Dłonie i stopy potrzebują nie tylko kolorowego lakieru, ale także systematycznej pielęgnacji, aby wyglądać pięknie i zdrowo każdego dnia. Codziennie przemierzamy od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Wciskamy stopy w szpilki, które już po kilkunastu minutach zaczynają uwierać. Zmywamy naczynia, sprzątamy, myjemy podłogi bez gumowych rękawic. Na mróz wychodzimy bez ochrony rąk, nie kremujemy skóry rąk po każdym ich umyciu.
Praca u podstaw
W codziennej pielęgnacji stóp i dłoni trzeba zmienić nawyki i przyzwyczajenia. Po pierwsze te części ciała potrzebują tak samo dużo uwagi, jak włosy czy skóra twarzy. Na początek wystarczy wyrobić sobie nawyk częstego sięgania po krem. Jeżeli tylko charakter pracy na to pozwala, to po każdym zamoczeniu rąk, trzeba je wytrzeć do sucha (woda bardzo wysusza naskórek), a następnie wetrzeć w nie krem nawilżający. Podczas sprzątania najlepiej zakładać gumowe rękawice, aby silnie działające detergenty nie wysuszały delikatnej skóry dłoni. Nie bez znaczenia jest też rodzaj skarpetek. Muszą być bawełniane bez dodatków sztucznych tkanin, aby stopa się nie pociła.
Zdrowie jak na dłoni
Bywa, że paznokcie u rąk pozostawiają wiele do życzenia. Stają się kruche, łamliwe, a na płytce pojawiają się niepokojące plamy. Koniecznie trzeba się im wnikliwiej przyjrzeć. Jeżeli pojawiają się białe plamki, zapewne brakuje w organizmie cynku, żelaza, wapnia i witaminy D. Rozdwojona płytka zwykle świadczy o ubytku keratyny. Kruche i łamliwe paznokcie to oznaka niedoboru magnezu lub krzemu. Wszystkie składniki mineralne i witaminy można łatwo uzupełnić przyjmując suplementy diety przeznaczone do wzmacniania i pielęgnacji paznokci. Taka kuracja przyda się szczególnie po zimie. Na efekty przyjmowania suplementów trzeba jednak cierpliwie czekać. Czasem trzeba przyjąć dwa lub trzy opakowania, aby organizm nasycił się minerałami i pojawiły się zadowalające efekty. Jednak zanim wydamy pieniądze na suplementy, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej - poczytać opinie na forach, porozmawiać z farmaceutą, lekarzem.
Przykre problemy
Czasem mimo odpowiedniej pielęgnacji paznokcie zaskakują nas kłopotliwą niespodzianką. Stopy może zaatakować grzybica przywieziona z urlopu czy basenu. Jak ją rozpoznać? Zarażony paznokieć zwykle przybiera żółty kolor, staje się zgrubiały, a jednocześnie kruchy. Grzybicę leczy się łatwo, dzięki dostępnym preparatom, ale trzeba być wytrwałym i pamiętać, aby nie zarazić innych. Kąpiel w klapkach podczas leczenia, własny ręcznik i przybory do paznokci pozwolą uchronić innych domowników przed zarażeniem. Inny problem związany ze stopami to nadmierna potliwość. Zbyt aktywną pracę gruczołów potowych można złagodzić dostępnymi środkami, zarówno w sztyfcie, jak i w płynie. Trzeba także częściej niż zwykle odświeżać stopy. Jeżeli nie ma warunków na kąpiel, to w aptekach i drogeriach można zakupić chusteczki dezodoryzujące lub antyperspiracyjne przeznaczone do stóp. Po każdej kąpieli trzeba także starannie wycierać skórę, szczególnie przestrzenie między palcami. Przydadzą się specjalne sole do kąpieli, które ograniczą potliwość. Nie zapominajmy również o dobrym, dostosowanym do pory roku obuwiu oraz o codziennym zmienianiu skarpetek.
Domowe spa
Jeżeli twoje stopy i dłonie są bardzo zniszczone, przeprowadź domową kurację wygładzającą i nawilżającą. Na początek wymocz stopy w wodzie z dodatkiem odpowiedniego kosmetyku. Jeżeli masz duże zrogowacenia - użyj soli zmiękczającej, jeśli masz problem z poceniem - preparatów z dodatkiem soli z olejkami lawendowym, tymiankowym lub rozmarynowym. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Następnie pumeksem lub specjalną tarką zetrzyj martwy naskórek. Możesz także przy okazji odsunąć skórki i wyrównać kształt paznokci. Paznokcie u stóp powinny być obcinane na kształt kwadratu (dzięki temu płytka nie będzie wrastała). Paznokciom u rąk także nadaj odpowiedni kształt (w zależności od preferencji) i odsuń patyczkiem skórki. Staraj się ich nie wycinać, tylko systematycznie je nawilżać i co jakiś czas odsuwać specjalną szpatułką. Następnie użyj peelingu - do stop gruboziarnistego, a na dłonie drobnoziarnistego. Możesz także użyć soli lub cukru z dodatkiem oliwy. Na tak przygotowaną skórę nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego, załóż woreczek foliowy, a następnie grube skarpety i rękawiczki. Folia sprawi, że wewnątrz będzie wysoka temperatura, a to z kolei spowoduje lepsze wchłanianie kosmetyku. Efekt będzie zaskakujący, a miękkość dłoni i stóp utrzyma się nawet do trzech dni. Zamiast kremu nawilżającego do dłoni i stóp możesz użyć również emolientów (nawilżaczy) dostępnych w aptece dla skóry bardzo suchej i atopowej. Specjalny skład (z mocznikiem i olejami) sprawi, że skóra będzie miękka w dotyku, natłuszczona, a jej poziom nawilżenia przez długi czas będzie zadowalający.
Cukierkowo, kolorowo
Zanim przystąpisz do malowania paznokci, pamiętaj, aby je zabezpieczyć, tzw. bazą, czyli lakierem podkładowym, szczególnie jeśli planujesz później użyć ciemnego koloru. Aby wydobyć głębię barwy, najlepiej nakładać dwie warstwy lakieru. Dla większej trwałości warto zastosować utwardzacz. Pamiętaj, że lakier na paznokciach czasem wygląda jak biżuteria, dlatego im bardziej wyrazisty i metaliczny masz kolor, tym mniej zakładaj pierścionków czy bransoletek. Bardzo modne są kolory przejrzyste, ale także zmrożone i metaliczne. Dla wielbicielek klasyki również znajdzie się coś odpowiedniego - czerwony i french to elegancja w najlepszym wydaniu, zarówno na stopach, jak i na paznokciach dłoni.
Katarzyna Michałek