Artykuły powiązane

W skład orszaku ślubnego zwykle wchodzą para młoda wraz z księdzem. Zdarza się, że dołącza do tego grona ojciec panny młodej, który prowadzi córkę do ołtarza. Kościół katolicki nie określa dokładnie, które osoby powinny wchodzić w skład orszaku. Możliwości jest wiele i ostateczny jego kształt zależy głównie od pary młodej.

 

 

 

Skromnie i z rozmachem
Tradycyjny orszak będzie się składał z pary młodej, świadków oraz księdza udzielającego sakramentu. Istnieje jednak możliwość „rozbudowy” tego gremium. Wówczas to zacne grono może wyglądać następująco: panna młoda z ojcem, pan młody z matką, ojciec pana młodego i matka panny młodej oraz świadkowie. Najbardziej liczny będzie duży orszak rodzinny, w skład którego wejdą: dziewczynka sypiąca kwiaty, ksiądz, matka, dziadkowie, rodzeństwo i krewni ze strony panny młodej, dziadkowie, rodzeństwo i krewni pana młodego, druhny, drużbowie, świadkowie, chłopczyk z obrączkami, pan młody z rodzicami, panna młoda z ojcem, dziewczynka niosąca welon.

Wedle życzenia
Orszak może być tak liczny, jak życzą sobie tego młodzi. Jakby nie było, należy pamiętać o tym, że najważniejszymi osobami, oprócz pary młodej, będą najbliżsi – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i świadkowie.

Ubiór
Sprawą oczywistą jest, że na ślubie wszyscy powinni prezentować się elegancko i ze smakiem. Jest to obowiązkiem każdego gościa, ale przede wszystkim osób uczestniczących w orszaku ślubnym. Strój należy odpowiednio dopasować biorąc jako wytyczne typ urody, rodzaj figury, ale także wiek.

Rodzice
Mamy nowożeńców powinny postawić na stonowane odcienie, które podkreślą kolor skóry, włosów i atuty sylwetki. Bezpieczne będą wszelkie pastele – róże, błękity, żółcie oraz beże. Panowie zwykle mają mniejszy problem z doborem garderoby. Klasyka sprawdzi się zawsze i w każdych okolicznościach. Elementem wspólnym dla rodziców zarówno panny i pana młodego może być mucha czy krawat nawiązujący do kreacji żony.

Prawa ręka panny młodej
Kreacja świadkowej powinna być elegancka i stonowana zarazem. W związku z tym wykluczone są wszelkie wyzywające, zbyt krótkie czy wydekoltowane suknie. Przy wyborze koloru swojej kreacji świadkowa powinna zrezygnować z ognistej czerwieni oraz, rzecz jasna, z bieli i czerni. Pomimo takich ograniczeń, pozostaje do wyboru ogromna paleta możliwości – od krótkich, zwiewnych, tiulowych sukieneczek, po wieczorowe, długie do kostek kreacje. Uzupełnieniem stroju świadkowej powinien być malutki bukiet, nawiązujący wyglądem lub kolorystyką do kompozycji, którą ma panna młoda. Opcjonalnie można zdecydować się na biżuterię florystyczną, np. bransoletkę ze świeżych kwiatów, które występują w bukiecie panny młodej.

Zakazane
Tradycyjnie wszystkie panie uczestniczące w uroczystości zaślubin i przyjęciu weselnym powinny zrezygnować z kreacji w kolorze białym, na który w dniu ślubu ma wyłączność jedynie panna młoda oraz czarnym – w związku z niewłaściwymi skojarzeniami.

Męskie grono
Panowie, którzy będą wchodzili w skład męskiego orszaku (ojcowie, bracia, świadek) powinni mieć eleganckie, wizytowe stroje wraz z odpowiednimi koszulami (białymi koniecznie na długi rękaw) i dodatkami (pasek, buty, krawat, mucha, etc.). W kwestii biżuterii w zupełności wystarczą ozdobne spinki do mankietów. Dla odznaczenia od pozostałych gości wszyscy przedstawiciele męskiego orszaku powinni mieć wspólny „wyróżnik”, jakim może być choćby przypinka do butonierki (miniatura tej, jaką będzie miał pan młody). Będzie to zarazem oznaka solidaryzowania się z głównym bohaterem dnia.