Artykuły powiązane

 

Kiedyś druhnami były zwykle wszystkie panny zapraszane na ślub. Obecnie są to wybrane osoby. Ilość jest dowolna. W skrajnym wypadku, który zdarza się dość często, panna młoda decyduje się tylko na świadkową, która jest jednocześnie druhną i prawą ręką.

Podstawowa lista
Druhny powinny zaangażować się w przygotowania przedślubne oraz być do dyspozycji w dniu ślubu. Oto najważniejsze zadania, którym będą musiały sprostać:

  • Pomoc pannie młodej przy wyborze kreacji i dodatków.
  • Zadbanie o wszelkie detale potrzebne w dniu ślubu, czyli np. ryż, konfetti czy płatki kwiatów, którymi nowożeńcy zostaną obsypani po ceremonii. Powinny to zorganizować oraz rozdać każdemu z gości.
  • Pomoc podczas przygotowań do ślubu oraz w trakcie sesji fotograficznej.
  • Pomoc w odbieraniu prezentów oraz kwiatów.
  • Skompletowanie z panną młodą niezbędnika (jedna z druhen powinna mieć go ze sobą w dniu ślubu). Powinny się w nim znaleźć m.in.: tabletki przeciwbólowe, plastry, igła z nitką, chusteczki higieniczne, bibułki matujące, puder, pomadka, błyszczyk, perfumy, dezodorant, woda termalna, tampony/podpaski, zapasowa para pończoch.
  • Organizacja wieczoru panieńskiego.

 

Przydzielenie zadań
Mając kilka druhen, każda z nich powinna mieć przydzielone konkretne zadania. Znając każdą z nich panna młoda nie powinna mieć większego problemu z przyporządkowaniem obowiązków. Potem pałeczkę przejmuje jedna z druhen (najczęściej świadkowa), która powinna koordynować i nadzorować przebieg realizacji poszczególnych powinności przez wszystkie zainteresowane osoby.

Czas realizacji
Dla lepszego panowania nad całością warto stworzyć listę zadań z przyporządkowanymi osobami oraz kontaktami mailowymi oraz telefonicznymi do każdej z dziewczyn. Warto również obok każdego zadania określić termin, w którym powinno ono zostać zrealizowane. W ten sposób będzie można się łatwo zorientować, która sprawa jest np. przeterminowana.

Oś czasu
Dobrym pomysłem może być stworzenie osi, która będzie dotyczyła samego dnia ślubu. Chodzi o rozpisanie wszelkich działań na czynniki pierwsze z przyporządkowaniem do konkretnej godziny czy minuty (np. wizyta u fryzjera, makijażystki, godzina ślubu, sesji zdjęciowej, konkretnych atrakcji w trakcie wesela, krojenie tortu, etc). Przekaż plan wszystkim druhnom, żeby orientowały się w kolejnych zaplanowanych etapach dnia ślubu i wesela i wiedziały, która w danej chwili wkracza do gry.

 

 

Za pięć dwunasta
Na kilka dni przed godziną zero zorganizuj z druhnami spotkanie organizacyjne. Będzie ono służyło omówieniu stanu przygotowań do ślubu. Będziecie mogły również przeanalizować sprawy, które pozostały do załatwienia przed ślubem i w trakcie wielkiego dnia.