Artykuły powiązane

Zanim staniecie na ślubnym kobiercu i wypowiecie słowa przysięgi małżeńskiej przed Bogiem, będziecie musieli dopełnić szeregu formalności związanych z przygotowaniem się do ceremonii kościelnej.

 

 

Wizyta w kancelarii
Od tego należy zacząć. Odwiedźcie kancelarię parafialną kościoła, w którym będziecie chcieli wziąć ślub. Powinniście się tam zgłosić na około pół roku przed planowanym terminem. Powinniście mieć komplet dokumentów, na który składać się będą: świadectwa bierzmowania, świadectwa chrztu, dowody osobiste. Podczas wizyty zostanie spisany protokół przedślubny. W okresie od spisania protokołu do dnia ślubu narzeczeni muszą dwukrotnie przystąpić do spowiedzi.

Macierzyste parafie
Kolejny krok to wizyta w swoich parafiach celem powiadomienia o zamierzeniu wstąpienia w związek małżeński. W kancelariach trzeba będzie zapłacić za zapowiedzi. Zwykle kwoty nie są ustalone. Oczekuje się ofiary wedle uznania. Zapowiedzi ogłaszane są podczas mszy świętych przez kolejne niedziele. Po tym czasie otrzymacie dokumenty stwierdzające, że zapowiedzi zostały wygłoszone. Zaświadczenia należy dostarczyć do parafii, w której będzie brany ślub.

Urząd Stanu Cywilnego
Na około trzy miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do USC. Weźcie ze sobą dowody osobiste. Wdowiec/wdowa powinni mieć dodatkowo akt zgonu małżonka. Od 1 marca 2015 nie musicie mieć ze sobą odpisu aktu urodzenia. Urzędnik sam zwróci się do stosownego urzędu (np. z innego miasta) o przesłanie stosownych odpisów. Z USC powinniście otrzymać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (jeżeli zgłosicie się z odpisami aktu urodzenia, zaświadczenie otrzymacie od ręki). Dokument jest ważny sześć miesięcy. Musicie dostarczyć go do parafii.

 

 

Nauki przedmałżeńskie
Każda para przygotowująca się do ślubu kościelnego musi mieć zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich oraz wizytach w poradni przedmałżeńskiej. Terminy nauk i wizyt są upubliczniane przez większość parafii (nie każda organizuje tego typu spotkania) na początku roku. Obowiązują one na dany rok kalendarzowy. Ilość miejsc jest przeważnie ograniczona. Obowiązkowe spotkania można odbyć w dowolnej parafii (niekoniecznie w tej, w której będzie ślub).

Po ślubie
Tydzień po ślubie małżonkowie muszą zgłosić się do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego po odpis aktu małżeństwa, na którego podstawie będą mogli otrzymać nowe dowody osobiste.