Artykuły powiązane

Jesień ma swoje uroki, choć częściej zauważamy jej złe strony związane z brakiem światła słonecznego, krótkimi dniami, a przede wszystkim z kiepskim samopoczuciem. Odrobina pozytywnego myślenia pozwoli czerpać z jesieni same korzyści.

Dobre światło Pamiętaj, że to najczęściej brak światła powoduje gorsze samopoczucie. Dlatego staraj się w pogodne dni jak najwięcej czasu spędzać na dworze. O tym, jak ważne jest światło nie zapominaj także w pracy i w domu. Nie przebywaj w pomieszczeniach, w których jedynym oświetleniem jest żarówka o mocy 40W. Pomieszczenie słabo oświetlone wpływa na nas depresyjnie. Jeśli nie lubisz górnego światła, zapal dużo mniejszych lampek. Dobroczynne działanie ma również światło świec, więc jak najczęściej je zapalaj, szczególnie kiedy starasz się relaksować czytając książkę lub oglądając telewizję. W sklepach do wyboru mamy wiele lampionów (do których trzeba dokupować później tylko wkłady), a także wielkie, kolorowe świece w różnych kształtach i kolorach.

Warto zapoznać się zasadami aromaterapii i zakupić specjalną lampkę. Do tego tea-lighty, trochę wody i kilka kropel specjalnego olejku. Po paru chwilach w pomieszczeniu będzie rozchodził się przyjemny zapach. Szczególne działanie energetyzujące mają zapachy pomarańczy i grejpfruta. Lawenda działa antystresowo, a zielona herbata witalizująco. Aby mieć pewność co do jakości produktu, warto szukać olejków eterycznych w specjalistycznych sklepach (ze zdrową żywnością, zielarskich, z organicznymi kosmetykami). W takich miejscach możemy też liczyć na fachowe porady związane z innymi naturalnymi produktami. Warto taki punkt znaleźć w swojej okolicy.

Ciepło, cieplej
Ubieranie na cebulkę od dawna jest uważane za najlepszy sposób uniknięcia uczucia zimna, a w efekcie przeziębienia. Kilka warstw odzieży tworzy doskonałą izolację, lepszą niż jeden, czy dwa grube swetry. Najszybciej marzniemy nosząc nieodpowiednie obuwie. Zbyt cienka podeszwa i lekko przyciasne buty to prosta droga do uczucia chłodu na całym ciele. Jesienią i zimą obuwie powinno być mniej dopasowane, aby w razie silnych mrozów można było założyć dodatkową parę skarpet. Trzeba także odpowiednio je dobrać pod względem naszego trybu życia. Jeśli nasza profesja wymaga przebywania na powietrzu, to na pewno lepiej sprawdzi się stabilna podeszwa niż wysoki obcas. Aby nie przegrzewać stóp (jeśli istnieje taka możliwość), w pracy warto zmienić obuwie zimowe na półbuty czy balerinki.

Jesienią i zimą pamiętaj także o odpowiedniej ochronie głowy i dłoni. Jeśli chcesz uniknąć zapalania zatok i nieprzyjemnego bólu głowy, to czapka jest obowiązkowa. Jeśli zapomnimy o rękawiczkach, to skóra dłoni już po kilku dniach będzie czerwona i spierzchnięta. Aby przywrócić jej ładny wygląd potrzebnych będzie kilka domowych zabiegów lub wizyta u kosmetyczki. Dlatego warto pamiętać o rękawiczkach. Jeśli mamy z tym problem, to najlepiej zakupić na rynku kilka par jakiś zwykłych w neutralnym kolorze i włożyć do każdej kurtki i torebki.

Chandra czy depresja?
Zdarza się, że obniżony nastrój trwa dłużej niż zwykle, a wszelkie chwilowe przyjemności, takie jak seanse aromaterapeutyczne, kąpiele z dodatkiem olejków, wieczór z książką czy czekolada nie są w stanie poprawić nastroju. Granica między jesienną melancholią, a poważną chorobą, którą jest depresja, bywa bardzo cienka. Jeśli ostatnio masz często gorszy nastrój może warto wybrać się do lekarza. Choroba ma wiele twarzy. Niebezpieczna jest zarówno nadmierna senność jak i bezsenność. Objawem może być również wzmożony apetyt, jak i jego zupełny brak. Jeden z bardziej charakterystycznych objawów to unikanie ludzi, nawet tych bliskich.

Cera pod kontrolą
Jesienne przymrozki i lekkie szczypanie na buzi to oznaki, że czas zmienić kosmetyki na zimowe. Pamiętaj, że zasada ubierania na cebulkę dotyczy także cery. Im więcej preparatów nałożymy, tym skórze będzie cieplej. Warto przede wszystkim zadbać o odpowiedni krem na zimę. Jeśli skóra jest alergiczna, wrażliwa lub atopowa warto wybrać kosmetyki z serii aptecznych dla dzieci o bardzo tłustej konsystencji. Optymalne kosmetyki na zimę zawierają filtry UVA, UVB oraz zapewniają ochronę nawet do minus 20 C. W składzie można znaleźć składniki odbudowujące płaszcz lipidowy oraz d-pantenol. Po naniesieniu kremu wklepujemy podkład, a następnie puder w kamieniu lub mineralny - w zależności od cery oraz preferencji.

Dbaj o ciało
Jesienią i zimą nie porzucaj dobrych nawyków. Jeśli tylko pozwala na to pogoda - spaceruj jak najwięcej. Zimą możesz też odwiedzać kompleksy sportowe korzystając z różnorodnych zajęć. Szczególnie popularny jest ostatnio squash. Warto również odwiedzić centrum wodne, a przy okazji skorzystać z sauny. Terapia ciepłem pomaga oczyszczać organizm, ale uwaga też na przeciwwskazania. W przypadku problemów ze zdrowiem - koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, aby sobie nie zaszkodzić.

Pamiętaj, że jesienią i zimą skóra szybciej traci wilgoć, może być szorstka i przesuszona. Jeśli te problemy dotyczą też ciebie, zmień swój żel pod prysznic na krem z dodatkiem nawilżających olejków i systematycznie nawilżaj skórę odpowiednim balsamem. Co jakiś czas zrób sobie wieczór relaksu i przygotuj nawilżającą kąpiel przy blasku świec. Rozpieszczaj siebie i swoje ciało i nie myśl, że za oknem jest zimno. Ciesz się jesienią!

KM