Artykuły powiązane

Organizacja ślubu i wesela to skomplikowane zadanie logistyczne. Wie o tym każdy ślubny konsultant i wszyscy, którzy ten uroczysty dzień mają już za sobą. O czym absolutnie nie wolno zapomnieć przystępując do realizacji swojego marzenia? Oto ślub w pigułce.

Od czego zacząć?
Od formalności. Bez tego ani rusz. Pytaniem, od którego należy wyjść, to rodzaj ceremonii, którą zamierzacie zawrzeć (ślub kościelny, cywilny, konkordatowy). O tym, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie je dostarczyć dowiecie się w biurze parafialnym lub/i w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

 

Lokal
To drugi z najważniejszych punktów. Jeżeli macie z góry upatrzoną restaurację, najlepiej jak najszybciej umówić się na spotkanie (nawet wstępne, bez zobowiązań) z managerem. Dzięki temu zapoznacie się bliżej z ofertą weselną, warunkami cenowymi, ewentualnymi gratisami (dekoracja, tort, chleb weselny, etc). Jeżeli oferta przypadnie wam do gustu, będzie można od razu zrobić wstępną rezerwację. należy zacząć od ich wstępnej weryfikacji. Punktem wyjścia niech będzie przybliżona ilość gości. Mając te dane, łatwiej będzie stworzyć listę lokali, które wchodzić będą w zakres waszych zainteresowań. Następnie prześledźcie strony internetowe wybranych miejsc, poszukajcie informacji na ich temat na forach ślubnych, podpytajcie znajomych, a potem umówcie się na spotkania. Na podstawie zebranych informacji z pewnością będzie wam łatwiej podjąć ostateczną decyzję.

Oprawa muzyczna wesela
Żadne wesele nie odbędzie się bez muzyki. Jak zatem wybrać dobry zespół lub dj'a? Ważny jest dobry kontakt z przedstawicielem zespołu lub z dj'em. Jeżeli na pierwszym spotkaniu czujecie, że nie możecie się dogadać, że na „dzień dobry” pojawiają się problemy, lepiej dać sobie spokój i szukać dalej. Warto (podobnie, jak w przypadku lokali) poszukać opinii na forach ślubnych. Na oprawie muzycznej raczej nie należy oszczędzać. Oprócz jedzenia, muzyka jest najważniejszą ze składowych udanego przyjęcia.

 

 

Kreacja dla niej i dla niego
Wizyta w salonach ślubnych to kolejny krok, jaki należy wykonać. Wybranie odpowiedniego modelu sukni ślubnej zazwyczaj nie jest proste i zanim przyszła panna młoda zdecyduje się na konkretną kreację upłynie sporo wody w rzece. Dlatego nie należy zwlekać z wyprawą do domów mody ślubnej. Zresztą dla kobiet wybieranie, przymierzanie, dopasowywanie to czysta radość i przyjemność. Zwłaszcza, gdy robi się to z najlepszą przyjaciółką lub z ukochaną mamą. Panowie także powinni zebrać się w sobie i zacząć szukać odpowiedniego stroju dość wcześnie. Na wybrany model, szyty na zamówienie w profesjonalnych domach ślubnej mody męskiej, należy czekać kilka miesięcy (podobnie, jak w przypadku sukni). Pamiętajcie również o dodatkach dla niej i dla niego. To dopełnienie całości.

 

 

Muzyka podczas ceremonii
skorzystać z tamtejszych etatowych muzyków lub zorganizować oprawę we własnym zakresie. Ceremonię może uatrakcyjnić kwartet, trio lub duet skrzypcowy. Inne, ciekawe instrumenty, które świetnie wpiszą się w klimat to choćby trąbka, gitara, flet czy harfa. Zawsze wcześniej należy poinformować właściwe osoby czy to z USC czy z kościoła, że rozważacie wynajęcie muzyków we własnym zakresie.

