Artykuły powiązane

  W przeciwieństwie do damskiej mody ślubnej klasyczna moda męska rzadko ulega radykalnym zmianom. Różnice w męskim stroju odnoszą się do różnicy klap i długości marynarki, czy szerokości nogawek w spodniach.


Garnitur
Garnitur ślubny powinien być uszyty z wysokiej jakości materiałów. Obecnie wzornictwo jest coraz bogatsze. Można wybierać wśród materiałów matowych i połyskujących, gładkich i prążkowanych. Poszerzyła się również gama kolorystyczna. Jak zawsze modny jest kolor czarny, ale coraz częściej panowie decydują się na odcienie kawy z mlekiem, ecru i odcienie szarości. Garnitury "letnich" panów młodych uszyte są zazwyczaj z lekkich, przewiewnych tkanin. Najmodniejsze fasony to jednorzędowe marynarki, z jednym rozcięciem z tyłu i klasycznymi klapami. Chociaż właśnie na poziomie klap widać największą różnorodność i zmiany. Do ubioru ślubnego niezbędnym elementem stroju jest kamizelka, która uszyta jest zwykle z tego samego materiału co reszta stroju. Salony ślubne proponują kamizelki o wydłużonej linii od 85cm do 100cm. Kant spodni powinien załamywać się na bucie, a sama nogawka powinna sięgać do połowy obcasa. Obecnie najmodniejsze są spodnie bez mankietów. Najbardziej klasyczny kolor koszuli to kolor biały, chociaż na chwilę obecną paleta barw coraz bardziej się rozszerza. Koszula ślubna powinna mieć podwójny wywinięty mankiet spięty ozdobnymi spinkami. Koszula do klasycznego garnitury z klapami ma kołnierzyk prosty (angielski - wydłużony lub włoski - z równymi klapkami rozchodzącymi się na boki).

Surdut angielski
Potocznie zwany "jaskółką" jest propozycją bardzo eleganckiej, przedłużanej marynarki. W zestawieniu z surdutem angielskim świetnie będzie wyglądała jednobarwna kamizelka i plastron, gdzie oba elementy ubioru powinny mieć ten sam kolor. Kołnierzyk koszuli, który będzie odpowiedni do surduta angielskiego, powinien być biały i łamany. Guziki w koszuli powinny być przykryte plisą.

Frak
Frak szyty jest z czarnego materiału wysokiej jakości, a wykończenie marynarki przypomina ogon jaskółki. Charakterystyczne dla fraka jest to, że z przodu nie jest zapinany. Spodnie nie mają żadnych mankietów. W komplecie jest biała, głęboko wycięta w szpic kamizelka oraz biała koszula z zagiętymi rogami kołnierzyka i guzikami przykrymi plisą. Niezbędnym dodatkiem powinna być biała muszka.

Smoking
Smoking to garnitur w kolorze czarnym z szalowym, jedwabnym kołnierzem oraz spodnie z lampasem. Dodatkiem do stroju jest pas i muszka, które są w tym samym kolorze. Zamiast pasa mężczyzna może zdecydować się kolorową, żakardową kamizelę. Wówczas zamiast muszki można wybrać musznik. Do smokingu w żadnym razie nie pasuje krawat. Koszula smokingowa jest zawsze koloru białego, z podwójnym mankietem zapinanym na spinki.

Bez względu na to, jaki strój zostanie ostatecznie wybrany, pan młody nie powinien odkładać wizyty w salonie ślubnym na ostatnią chwilę. Zamówienie stroju ślubnego powinno się odbyć minimum na trzy miesiące przed ustaloną datą ślubu. Należy mieć to na uwadze zwłaszcza, jeżeli pan młody ma nietypową sylwetkę.

Dodatki
Choć w chronologicznym zestawieniu męskich dodatków krawat zajmuje jedno z dalszych miejsc, to skutecznie wybił się na czołową pozycję, zostawiając daleko w tyle takich swoich przodków jak muszka, fular, musznik czy plastron. Dzięki zmieniającej się modzie zapomniane już ozdoby wróciły do łask dając panom szersze pole do popisu
w wyborze dodatków.

Plastron jest rodzajem szarfy o prosto ściętym dole i końcach jednakowej szerokości, które (po zawiązaniu w fantazyjny węzeł i spięciu obowiązkowo ozdobną szpilką) zachodzą na siebie i sięgają prawie do paska spodni.Musznik różni się od swego poprzednika długością, może być ścięty ukośnie lub w szpic. Przypomina nieco krótki, podwójny krawat.

Fular, aby dobrze się układał, musi być miękki, dlatego wykonany jest z delikatnych tkanin drukowanych. Ma miękką podszewkę i nie ma usztywniającego wkładu (jak np. w krawacie). Fular nadaje wyraz swobodnej, nonszalanckiej elegancji, dlatego chętnie noszony jest przez mężczyzn o artystycznych duszach. Zarówno do fularu jak i do musznika można zastosować szpilkę, która stanie się dodatkową ozdobą i nada wyglądowi pana wyjątkowości.

Zarówno muchę, plastron, fular jak i musznik nosi się do koszuli z rożkami. Wybór ubioru do wspomnianych dodatków jest bardzo szeroki. Elegancki pan może założyć na siebie smoking czy frak. Równie stosowny będzie garnitur i surdut. Jako wyrafinowane dodatki męskiej garderoby plastron, fular i musznik wymagają od noszącego je mężczyzny sporego wysiłku i fantazji. Pomysłowością i smakiem wykazać można się już na etapie doboru kolorystycznego (najbardziej pożądane są kontrastowe zestawienia). Jednak prawdziwym wyzwaniem jest zawiązanie ozdobnego węzła. Prawidłowe upięcie fularu i musznika jest bowiem kwestią o wiele poważniejszą niż zawiązanie muszki, o krawacie nie wspominając. Szczęśliwie dla większości panów producenci proponują gotowe do przypięcia wersje ozdób.Plastron, fular i musznik są ozdobami wykwintnymi, zatem okazje, podczas których mężczyźni mogą w nich wystąpić, również powinny być wyjątkowe. Jeżeli zaś dla któregokolwiek z panów dodatki te będą zbyt duża ekstrawagancją, można zawsze sięgnąć po sprawdzone i klasyczne rozwiązanie - krawaty i muchy. Jednakże bez względu na to, która z ozdób będzie waszym faworytem i która zabłyśnie pod szyją na tle eleganckiej koszuli, pamiętajcie, aby był to przemyślany wybór, bowiem diabeł tkwi w … dodatkach.