Artykuły powiązane

Niemal każda kobieta ma konkretne wyobrażenie swojego dnia ślubu. Dotyczy to zarówno oprawy ceremonii, przyjęcia weselnego, jak i samego stroju. Pragnieniem każdej panny młodej jest wzbudzenie zachwytu rodziców, przyszłych teściów, gości i oczywiście swojego wybranka. Przy wyborze kreacji niezmiernie ważną kwestią jest wybór tkaniny, z której suknia będzie uszyta.

Odpowiednie dopasowanie
Podczas wyboru materiału na ślubną kreację, panna młoda powinna wziąć pod uwagę nie tylko swoje upodobania względem konkretnej tkaniny, ale przede wszystkim musi dokładnie przeanalizować swoją sylwetkę. Drobna dziewczyna może pozwolić sobie na suknię z tkanin gładkich oraz wzorzystych. Efektownie będą na niej wyglądały również kreacje ze sztywnej, drapowanej tafty lub mocno marszczone tiulowe spódnice. Panie o pełniejszej sylwetce powinny unikać tkanin sztywnych, mocno błyszczących, a także wzorzystych koronek. Zdecydowanie lepsze dla nich będą miękkie, lejące materiały, geometryczne faktury, układające się ukośnie lub wzdłuż.

Dobrana para
Starannie dobrany stylem i formą garnitur dla pana młodego jest równie ważny jak wybór sukni. Szczupły i wysoki mężczyzna idealnie będzie się prezentował w ubraniu z tkaniny lekko połyskującej lub prążkowanej, z delikatną kamizelką w jasnej kolorystyce. Panowie mocniej zbudowani będą wyglądali świetnie w ubraniu ciemnym, z ciemną lub kontrastową kamizelką, stosownie dobraną do typu urody lub sukni panny młodej. Zdarza się, że stylizacja pary młodej opiera się na użyciu tej samej tkaniny w stroju obydwojga nowożeńców (na przykład uszycie z jednakowego materiału gorsetu i kamizelki lub spódnicy i krawata).

Jedwab i koronka
Suknia uszyta z jedwabiu lub jedwabnej koronki czy gipiury to marzeniem wielu kobiet. Jednak ceny takich tkanin idą w parze z ich jakością, co często stanowi barierę nie do pokonania. Koronki znacznie podwyższają cenę sukni. Materiał ten można zastosować na wiele sposobów, na przykład użyć go jako wstawkę lub zrobić z koronki efektowne bolerko czy delikatne rękawki. Ceny tkanin są zróżnicowane. Najdroższe są oryginalne koronki i jedwabie. Do tańszych zaliczymy organzy i satyny. Generalnie ceny materiałów na suknię ślubną zaczynają się już od około 60 zł za metr. Za najdroższe tkaniny trzeba będzie zapłacić nawet kilkaset złotych za metr. Ceny aplikacji wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Efektowny drobiazg
Panna młoda może zdecydować się na delikatny akcent ozdobny, jakim może być na przykład opalizująca nitka wpleciona w koronkę. Ciekawym motywem zdobniczym będą także kolorowe szarfy, które okalając talię lub linię pod biustem, nadadzą sukni romantycznego wydźwięku. W ostatnim czasie do zdobienia tkanin wykorzystuje się niezwykle modne kryształy Swarovskiego. Dzięki tym dodatkom panna młoda jest dosłownie olśniewająca.

Co z czym połączyć
Każda panna młoda chce być wyjątkowa. Można osiągnąć ten cel dzięki odpowiedniemu łączeniu różnych tkanin i elementów dekoracyjnych. Dobrym połączeniem będzie zestawienie ze sobą koronki z satyną czy tiulem lub na przykład szyfonu z tiulem czy karbowanej organdyny z cienką satyną. Można ze sobą łączyć także różne struktury tkanin, na przykład gładkie z kreszowanymi i plisowanymi. Bardzo wdzięczną ozdobą sukni ślubnej są kwiaty (pojedyncze lub w kompozycjach), które niejednokrotnie stanowią całą ozdobę na gładkiej tkaninie, z której uszyta jest kreacja ślubna.