 

 

Obrączki
To symbol zawartego małżeństwa i waszej miłości. W salonach jubilerskich można wybierać spośród gotowych wzorów lub z oferty na zamówienie. Można również zamówić indywidualny model u złotnika. Jakby nie było, nie zostawiajcie wyboru obrączek na ostatnią chwilę, bowiem może się okazać, że na realizację zamówienia będzie trzeba poczekać miesiąc lub dłużej. Decydując się na konkretny model sprawdźcie czy będzie możliwość ewentualnego ich zmniejszenia lub zwiększenia (nie zawsze jest to wykonalne). Po wewnętrznej stronie narzeczeni bardzo często decydują się na wygrawerowanie daty ślubu, imion, inicjałów lub kilku słów dla nich ważnych. Zwykle jest to dodatkowy koszt, choć bywa, że grawer można otrzymać gratis.

 

 

Dekoracje
Zwykle nie ma na nią szans w USC. W kościele koniecznie porozmawiajcie na ten temat z księdzem. Coraz częściej zdarza się, że jest zakaz wykonania dekoracji przez firmy z zewnątrz. Albo dostaniecie kontakt do jednej, konkretnej firmy lub do osoby, która z ramienia parafii taką dekorację dla was wykona. Pozostaje jeszcze do udekorowania lokal i samochód pary młodej. Tutaj będziecie mogli dać upust swoim fantazjom.

 

 

Zaproszenia
Po pierwsze należy wybrać rodzaj zaproszenia (eleganckie, z humorem, klasyczne). Można zamówić takie, w których będzie gotowy, standardowy tekst i miejsce na wpisanie imion narzeczonych, czasu i miejsca ceremonii, informacji o przyjęciu weselnym (będą z pewnością tańsze) lub z personalizacją (droższa opcja). Goście powinni otrzymać zaproszenia na około dwa miesiące przed planowaną ceremonią. Najbliższym osobom (rodzice, dziadkowie, siostry, bracia, etc.) powinniście wręczyć zaproszenia podczas spotkania. Bardziej odległej rodzinie i znajomym można wysłać je pocztą.

Foto, wideo
Nie zapomnijcie o fotografie i firmie wideo. Dzięki temu wspomnienia z tego wyjątkowego dnia zostaną z wami na zawsze. Piękne ujęcia z poślubnego pleneru czy reportaż z dnia ślubu, to coś, co być może w pełni docenicie dopiero post factum. To samo tyczy się zapisu wideo.

 

 

Czym do ślubu
Jest w czym wybierać. Może skusicie się na długą limuzynę w stylu amerykańskim? A może w waszym guście będą bardzo modne w ostatnich latach samochody retro? Można też wybrać auto sportowe albo bryczkę zaprzęgniętą w białe konie.

 

 

Piękna w tym dniu
Panna młoda w dniu swojego ślubu musi wyglądać zachwycająco. Koniecznie dużo wcześniej (przynajmniej miesiąc, dwa przed) zarezerwuj wizytę w wybranym salonie fryzjerskim i u wizażystki. Na około dwa tygodnie przed ślubem umów się na próbne czesanie i makijaż.

 

 

Bukiet
Jest dopełnieniem stroju panny młodej. Do florysty wybierzcie się na około miesiąc przed planowaną uroczystością. Wiedząc, jaką będziesz miała kreację, jakie dodatki kolorystyczne, łatwiej będzie dobrać odpowiednią kompozycję. Pamiętajcie, że ma to być dodatek, a nie główny element. Przy odpowiednim wyborze na pewno pomoże florystka lub ślubny doradca. Nie zapomnijcie także o bukietach dla świadkowej, ewentualnie dla druhenek.

 

 

 

Co jeszcze?
Można pomyśleć o małych drobiazgach, które zawsze są miłym dopełnieniem całości. Mam tu na myśli choćby wizytówki dla gości, karty menu weselnego, zawieszki na butelki z alkoholem. Bardzo ważne są także drobne upominki dla każdego z przybyłych na wasze wesele gości. Mogą to być pralinki, słodkie migdały, małe słoiczki z konfiturą czy pierniczki zamówione u cukiernika specjalnie na wasz ślub. Obdarowani takimi cacuszkami goście, z pewnością będą zachwyceni.