Artykuły powiązane

Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem naszego ciała. Znajduje się w skórze (odpowiada za jej poziom nawilżenia i elastyczność), jest ważnym składnikiem m.in. stawów i ciała szklistego oka.

Z upływem lat zawartość naturalnego kwasu hialuronowego obniża się, co jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się zmarszczek. Systematyczne uzupełnianie jego ubytków będzie skutkowało opóźnieniem procesu starzenia, wygładzi zmarszczki oraz znacząco poprawi poziom nawilżenia skóry.

Usieciowany czy nie?
Kwas hialuronowy jest substancją dostępną w dwóch formach: usieciowanej i nieusieciowanej. Proces usieciowania sprawia, że preparat przybiera postać stabilnego, nierozpuszczalnego w wodzie żelu, który ulega powolnemu rozkładowi, stopniowo wchłaniając się. Dzięki tym właściwościom nadaje się świetnie do wypełniania zmarszczek. Efekt zabiegu jest w stanie utrzymać się do roku. Ważne! Zabieg musi wykonać doświadczony lekarz.

Główne wskazania do stosowania usieciowanego kwasu hialuronowego to wypełnianie zmarszczek i powiększanie ust. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się korygując bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki palacza oraz "lwią" zmarszczkę na czole. Kwas hialuronowy nieusieciowany, jako produkt mniej stabilny, stosuje się w terapiach antiaging w formie mezoterapii igłowej ostrzykując równomiernie obszar skóry, który chcemy odmłodzić.

Zabieg ten uzupełnia niedobór naturalnego kwasu hialuronowego w skórze z oznakami starzenia. Nawilża głębsze warstwy skóry, zwiększa jej gęstość i elastyczność dając efekt naturalnego liftingu (mezolift). Stosuje się go do odmładzania skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Wskazaniami do zabiegu mezolift są między innymi pierwsze zmarszczki, wiotczejąca, pozbawiona blasku, cienka, odwodniona skóra, cera z pierwszymi oznakami fotostarzenia i cera palaczek.

Cel
Mezolift należy do grupy zabiegów wspomagających walkę ze starzeniem. Wykonywany systematycznie może znacznie poprawić jej wygląd. Jego istotę stanowi podawanie do skóry niestabilizowanego kwasu hialuronowego przy pomocy techniki mikro nakłuć powierzchownych i śródskórnych. Celem zabiegu nie jest wypełnienie zmarszczek, a rewitalizacja skóry, poprawa jej nawilżenia i gęstości. Wypełnianie zmarszczek kwasem to zupełnie odrębny zabieg. Nie mniej jednak oba wzajemnie się uzupełniają, a systematyczne podawanie do skóry nieusieciowanego kwasu hialuronowego przedłuża trwałość wypełniaczy.

Fakty i mity
Obecnie bardzo dużo mówi się o właściwościach i korzyściach kwasu hialuronowego. Powstało wiele mitów związanych z jego zastosowaniem i działaniem. Wiele osób uważa na przykład, że kwas hialuronowy jest szkodliwy dla organizmu, wywołuje reakcje alergiczne, efekty zabiegów są nieodwracalne, inwazyjne i bolesne.

Wyniki badań medycznych dotyczących działania kwasu hialuronowego pokazują jednak, że jest on jedną z najbardziej bezpiecznych substancji stosowanych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Naukowcy dowiedli, że kwas hialuronowy (w przeciwieństwie do sztucznych, stałych wypełniaczy) jest całkowicie naturalny. Jest substancją fizjologiczną i biozgodną, a zatem bezpieczną. Może być stosowany bez ryzyka wystąpienia alergii. Poddanie się zabiegowi z użyciem kwasu hialuronowego nie wymaga wykonania próby uczuleniowej. Zabiegi zapewniają naturalny efekt. Kwas hialuronowy jest biodegradowalny, co oznacza, że w naturalny sposób wchłania się do organizmu, dzięki czemu efekt zabiegów jest całkowicie odwracalny. Zabiegi są nieinwazyjne i pozwalają na prawie natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków. Można je wykonać o każdej porze roku, ponieważ kwas hialuronowy nie rozszerza naczyń krwionośnych.

Szersze zastosowanie
W XXI wieku zastosowanie kwasu hialuronowego znacznie wzrosło, a to dlatego, że opracowano sposób syntetycznego pozyskiwania tej substancji. Obecnie kwasu hialuronowego używa się nie tylko do wypełniania zmarszczek i rewitalizacji skóry, ale także do korekcji biustu czy powiększania ust.

Kremy z kwasem
Na rynku dostępnych jest dużo kosmetyków zawierających hialuron, które mają zapewnić sprężystość i odpowiednie nawodnienie skóry. Jednak należy sobie zdawać sprawę z faktu, że nawet najdroższy krem mający w swoim składzie kwas hialuronowy nie zastąpi wypełniaczy wstrzykiwanych w głębokie warstwy naskórka. Cząsteczka kwasu hialuronowego użytego w kremie nie jest w stanie przeniknąć przez skórę.