Artykuły powiązane

Lato, ruch na świeżym powietrzu i urlop to znakomite chwile, aby popracować nad wymarzoną wagą. Trzeba korzystać z uroków wakacji, dużo się ruszać, postawić na warzywa i owoce, a waga spadnie sama. Wysokie temperatury bardzo często zniechęcają nas do zjedzenia dwudaniowego obiadu. Częściej chce nam się pić, więc zamiast ciężkostrawnych posiłków sięgamy po lekkostrawne sałatki i owoce, a to wspaniali sprzymierzeńcy szczupłej figury. Dodatkowo większy wysiłek fizyczny podczas spacerów, zwiedzania czy choćby szukania pamiątek, to wiele straconych kalorii.

Owocowy raj
Odchudzanie to nic trudnego. Wystarczy mniej jeść i więcej ćwiczyć. Niby prosta recepta, ale niełatwo ją zrealizować. Lato to świetny czas, aby zajadać się świeżymi owocami i warzywami, pod którymi aż uginają się stragany na pobliskim targu. Surowe warzywa to sprzymierzeńcy szczupłej sylwetki. Zawierają dużo witamin i błonnika, a ten pęcznieje w jelitach i daje uczucie sytości. Najzdrowsze przerwy między posiłkami to około trzech godziny, a prawidłowy podział to 4-5 lekkich posiłków w ciągu dnia. Podczas upałów można przygotować chłodniki (warzywne i owocowe), które dostarczą organizmowi niezbędnych płynów, dużo białka i mało kalorii. Z warzyw i owoców najlepiej wybierać te, które mają w swoim składzie dużo wody - arbuzy, pomidory i ogórki. Zdrowe są także maliny i truskawki, ale pod warunkiem, że nie podamy ich z cukrem i śmietaną.

Pij na zdrowie
Organizm człowieka znakomicie potrafi wyczuć, kiedy temperatura na zewnątrz jest za wysoka i staje się niebezpieczna dla zdrowia. Uruchamia się wówczas system chłodzenia, co w praktyce oznacza, że zaczynamy się pocić. Razem z potem wydalamy ważne pierwiastki i mikroelementy, dlatego bardzo ważne jest stałe nawadnianie organizmu. Najlepsza jest woda niegazowana, herbaty zielone i ziołowe. Napoje słodzone tylko wzmagają pragnienie, a dodatkowo dostarczają zbędnego cukru. Warto pamiętać, aby dzienny bilans płynów wynosił około dwa litry, zwiększając odpowiednio ich ilość w czasie upałów i podczas wysiłku fizycznego.

Ruch to zdrowie
Trudno oczekiwać niesamowitych rezultatów, jeśli nie włączymy do harmonogramu dnia dużej dawki ruchu fizycznego. Latem możemy wybierać niemal ze wszystkich dostępnych form. Bieganie, jazda na rowerze, siatkówka, koszykówka, spacer brzegiem morza, to fantastyczny sposób na spędzenie urlopu. Do tego dochodzi również pływanie, które nie obciąża stawów, a znakomicie wpływa na wszystkie partie mięśni. Ruch fizyczny uelastycznia kończyny, zachowuje w znakomitej formie kręgosłup oraz pozwala spalić zbędne kalorie. Idealna forma treningu to również tańce, dlatego wieczory koniecznie trzeba spędzać na parkiecie.

Last minute
Jeżeli do wymarzonej sylwetki brakuje jeszcze trochę, to zawsze można skorzystać z diet dających szybkie, ale jednocześnie krótkotrwałe rezultaty (efekt jo-jo). Każda z nich trwa od kilku dni do kilku tygodni i w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, stosujemy wybrane menu. Takie diety są zwykle ubogie w witaminy i koncentrują się na szybkim spadku wagi. Przed urlopem przyda się dieta oczyszczająca, której nie można mylić z głodówką. Podczas takiej kuracji pijemy głównie soki, herbaty ziołowe, bulion, dużo wody oraz spożywamy inne zalecone produkty. Efekt to oczyszczenie jelit, a także usunięcie toksyn z organizmu.

Katarzyna Michałek