łatwiej będzie wytłumaczyć o co ci chodzi. Być może jesteś osobą, która będzie chciała zdać się w stu procentach na pomysły i doświadczenie profesjonalisty. Jeżeli tak zastanów się jedynie nad tym czego chciałabyś uniknąć, zrób listę kwiatów lub zgromadź zdjęcia bukietów, które absolutnie cię nie przekonują. To ułatwi pracę nad bukietem idealnym.

 

 

Podążać za modą
Floryści, którzy zajmują się ślubną oprawą powinni być na bieżącą z trendami bieżącego sezonu. Muszą wiedzieć co obecnie jest najmodniejsze, które kwiaty i jakie rodzaje wiązanek są najbardziej lansowane, a co chwilowo odeszło do lamusa. Ta wiedza jest szczególnie istotna, jeżeli również dla ciebie podążanie za modą jest istotne.

Zasadnicze zagadnienia
Kluczowymi zagadnieniami dla florysty będą między innymi: styl uroczystości, przewodni kolor, przewodni temat ślubu i wesela, fason i kolor sukni ślubnej, uczesanie i kolorystyka makijażu. Dlatego też wybierając się na spotkanie zabierz ze sobą zdjęcie sukni ślubnej, a jeżeli to możliwe próbkę tkaniny, z której będzie uszyta. Miej także zdjęcia z próbnego uczesania i makijażu. To wszystko pozwoli na dopasowanie kwiatów i rodzaju bukietu w taki sposób, aby całą stylizacja idealnie ze sobą współgrała.

Na papierze
Po omówieniu i podjęciu decyzji co do zarówno ślubnej kompozycji, przypinki do butonierki dla pana młodego, jak i kwiatowej dekoracji warto spisać choćby zlecenie, na którym określicie terminy, ustalone kwoty, formę i terminy rozliczenia czy też kwestię na przykład dostarczenia całości w umówione miejsce.