Artykuły powiązane

Welon był obowiązkowym elementem kreacji ślubnej, bez którego panna młoda nie śmiała pokazać się na ślubnym kobiercu. Projekty welonów zmieniają się w każdym sezonie wraz z obowiązującą modą. Raz modne są kilkumetrowe i wielowarstwowe, innym razem krótkie. Co jakiś czas pojawiają się też inne propozycje nakryć głowy, takie jak woalki, toczki czy kapelusze. Wiele panien młodych pozostaje jednak wiernych tradycyjnym welonom, więc warto wiedzieć, jak ich wygląd zmieniał się przez lata.

Historia
Interesujące jest pochodzenie słowa welon, który swoje źródło ma w łacinie i oznacz upiętą u głowy przezroczystą zasłonę. Welon najprawdopodobniej pojawiał się już w starożytności - w Grecji żółty, a w Rzymie - czerwony. Bardzo często zakrywał pannę młodą od stóp do głów. Przypisywano mu także znaczenie podporządkowania się mężczyźnie. Welon zakładany był także w czasach, kiedy małżeństwo było transakcją wiązaną. Rodziny ustalały wszystkie szczegóły między sobą, a pan młody mógł dopiero ujrzeć swoją żonę po jej poślubieniu. Chroniło to pannę młodą przed odrzuceniem przez przyszłego męża szczególnie, jeśli nie była zbyt urodziwa. W innych kulturach znajdziemy też opisy mówiące, że welon chroni pannę młodą od wszelkich złych duchów i czyhającego zła. W momencie, kiedy pan młody zdejmuje welon z twarzy swojej wybranki, to on przejmuje opiekę i odpowiedzialność za jej dalsze losy. Dlatego zdjęcie welonu jest symbolicznym przejściem kobiety w nowe życie. Zakładanie woalki, czyli przezroczystej części welonu, która opada na twarz jest bardzo popularne w USA. W wielu filmach można zobaczyć, jak ojciec panny młodej odsłania twarz swojej córki tuż przed ołtarzem i oddaje jej rękę przyszłemu mężowi. Tradycyjnie welon powinny zakładać tylko dziewice, gdyż jest to symbol czystości i niewinności.Obecnie welon jest raczej ozdobą i uzupełnieniem sukni ślubnej. Idealnie dobrany może stworzyć razem z kreacją i innymi dodatkami piękną stylizacje.

Zakupy
Welonem należy zainteresować się podczas wybierania sukni ślubnej. Nie do każdej kreacji będzie pasował ten sam model. Większość pań wybiera dość uniwersalną długość do połowy pleców lub do pasa. Dłuższe welony, szczególnie te kilkumetrowe, pasują raczej do prostych sukien, a przede wszystkim dość szczupłym i proporcjonalnie zbudowanym kobietom. Niektóre welony swoją wielkością i objętością mogą przytłoczyć pannę młodą. Welony mogą być jedno lub kilkuwarstwowe, zdobione rozmaitymi dodatkami, jak: perły, kryształki, ozdobne lamówki czy koronka. Bardzo często do wielu warstw tiulu, szyfonu dodawane są także misterne hafty. Długi welon może sprawiać sporo problemów podczas zabaw weselnych, dlatego po przybyciu na salę warto zmienić go na krótszy, który będzie wygodniejszy podczas tańców.

Idealny do sukni
Do kreacji prostych, wąskich i skromnych, a także niektórych modeli w kształcie litery A, będzie pasował długi welon, nawet wielowarstwowy z licznymi zdobieniami. Puszyste panie będą dobrze wyglądały w welonach w wersji półdługiej, sięgającej talii. Takie welony będą pasowały także do klasycznych sukien z gorsetem oraz wydłużonej góry, która stopniowo przechodzi w rozkloszowany dół. Krótkie welony będą idealne dla pań, które mają krótkie włosy lub są bardzo drobne.

Dodatki
W związku z powrotem mody retro panie odważnie sięgają po ozdoby, które zastępują welon. Szczególnie popularne jest połączenie niewielkiej woalki z np. drobnym kwiatkiem czy małym toczkiem. Woalka nie powinna być zbyt duża, może zachodzić tylko częściowo na włosy i zakrywać czoło. Takie nakrycie będzie doskonałym wyborem na ślub cywilny, gdyż z repliki zegarków powodzeniem zastąpi welon do eleganckiego kostiumu. Poza tym modne jest wszystko to, co tylko kojarzy się ze stylem vintage, czyli piórka, koronki, upięcia, kokardy, a także eleganckie stroiki umocowane na spince lub opasce. Szczególnie te ostatnie, z dodatkiem koronki, warto ubrać do krótkiej sukni ślubnej i stworzyć stylizację delikatną i dziewczęcą. Bardziej wyrafinowaną ozdobą będzie kapelusz. Nie musi mieć koniecznie szerokiego ronda - może to być tylko miniaturka na spince udekorowana dodatkowo piórkami. Inspiracji na tę ozdobę warto poszukać na zdjęcia z królewskiego ślubu Kate i Williama. Jeżeli w ofercie welonów i ozdób nie znaleźliśmy niczego dla siebie, to zawsze pozostają drobne ozdoby do włosów, jak diademy, korony, spinki. Wielbicielki natury i romantycznego stylu mogą ubrać wianek ze świeżych kwiatów lub wpiąć tylko jeden kwiat we włosy.

Włos ma głos
Decydując się na ozdoby do włosów trzeba mieć przynajmniej wstępnie określone uczesanie. W sezonie 2012 będą modne fale i loki. Ciasnym kokom frywolności dodadzą pojedyncze kosmyki włosów, które będą swobodnie opływały fryzurę. Gładkie fale i ciasno splecione koki to propozycja dla zwolenniczek porządku i harmonii. Utrwalanie lakierem powinno być bardzo delikatne. Modne jest naturalne piękno. Do takich stylizacji szczególnie polecane są świeże kwiaty, ozdobne spinki, a także niewielkie stroiki zamocowane z boku głowy na spince lub opasce.

Katarzyna Michałek